Viete, kde vyrastá jeden z najväčších skateparkov na Slovensku? Skejťáci sa majú na čo tešiť!
19. 3. 2024, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:49)

Zdroj: Miro Lisál
Celobetónový skatepark s unikátnym umiestneným priamo pod Mostom SNP v Bratislave, bude patriť medzi najväčšie skejtparky na Slovensku, dokonca aj s olympijskými prekážkami. Bude ideálnym miestom na celoročné aktivity v centre mesta. Viete, ako už vyzerá?
Zdroj: U/U Studio s.r.o.
Zdroj: U/U Studio s.r.o.
Zdroj: U/U Studio s.r.o.
Galéria k článku
Skejtpark je na petržalskej strane rieky a s rozlohou 1 350 m2 sa zaradí medzi najväčšie na Slovensku. Nadväzovať bude na svoju prvú časť v podmostí s názvom Cvičko, čo je jedno z najväčších športových ihrísk na posilňovanie v bežeckom okruhu na nábrežiach Dunaja. Konštrukcia mosta bude skejterov chrániť pred dažďom a počas horúcich dní im poskytne tieň. Náklady na realizáciu parku sú 420-tisíc eur.
"Na mieste aktuálne prebieha betonáž, osádzanie prekážok, čoskoro začneme s pobytovými schodmi. Má byť zrekonštruovaný asfaltový chodník, vybudované prekážky, položená dlažba, zrealizované LED osvetlenie pobytových schodov, okrem toho odvodnenie zaplaveného územia," prezradil hovorca magistrátu Peter Bubla.
Zdroj: Miro Lisál
Pod bratislavským Mostom SNP vyrastá jeden z najväčších skejtparkov na Slovensku. Otvorenie je naplánované v priebehu mesiaca máj.
Na nový priestor v podmostí sa môžu tešiť nielen skejtbordisti, ale aj inlajnoví korčuliari, kolobežkári i komunita na bicykloch BMX. "O presnom termíne otvorenia skateparku vrátane pozvaných hostí budeme včas informovať. Platí, že predpokladaným termínom otvorenia skateparku je máj, a to aj spolu s Cvičkom, ktoré je po minuloročnej havárii potrubia v oprave," dodal hovorca.
Ako bude nový skejtpark vyzerať, čítajte na ďalšej strane >>>
Návrh českého štúdia
Skejtpark navrhlo české U/U Studio zložené z architektov a inžinierov, ktorí majú vášeň pre skejtbording. Prekážky na olympijskej úrovni sú z betónu, ocele a hladkej žuly. Priestor po bokoch je aj pre menej skúsených. „Vďaka obnoveniu osvetlenia v pôvodných mostných nikách bude nový areál plný života aj po zotmení,“ uviedol architekt Lukáš Kalivoda.
Prekážky na olympijskej úrovni aj pre pokročilejších jazdcov sú z betónu, ocele a hladkej žuly. Priestor po bokoch skateparku je vhodný pre rôzne úrovne zručností jazdcov. "Dominantou športoviska je priestranný betónový "bank" na konci skateparku, ktorý kopíruje pôvodný svah podopierajúci most.”
Zdroj: U/U Studio s.r.o.
Celobetónový skatepark navrhlo české U/U Studio, ktoré je zložené z architektov a inžinierov, ktorých spojuje spoločná vášeň pre skejtbording.
"Piliere mosta prirodzene vymedzujú plochy s hlavnými prekážkami, funkčne rozdeľujú skatepark na dva segmenty a zároveň sa stávajú jeho súčasťou," objasnil nám Lukáš Kalivoda. Celé športovisko bude od chodníka pre peších a cyklistov oddelené žulovým obrubníkom. "Vďaka obnoveniu osvetlenia v pôvodných mostných nikách bude nový areál plný života aj po zotmení," dodal na záver.
Skejtpark pripravujú ďalší českí nadšenci
Celý projekt realizuje česká skupina skejtbordistov z Bonidee skateparks. "Skejtpark má jedinečnosti, ktoré by sa naprieč celým Českom a Slovenskom len ťažko hľadali," prezradil nám projektový manažér Martin Loužecký. "Obrovský bank (pozn. naklonená rovina) sa rozprestiera od piliera mosta až k betónovej podlahe a takým rozsahom je ojedinelý. Pripomína nekonečný rádius v slávnom americkom skejtparku Burnside," prirovnal nám manažér.
Zdroj: FB/Burnside Skatepark
Skejtpark pod Mostom SNP pripomína nekonečný rádius v slávnom americkom skejtparku Burnside v Portlande v americkom štáte Oregon.
"Kvôli zložitosti projektu buduje skejtpark vcelku veľká skupina ľudí. V našom tíme sú ostrieľaní chlapi z Česka, ale i z Poľska," objasnil manažér.
"Na konte máme okolo pätnásť veľkých i malých projektov. Podieľali sme sa tiež na rozvojových aktivitách v Afrike cez pridruženú neziskovú organizáciu Skate World Better, s ktorou sme tam vybudovali päť skejtparkov pre miestne deti," pochválil sa Martin Loužecký