Reklama

PADÁ vláda? Zostanete šokovaní z reakcie Nory Kabrheľovej! TOTO povedala na adresu Krajčího?

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Vypukla koaličná kríza! Rekonštrukciu vlády chce Richard Sulík. Dôvodom je aj dovoz ruskej vakcíny, ktorým si predseda vlády Igor Matovič poštval proti sebe koaličných partnerov. Čo si o tom myslia známi Slováci?

Prepukla koaličná kríza a preto šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík utekal za prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Stretnúť s ňou sa chce aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Ich nespokojnosť súvisí s politikou premiéra Igora Matoviča a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (obaja OĽaNO). Vládnu krízu žiada Sulík vyriešiť rekonštrukciou vlády: „Nastal čas, aby sme sa vážne bavili o rekonštrukcii vlády.“  Lídri koaličných strán sa teraz medzi sebou zamýšľajú nad ďalším fungovaním v koalícii.

No a medzitým premiér zareagoval, ako inak, starusom na sociálnej sieti.  "Stovka ľudí denne zomiera a miesto toho, aby sme sa všetci sústredili na zháňanie vakcín, kde kto vie - niektorí ľudia považujú za najväčší problém Slovenska to, že sme si z Marekom dovolili vybaviť pre ľudí na Slovensku 2 milióny účinných vakcín ... lebo majú vraj zásadnú chybu - sú z Ruska," napísal. Podľa neho mnohým "vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí a ľudia i ekonomika, čo najviac trpeli. Riadia sa heslom - čím horšie na Slovensku, tým lepšie pre ich neúspešné strany, ktoré veľmi chceli vládnuť."

Anketa

Ako podľa vás vyriešiť koaličnú krízu?

Odchod z vlády nevylúčila ani Remišová ani Sulík. "Na jednej strane vidíme obrovské zlyhania v manažmente pandémie a v očkovacej stratégii, ktorá odsúva starých a chorých, na druhej strane je reálne riziko rozpadu vládnej koalície a návrat Fica s Pellegrinim," povedala Remišová. 

A čo si o tom myslia ľudia z regiónov? Prečítajte si na ďalšej strane názor známej košickej expodnikateľke a niekdajšej televíznej megahviezde Nory Kabrheľovej a prešovského župana Milana Majerského. 

 

Kabrheľová cíti ľútosť

Známej košickej expodnikateľke a niekdajšej televíznej megahviezde Nore Kabrheľovej, predtým Mojsejovej, to je ľúto. "Strašné! Ale skutočne. Dobré je kritizovať z pohodlia gauča. A vôbec si nemyslím, že niekto iný bude túto pandémiu manažovať lepšie. Celý deň mám zapnutú spravodajskú televíziu, všetko sledujem. Ale treba si uvedomiť, že v tejto dobe je enormný tlak na ministra zdravotníctva Mareka Krajčíha. Podľa mňa je to skvelý človek. Slušný, pokorný," začala nahnevane. Dodala, že podľa nej ľudia zbytočne všetko kritizujú: "Dovezú Sputnik, nie je to dobré. Nedovezú Sputnik, tiež to nie je dobré! Čo vlastne chcú? Veď nikoho nenútia zaočkovať sa ním! Nech sa ním dajú očkovať, tí, ktorí chce. Iba im dali na to šancu! Kto nechce, nech sa nedá!"

Zdroj: instagram

Nora sa vyjadrila k súčasnej aktuálnej politickej situácii.

Majerský: Vláda mohla požívať rešpekt

Prešovský župan  a predseda Kresťansko-demokratického hnutia (KDH) Milan Majerský si myslí, že ak by vláda venovala energiu skutočným odborným riešeniam pandémie a uprednostnila rozvahu pred divadlom, namiesto masívnej nedôvery dnes mohla požívať rešpekt: "V krajinách, kde sa vláda teší dôvere občanov, sa pritom lepšie zvláda boj s covidom. Slovensko naopak ovláda popredné negatívne priečky v úmrtnosti a zmeniť to môže iba vláda motivujúca občanov k zodpovednosti. Dá sa to len jej vlastným príkladom, ktorý zatiaľ chýba."

Podľa neho sme svedkami bezprecedentnej nedôvery občanov k vláde SR, ktorá denne dáva dôkazy, že riadenie štátu nezvláda, a tým aj dôvody na zásadnú rekonštrukciu. KDH podporuje kvalitatívnu zmenu spôsobu vládnutia i komunikácie s občanmi, a teda aj rekonštrukciu vlády týkajúcu sa zástupcov všetkých vládnych strán. Malo by dôjsť k takým zmenám, ktoré do riadenia štátu prinesú systém, nielen kozmetické zmeny. "Podporíme a privítame každý krok, ktorý pomôže ľuďom na Slovensku, predčasné voľby sú však krajný prostriedok. Hoci máme zásadné výhrady k súčasnej vláde, myslíme si, že pád vlády by ešte viac prehĺbil aktuálnu ťaživú situáciu na Slovensku. V prípade, že by k predčasným voľbám predsa prišlo, KDH je pripravené priniesť zodpovedný a predvídateľný štýl politiky," uviedol.

