Vysokou hladinou rieky Hornád došlo k narušeniu hrádze asi na 15 metrovom úseku a následnému zaliatiu priľahlých polí. Je potrebné povedať, že tieto sa nachádzajú v inundačnom území (oblasť priľahlá k vodnému toku, ktorá je počas povodní zvyčajne zaplavované vodou - poznámka redakcie).    

FOTO z incidentu nájdete v galérii<<

Ochranná stará zemná hrádza medzi obcami Gyňov a Trstené pri Hornáde v okrese Košice-okolie sa pretrhla následkom dlhodobých intenzívnych dažďov a veľkého objemu vody. Rieka Hornád sa vybrežila a rozliala ďalej po poliach a priľahlých lúkach, našťastie neohrozila majetok ani životy ľudí v Gyňove. Odtok vody pokračoval v smere na prihraničné obce Seňa a Kechnec, ktoré sú však položené nad úrovňou rieky a preto tam nehrozia záplavy. Odtiaľ sa masy vody prelievajú na územie Maďarska.

Na východe sa pretrhla hrádza. Hornád zaplavuje polia.
Na východe sa pretrhla hrádza. Hornád zaplavuje polia.
Zdroj: facebook

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák informoval, že hrádza ostatné roky už neplnila svoj účel, keďže jej pôvodnou úlohou bola ochrana polí. "Slovenský vodohospodársky podnik, zatiaľ neuvažuje o tom, že hrádzu opraví. V blízkosti Hornádu sa nachádza ďalšia hrádza, ktorá zabezpečuje ochranu obyvateľov pred povodňami," spresnil hovorca. Dodal, že vyliatie rieky Hornád, nie je v tejto oblasti ničím výnimočným. "Pri zvýšených vodných stavov sa občas deje, že sa hrádze narušia a počas zabezpečovacích prác sa následne opravujú. SVP, š. p. spravuje vodné toky v dĺžke viac ako 55 tisíc kilometrov, 303 vodných nádrží, 3000  km ochranných hrádzí a kanálovú sieť v dĺžke 1 812 km. Celková plocha povodí je 49 015 km²," uvedie úctyhodné čísla.

Gyňovčania problematickú hrádzu volajú Zajačia, kvôli jej menšej výške. "Hovoria, že je taká nízka, že ju aj zajac preskočí, preto ten vtipný názov. Od obce je vzdialená necelé tri kilometre. Máme šťastie, že dedina predsa len leží stranou od Hornádu a tá po vybrežení nenapácha škodu na majetku obyvateľov," uviedla pre Plus JEDEN DEŇ starostka Gyňova Denisa Vargová. Spomenie, že aj napriek tomu ľudia žijú v strachu. "V roku 2010, keď našu oblasť  zaliala storočná voda, tá narobila veľké škody "len" miestnemu veľkopestovateľovi (aj teraz sú pod vodou jeho polia s kukuricou), ale Gyňovčania zhruba rok po katastrófe, museli denne odčerpávať z pivníc spodnú vodu. Boja sa, že ich to opäť čaká. Stále ma bombardujú otázkami, či riešim daný problém?!"

Aktuálnu výšku škôd nevie ešte určiť ani farmár, ale ani Slovenský vodohospodársky podnik. Všetci čakajú kým voda opadne, avšak kvôli pretrvávajúcemu dažďu, hladina Hornádu je ešte stále vysoká a rieka je vybrežená zo svojho koryta.

Prečítajte si tiež: