Reklama

Hororové námestie plné asociálov: Oplzlé nadávky aj neporiadok! Napadli tam už dve ženy

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vlastenecké námestie v Bratislave: Oplzlé nadávky aj neporiadok! Napadli tam už dve ženy
    Zdroj: Miro Lisál
    Reklama

    V Bratislave sa s ľuďmi bez domova či asociálmi vysedávajúcimi po námestiach stretol asi každý, kto sem niekedy zavítal. Niektorí sú bezproblémoví, iní obťažujú, ale nájdu sa aj agresívni či vulgárni. My sme sa boli pozrieť do troch lokalít, kde sa zdržujú najčastejšie. A viacerí obyvatelia nám potvrdili, že s nimi majú problémy.

    Vlastenecké námestie v mestskej časti Petržalka je pre miestnych ľudí známe aj tým, že sa tam často a po celý rok zdržujú bezdomovci. Viacerí obyvatelia tejto časti nám povedali, že majú s nimi neustále problémy.

    >>> FOTO KDE A AKO SA ZRGUPUJÚ ĽUDIA BEZ DOMOVA V BRATISLAVE, SI POZRITE V GALÉRII <<<

    Potvrdil nám to aj prevádzkovateľ hotela na námestí. „Pravidelne sa tu každý deň zdržujú štyria až piati bezdomovci. Mestskú políciu volám denne. Otravujú tu ľudí, pýtajú od nich peniaze, keď ich nedostanú, tak im vynadajú.“ Podľa neho to je neriešiteľný problém, pretože aj keď ich policajti odvlečú niekoľko metrov ďalej, vrátia sa späť. V obchode na námestí si kupujú lacné víno, ktoré na námestí aj spolu vypijú. „Najväčšie problémy tu robí bezdomovec na vozíčku. Je nechutne oplzlý aj voči deťom, ktoré sú na zmrzline,“ prízvukuje hotelier.

    Policajtov nevolali

    Ako sme sa dozvedeli od miestnych, napadli tu už dve ženy. „Pred vchodom do nášho domu na mňa začali hulákať dvaja chlapi. Neviem, či boli opití, ale keď som nereagovala, tak ma jeden z nich udrel do tváre. Šokovaná som sa dala na útek," prezradila jedna z nich, ktorá z obavy o svoju bezpečnosť nechcela byť menovaná. Zdá sa však, že ani jedna zo žien nenahlásila napadnutie polícii.

    Množstvom čudných indivíduí sú známe aj ďalšie miesta. Na Trnavskom mýte posedávajú zvláštni ľudia celé dni a noci. Keď sme sa tam vybrali s kamerou, niektorí z nich boli hluční a agresívni aj voči nám. „Čo ma točíš, chceš na p…?” kričal na nás muž, ktorý sa zvláštne knísal dopredu a dozadu.

    Na Račianskom mýte sme našli len jedného muža, ktorý ležal na lavičke v parku. Neraz však boli ľudia svedkami toho, ako sa tam niektorí v kríkoch vyprázdňovali či popíjali a vykrikovali. V parku sa tam pritom často hrajú deti a je tam aj detské ihrisko. Obyvatelia v týchto troch lokalitách pravidelne nahlasujú policajtom problémy.

    Mestská polícia robí, čo môže

    Vo všeobecnosti nahlasujú ľudia najčastejšie to, že sa na nejakom mieste stretávajú ľudia bez domova. To však nie je základom pre to, aby mestská alebo štátna polícia mohla zasiahnuť. Všetky oznamy preverujeme, ale ak nedochádza k narušeniu verejného poriadku, tak nie sme oprávnení vstupovať do práv a slobôd ľudí,“ potvrdil nám hovorca Mestskej polície hlavného mesta Peter Borko.

    Zdroj: Ilustračné foto: FB Mestská polícia Bratislava

    Mestská polícia volania ľudí preveruje.

    Priznal nám aj to, že na Vlasteneckom námestí, Trnavskom a Račianskom mýte sa ľudia bez domova zdržujú najčastejšie. „Ide o lokality, kde sa stretávajú mestskí policajti a policajtky s ľuďmi bez domova pomerne často.“ Podľa Borka sa však vo väčších počtoch zgrupujú tiež na Kamennom námestí. „Ak sa dopustia ľudia bez domova priestupku, mestská polícia ho s nimi rieši v súlade so zákonom.“ potvrdil hovorca. „Medzi ľuďmi bez domova ide najčastejšie o znečisťovanie verejných priestranstiev alebo o konzumáciu alkoholu na verejných priestranstvách.“

    Ako sa nám však hovorca mestskej polície prezradil, k ľuďom bez domova pristupujú ľudskejšie. „Osvedčilo sa nám v posledných rokoch pristupovať k ľuďom bez domova s ľudskejším prístupom. Ak dostaneme oznam, vysvetľujeme ľuďom bez domova, o čo ide a čoho sa týka,“ vysvetlil Peter Borko. "Oveľa viac s ľuďmi bez domova komunikujeme a riešime aj problémy, s ktorými sa oni stretávajú. Aj vďaka tomu sa nám darí s nimi budovať vzťah založený na dôvere, čo sa odráža v lepšom a jednoduchšom riešení situácií v uliciach hlavného mesta."