Dodal, že dvanásť rokov ukázalo, že riešením pre Slovensko nie je vláda Smeru a ostatný rok ukazuje, že riešením nie je ani vláda strán bez programového a odborného zázemia.

Zdroj: Miroslava Mlynárová

Predseda KDH Milan Majerský počas tlačovej konferencie v Ružomberku 22. augusta. FOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Na ďalšej strane si prečítajte, čo si myslí o hádkach vo vláde rómsky kráľ Róbert Botoš, psychiatrička a sexuologička Danica Caisová a prezident Rudolf Schuster.

Rómsky kráľ o Matovičovi: Nikoho nepočúva

Rómskeho kráľa Róberta I. Botoša neprekvapuje to, čo sa stalo. Myslí si, že už pretiekol pohár trpezlivosti koaličných partnerov Igora Matoviča: "Ten sa správa, ako keby Slovensko bola súkromná firma, ktorej šéfuje len on. S nikým sa neradí, nerokuje, nikoho nepočúva, ale o všetkom rozhoduje sám. Aj preto ja osobne som za predčasné voľby, nemyslím si, že rekonštruovaná vláda bude schopná napraviť chyby, ktoré doteraz napáchala tým, že nedokázala stopnúť svojvôľu jedného človeka." 

Zdroj: Daniela Pirschelová

Botošovi sa konanie Matoviča nepáči.

Psychiatrička: Chýba komunikácia

Podľa psychiatričky a sexuologičky Danice Caisovej dianie na politickej scéne bolo v ostatnom čase až príliš búrlivé: "Stále som bola presvedčená, že sa predsa len koalícia dohodne a bude ťahať za jeden povraz. Zrejme sa to nedalo. Myslím, že je škoda, že sa to stalo práve teraz, keď Slovensko prežíva aj s ohľadom na koronakrízu veľmi ťažké časy. Ako hlavný dôvod vidím chýbajúcu komunikáciu medzi politickými partnermi."

Zdroj: Daniela Pirschelová

Danica Caisová verila v upokojenie situácie v koalície.

 

Schuster: Nechcem ovplyvňovať

Prezident Rudolf Schuster situáciu sleduje, no nechce urobiť výnimku zo svojich zásad a nebude komentovať aktuálne dianie vo vnútri vládnej koalície: "Samozrejme, že vlastný názor na to som si vytvoril, ale nemyslím, že by bolo dobre, aby som ho prezentoval a ním možno niekoho ovplyvnil."

Zdroj: archív R. Sch.

Rudolf Schuster nechce situáciu v koalíciu komentovať.

 

A ako vidia situáciu riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev či starostovia bratislavských mestských častí Rudolf Kusý a Michal Drotovan? Čítajte na ďalšej strane.

Mičev: Dalo sa to očakávať!

Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici si myslím, že to, čo nastalo sa dalo očakávať, nakoľko rozpory v koalícii boli evidentné niekoľko mesiacov. Podľa neho jediný spôsob, ako by sa rozpadu koalície dalo zabrániť, je výmena predsedu vlády. "Nevidím už žiadne iné riešenie. Aj keď neviem, či už na to nie je neskoro. Najväčší problém je zlá komunikácia predsedu vlády s verejnosťou a to, že dosť zle znáša kritiku. Nedá sa totiž takým istým spôsobom komunikovať keď ste v koalícii, ako keď ste v opozícii."

Zdroj: Ján Šperka

Stanislav Mičev.

Starosta Kusý nevychádza z údivu

Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto vraví, že s údivom sleduje, akým spôsobom je v tejto ťažkej dobe riadené Slovensko: "Nejde len o stratu dôvery ľudí vo fungujúci právny štát, akoby si niektorí nevšimli, že nám umierajú tisícky ľudí. To nie je nejaká štatistika. To sú členovia našej rodiny, kamaráti, známi. Ani len predstaviť si nechcem, čo keby sme takto fungovali aj my v samospráve. "

Zdroj: Emil Vaško

Starosta Rudolf Kusý.

Drotován: Premiér má byť rozvážny a racionálny

Michal Drotován, starosta bratislavskej mestskej časti Rača je presvedčený, že je veľmi dôležité, aby v súčasnej dobe vedenie štátu skôr ľudí spájalo ako rozdeľovalo: "Preto je potrebné, aby premiérom bol rozvážny, racionálne uvažujúci a vecný premiér. Vláda SR podľa ústavy zodpovedá NR SR, verím, že poslanci súčasnej koalície nájdu zodpovedné riešenie, ktoré bude znamenať, že sa situácia upokojí a zároveň nebudú predčasné voľby."

Zdroj: Vladimír Kampf

Starosta Rače Michal Drotován sa snaží zmierniť dôsledky 
zmeny klímy.

