VIDEO O chvíľu vypukne mimoriadna vesmírna misia: Môžete ju sledovať na vlastné oči
18. 3. 2025, 18:35 (aktualizované: 18. 3. 2025, 19:00)

Zdroj: Profimedia
Dvaja americkí astronauti, ktorí na viac ako deväť mesiacov uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa v utorok ráno prostredníctvom lode spoločnosti SpaceX vydali na cestu späť na Zem. Misiu môžete pritom sledovať na vlastné očí!
Uviedol to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), informuje o tom TASR prostredníctvom agentúry AP. Butch Wilmore a Suni Williamsová ISS opustili spolu s aj astronautom NASA Nickom Hagueom a ruským kozmonautom Alexandrom Gorbunovom.
V utorok večer by mali pristáť na Floride. Wilmore a Wiliamsová uviazli na palube ISS v júni minulého roka po tom, ako sa v ich vesmírnej lodi Boeing Starliner vyskytli problémy s pohonom. Späť na Zem sa loď vrátila bez posádky.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
NASA následne rozhodla, že uviaznutí astronauti sa na Zem vrátia po skončení rotácie misie SpaceX Crew-9. Ich predĺžený pobyt bol výrazne dlhší ako štandardná rotácia pre astronautov na ISS, ktorá trvá obvykle šesť mesiacov.
Táto vesmírna misia je však oveľa kratšia ako americký vesmírny rekord - 371 dní, ktoré na ISS v roku 2023 strávil astronaut NASA Frank Rubio, alebo svetový rekord vytvorený ruským kozmonautom Valerijom Poľakovom, ktorý na vesmírnej stanici Mir strávil nepretržite 437 dní.
Zdroj: SITA/AP
Obaja astronauti zdôraznili, že dlhšie strávený čas vo vesmíre im nevadil. Priznali však, že situácia bola náročná pre ich rodiny. Ich návrat pritom môžete vidieť na vlastné oči. "Pozor, dnes medzi 18:40 a 18:46 sledujte naživo voľným okom priamo na oblohe dramatické zakončenie vesmírnej misie," upozorňuje na sociálnej sieti Hvezdáreň Rožňava Observatory. (Ilustračné foto)
Obaja astronauti zdôraznili, že dlhšie strávený čas vo vesmíre im nevadil. Priznali však, že situácia bola náročná pre ich rodiny. Ich návrat pritom môžete vidieť na vlastné oči. "Pozor, dnes medzi 18:40 a 18:46 sledujte naživo voľným okom priamo na oblohe dramatické zakončenie vesmírnej misie," upozorňuje na sociálnej sieti Hvezdáreň Rožňava Observatory.
"Cca o 18:40 večer sa nad západným horizontom objaví jasná a výrazná Medzinárodná vesmírna stanica ISS (s ničím iným si ju nepomýlite) a vedľa nej slabšia vesmírna loď a budú postupovať oblohou smerom k východu," doplnila hvezdáreň.