    Ako bezdomovcov rieši štátna polícia, čítajte na ďalšej strane >>>

    Zasahuje aj štátna polícia

    Aj štátna polícia rieši narušenia verejného poriadku v našom hlavnom meste, no nejde len o bezdomovcov. "Okresné riaditeľstvo PZ v Bratislave III eviduje oznámenia o narušení verejného poriadku v okolí Trnavského a Račianskeho mýta, pričom nie vždy ide o ľudí bez domova," informovala nás hovorkyňa KR PZ v Bratislave. A na Vlasteneckom námestí eviduje polícia jeden prípad, kedy tu malo dôjsť k narušeniu verejného poriadku.

    Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

    Na Trnavskom mýte posedávajú ľudia bez domova, niektorí z nich však boli hluční aj agresívni voči nám, keď sme sa tam pohybovali s kamerou.

    "Polícia je zo zákona povinná preverovať každé oznámenie o udalosti, pričom každý prípad je individuálne posudzovaný a na základe toho v zmysle zákona následne riešený," vysvetlila. Aj štátna polícia nám potvrdila, že v týchto troch lokalitách, keďže ide o verejne prístupné miesta, sa ľudia bez domova zdržiavajú predovšetkým v dňoch, kedy je priaznivé počasie.

    "Polícia je zo zákona povinná preverovať každé oznámenie," ak dôjde aj zo strany ľudí bez domova k drobnej trestnej činnosti, ozrejmila Šimunková.

    Ako bratislavské mestské časti pomáhajú bezdomovcom, čítajte na ďalšej strane >>>

    Sociálna práca mestskej časti Petržalka

    "Oddelenie sociálnych vecí mestskej časti má vedomosť o ľuďoch bez domova v lokalite Vlasteneckého námestia. Pristupujeme k ľuďom bez domova rovnako, ako k ostatným ľuďom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii," uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

    "Prvoradým cieľom je obojstranná komunikácia, následne zvyknú byť predstavené možnosti pomoci zamerané na individuálne potreby klienta," uviedla. Ťažšie to je však s ľuďmi, ktorí sú v podnapitom stave. "S osobami pod vplyvom alkoholu je zo strany sociálnych pracovníkov sťažené nadviazanie kontaktu, keďže v danom stave si neuvedomujú svoje konanie, ponuku pomoci vyhodnocujú ako obmedzovanie a stupňuje sa u nich agresivita."

    Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

    Niektorí sú bezproblémoví, iní obťažujúci, ale nájdu sa aj agresívni, či vulgárni.

    Dostať ľudí bez domova z ulice je takmer neriešiteľný problém. Výnimkou je podľa Halaškovej, len keď je ohrozený život človeka v dôsledku horúčav alebo mrazov. "Úloha sociálneho oddelenia nespočíva v tom, aby ľudí bez prístrešia eliminovalo z prostredia ulice. Snahou sociálneho oddelenia je poskytovať človeku priestor na zmenu a vytvárať možnosti, ako zmierňovať jeho krízovú situáciu," dodala.

    Sociálna práca mestskej časti Nové Mesto

    Mestská časť Bratislava-Nové Mesto spolupracuje s organizáciami Vagus, Slovenská katolícka charita, Domov sv. Jána z Boha, či s Kapucínmi, uviedol nám hovorca Jakub Lazarčík. "V mestskej časti sa snažíme prispieť k zlepšeniu situácie ľudí bez domova." Mestská polícia im tiež prisľúbila pravidelnú kontrolu Trnavského mýta.

    Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

    S ľuďmi bez domova Oddelenie sociálnych služieb Bratislava-Nové Mesto neustále pracuje.

    S ľuďmi bez domova tu Oddelenie sociálnych služieb neustále pracuje. "Ak majú trvalý pobyt v Novom Meste, môžu využívať služby sociálnej výdajne," ozrejmil Lazarčík. "V marci tohto roka sme prvýkrát odštartovali projekt Zimný krízový plán v budove Novej tržnice na Trnavskom Mýte, kde sme ľuďom bez domova ponúkali teplý nápoj, potraviny a oblečenie," dodal.

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."