Hrozba pre stredné odborné školy: Užitočný projekt môže stroskotať!
12. 5. 2020, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:53)

Zdroj: ŠIOV
Školy sú zatvorené, firmy pracujú v obmedzenom režime. Takže žiaci stredných odborných škôl, ktorí študujú formou duálneho vzdelávania, nemôžu absolvovať prax vo svojich podnikoch. Čo to pre žiakov a školy znamená? Hrozí, že projekt môže stroskotať!
Zdroj: ŠIOV
Zdroj: ŠIOV
Zdroj: ŠIOV
Galéria k článku
Ako funguje v tomto neľahkom čase komunikácia medzi žiakmi, školami a firmami? Teoretické predmety sa síce študenti môžu učiť aj online z domu, ale s praxou je to zložitejšie. „Na stredných odborných školách sa neučí a nepokračuje ani praktická výučba vo firmách, keďže buď bola výroba v nich pozastavená, alebo je v útlme,“ vysvetľuje riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Andrej Hutta.
Približne polovica stredoškolákov zapojených do duálneho vzdelávania sa pripravuje pre automobilky, strojárstvo a elektrotechniku a druhá polovica pre obchod, služby, ekonomiku a gastronómiu.
Zdroj: ŠIOV
Výhodou duálneho vzdelávanie je predovšetkým prax v podniku, kde žiak bude pracovať a tá teraz chýba.
Pedagógovia sa snažia v rámci dnešného dištančného vyučovania riešiť aj chýbajúcu praktickú výučbu, ale nie vždy sa to dá. „Napríklad majstri firiem Osram a Schaeffler vyučujú žiakov aj online s využitím moderných technológií, ale štandardné duálne vzdelávanie to nenahradí,“ dodal Hutta s tým, že sú odbory, ktoré si vyžadujú reálnu prax na konkrétnych strojoch. Školy sú nútené improvizovať.
Praktická výučba je obmedzená
O jednom z príkladov hovorí zástupca riaditeľa strednej odbornej školy polytechnickej v Nitre Ján Viderňan. „Využívame simulátory, ktoré majú žiaci nainštalované v počítačoch a takto môžu aj v domácich podmienkach bez prítomnosti majstrov odborného výcviku samozrejme v obmedzenom režime pokračovať v praktickej výučbe,“ vysvetľuje Viderňan.
Vo firmách, ktoré v súčasnosti pracujú v obmedzenom režime, prípadne sú úplne zatvorené, je tento druh vzdelávania ťažko nahradzovať. „Ale napríklad v prípade obchodu alebo služieb, keď je simulácia pri domácich úlohách dobre zvládnutá, môže žiak napredovať aj v súčasnej situácii,“ dodáva projektový manažér Národného projektu Systém duálneho vzdelávania Milan Kuzma.
Čo so štipendiami sa dočítate na ďalšej strane
Zameškané dobehnú v septembri
„Pracujeme na tom, aby aj schopnosti, ktoré žiaci počas výluky vyučovania nemohli nadobudnúť, mali možnosť dobehnúť v budúcom školskom roku. V minulom roku sa zapojilo do systému duálneho vzdelávania viac ako tritisíc študentov, v tomto roku – v dôsledku koronakrízy – predpokladáme menší nárast,” doplnil M.Kuzma.
Zdroj: SOŠ
V strednej odbornej škole polytechnickej v Nitre v súčasnej situácii, keď sú žiaci doma, využívajú na trénovanie simulátory nainštalované v počítačoch.
Rodičia ani žiaci ani v čase neistoty záujem o duálne vzdelávanie nestratili, skôr naopak. Viacero spoločností však dnes nevie, ako bude fungovať v najbližších mesiacoch a preto sú aj v nábore žiakov pre budúci školský rok opatrné.
V poslednom období sa počet študentov, ktorí sa na stredných odborných školách zapojili do systému duálneho vzdelávania postupne zvyšoval. Koronakríza však podľa riaditeľa inštitútu tento sľubne sa rozbiehajúci proces minimálne spomalí.
Štipendiá žiaci dostanú aj teraz
„V najbližších týždňoch ako garant a koordinátor systému duálneho vzdelávania absolvujeme veľké množstvo online aj osobných stretnutí aby sme sa oboznámili so situáciou u konkrétnych zamestnávateľov a presvedčili ich o dôležitosti podpory systému duálneho vzdelávania aj v tomto krízovom roku,“ zdôraznil Hutta.
Je pravda, že firmy musia pri vlastných študentoch platiť majstrov a žiakom štipendiá, a to aj vtedy, keď sú doma. Ale ŠIOV sa usiluje nájsť pre firmy nový stimul v štátnom príspevku na žiaka, lebo je veľmi dôležité, aby si firmy teraz nepovedali, že si dajú so žiakmi rok pauzu a potom sa uvidí. „Mali by mať stále nejakých žiakov, hoci aj menší počet,“ upozorňuje šéf Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
Pomôcť môžu samosprávne kraje
Zdroj: ŠIOV
Výhodou duálneho vzdelávanie je predovšetkým prax v konkrétnom podniku.
Dôležitým partnerom v riešení situácie budú kľúčoví zriaďovatelia škôl, teda samosprávne kraje. Podpora pre stredné odborné školy, ktoré majú duálne vzdelávanie, by totiž mala byť väčšia ako doteraz, aby súčasný niekoľkotýždňový výpadok vyučovania v triedach nenarušil úspešne rozbehnutý a perspektívny model vzdelávania plne kvalifikovaných odborníkov pre trh práce, ktorý výborne funguje v susednom Rakúsku aj v Nemecku.