Reklama

Viete, čo znamená ŠKAREDÁ STREDA a čo v tento deň robili a jedávali naši predkovia?

Na snímke alegorický voz zobrazujúci koronavírus verzus karnevalový vírus v nemeckom Düsseldorfe 15. februára 2021. Kvôli pandémii nového koronavírusu zrušili tradičný fašiangový karneval v meste. FOTO TASR/AP

Zdroj: Martin Meissner

Reklama

Popolcová alebo škaredá streda je v rímskokatolíckom liturgickom kalendári prvý deň pôstneho obdobia. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou, no do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, takže je to 46. deň pred Veľkonočnou nedeľou. Tento rok 17. február.

Popolcová streda je deň, kedy sa končia fašiangy, bujaré sprievody i sýte jedlá a začína sa obdobie veľkého kresťanského pôstu. Na Slovensku sme si tento rok fašiangové sprievody museli odpustiť, ale aj zábery z tých minuloročných pobavia. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Video recept: K správnym Fašiangom patrí sprievod a šišky

    V domácnostiach sa všetok riad vyumýval od mastnoty fašiangových jedál a do stravy sa zaradili kyslé mliečne polievky a cestoviny, prípadne ryby. Podľa starého zvyku sa na Popolcovú stredu jedla pôstna polievka a  cestoviny s makom. 

    Názov dňa pochádza zo zvyku páliť bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy kňaz veriacim urobí popolom na čelo krížik.

    Tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom. Označenie popolom je sprevádzané slovami: „Prach si a na prach sa obrátiš.“ 

    V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda  spolu s Veľkým piatkom jedným z dvoch dní prísneho pôstu. Škaredou sa nazýva preto, že v tento deň sa nosili staré, škaredé, aj roztrhané šaty. Pôvodne počas bohoslužby na Popolcovú stredu prichádzali do chrámu bosí hriešnici, oblečení iba vo vrecovine a skutočne si sypali popol na hlavu, aby tak vyjadrili, že začínajú svoju cestu pokánia. 

    Voľakedy boli tieto dni  späté aj s množstvom zvykov a rituálov. Vyvrcholením fašiangového obdobia boli od nepamäti tri posledné dni, takzvané “ostatky”. Vtedy sa bolo treba naposledy do vôle vytancovať, pozabávať a dosýta sa najesť pred dlhým pôstom.