K sporu medzi členmi vládnej koalície sa vyjadril aj operný spevák Ivan Zvarík či bratislavský župan Juraj Droba, starostka bratislavskej mestskej časti Bratislava Dana Čahojová a gastroenterológ a poslanec mesta Banská Bystrica Jozef Baláž. Ich názory na túto tému si prečítajte na ďalšej strane. 

Spevák Zvarík: Inšpirujme sa tými, ktorí sú na tom lepšie

Operný spevák Ivan Zvarík situáciu vníma skrz operu Jána Cikker – Svätopluk. „Svojim synom hovoril, že pokiaľ chcú niečo dosiahnuť, musia byť jednotní. Mnohé problémy a názorové rozdiely koaličných členov vlády spôsobujú to, že vzniká napätie, ktoré sa prenáša do spoločnosti a má to negatívne dopady na celé riešenie pandémie. Je veľmi dôležité, aby sa začali prijímať systémové opatrenia a aby sme sa inšpirovali tými, ktorí sú na tom lepšie,“ myslí si.

Zdroj: Štátna Opera BB

Operný spevák Ivan Zvarík.

Župan Droba: Ťažké časy

Juraj Droba, župan Bratislavského samosprávneho kraja plne podporujem ministrov za SaS v týchto ťažkých časoch: "Som presvedčený, že konajú v prospech občanov Slovenska a všetci traja sa za každých okolností snažia presadiť konštruktívne a pragmatické riešenia".

Zdroj: Martin Baumann

Juraj Droba, župan Bratislavského samosprávneho kraja.

Dúfam, že Slovensko nehodia cez palubu!

Dana Čahojová, starostka bratislavskej mestskej časti Karlova Ves hneď na úvod podotkla, že sa nezvykne oficiálne vyjadrovať k celospoločenským otázkam, ale tentokrát urobí výnimku. 

„Koalícia podľa mojej mienky de facto už dlhší čas neexistuje. Koalícia predsa vyzerá, pracuje a správa sa inak. Pohromade čosi ešte ako tak držia len parciálne záujmy aktérov, ale bohužiaľ nie je to pre dobro celku. Cítim to ako kardinálne zlyhanie vedúcich osobností. Ľudia im do rúk vložili  všetky svoje nádeje a túžby meniť Slovensko na dobre spravovanú krajinu. Túto zodpovednosť nezvládli a dôveru trestuhodne premrhali,“ hovorí smutne Čahojová.

Zdroj: archív

Dana Čahojová, starostka bratislavskej mestskej časti Karlova Ves

„Vydierajú sa navzájom  a vydierajú aj nás hrozbou návratu starých čias, pričom práve oni im dláždia cestu. Spôsobila to neschopnosť korektnej spolupráce, exhibicionizmus aktérov a všemožné pálenie mostov. Rozumný správca krajiny musí najprv pozorne načúvať až potom hovoriť, vytvára priestor na spoluprácu, budovať mosty a chápať, že najlepší priateľ je ten, ktorý hovorí aj nepríjemnú pravdu. Neželám si predčasné voľby a zároveň sa hrozím pokračovania takéhoto vládnutia. To my občania Slovenska sme sa ocitli v pasci. Spolieham sa na zvyšky pudu sebazáchovy príčetných ľudí, ktorí rokujú o tom ako ďalej, že Slovensko tak či onak nehodia cez palubu,“ dodala.

Lekár Baláž: Jasnú reč nenahradia statusy

Podľa gastroenterológa v Rooseveltovej nemocnici a poslanca mesta Banská Bystrica, Jozefa Baláža, sa únava z opatrení prejavuje všade, a teda aj na vzťahoch vo vládnej koalícii. Najväčší problém podľa neho nespočíva v Sputniku V, ale v komunikácii. „Chýba kľudná a jasná reč, ktorú nenahradia statusy na sociálnej sieti. Takáto komunikácia absentuje nielen voči verejnosti, ale zjavne aj v rámci vládnej koalície,“ hovorí.

„Najhlasnejšie sú hlasy volajúce po odvolaní ministra zdravotníctva. Je to trochu paradox - nikto nevyzýva na odvolanie tých, ktorí vlastným príkladom podrývali rešpektovanie protiepidemických opatrení: pendlovali medzi Slovenskom a rizikovým krajinami, vyzývali na otváranie reštaurácií, nevedeli zabezpečiť vymožiteľnosť obmedzenia mobility. Alebo z protekčného nemocničného lôžka otvárali lyžiarske strediská,“ myslí si.

Predčasné voľby podľa neho zase žiadajú tí, ktorí pred rokom nechali v štátnych skladoch nula respirátorov a počas rozbiehajúcej sa epidémie organizovali hromadné demonštrácie. „Zmena na poste premiéra by priniesla upokojenie len vtedy, ak by takého kroku bol premiér Matovič schopný z vlastného rozhodnutia. Možno by boj s koronavírusom mal prenechať iným, aby mohol splniť svoj sľub boja s korupciou,“ dodáva.

Mohlo by vás zaujímať:

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.