Školáci sa vracajú späť do lavíc, otvárajú sa obchody a aj kaderníctva či niektoré športoviská. Slováci tiež po dlhých mesiacoch môžu konečne vonku za dodržiavania prísnych pravidiel zložiť rúška.

Aj keď sa otvárajú aj múzeá, galérie a botanické záhrady, zdá sa, že ľudom najviac chýbali obchody. Už od rána sa dnes pred nimi tvorili obrovské rady a parkoviská sa rýchlo plnili. V bratislavskej IKEI otvárali ráno o 9:00 hod, ľudia však v niekoľkometrovom rade stáli už skôr.

Živo bolo aj v prešovskom nákupnom centre, kde sa rady tvorili už doobeda. Dočkať sa nevedeli ani zákazníčky butiku s dámskymi odevami Daniela na Sabinovskej ulici.

POZRITE SI FOTO >>>

“Konečne si môžeme oblečenie vyskúšať,“ vraví Klaudia (18), ktorá bola medzi prvými zákazníčkami. Z otvorenia sa teší aj majiteľka Daniela (43), ktorá pre svoje klientky pripravila nový tovar.

Podobná atmosféra bola aj v second hande v Banskej Bystrici, kde prvou dnešnou zákazníčkou bola Anet (22). “Prišla som si popozerať veci, ale aj užiť si to, že konečne môžem ísť do obchodu,“ usmievala sa hneď zrána.

Anketa
Pôjdete do obchodov už teraz?

Spokojná bola aj predavačka Silvia (29). “Veľmi mi chýbalo predávanie a obsluhovanie zákazníčok. Myslím, že aj ľuďom obchody veľmi chýbali, najmä teraz, keď sa sezóna mení. Viem to aj podľa dcéry, ktorej som nemala kde kúpiť topánky,“ povedala spokojne.

Bolo aj prázdno

V bratislavskom nákupnom centre Retro, ktoré bolo niekoľko týždňov poloprázdne, to dnes tiež ožilo. Žiadny nával v obchodoch však nebol, netvorili sa ani rady. Do domácich potrieb prišla ako prvá Michaela s dvomi ratolesťami, lebo potrebovala univerzálnu zátku na vaňu, tá originálna sa im pokazila.

Aj obchodné centrum Optima v Košiciach bolo tesne po otvorení takmer prázdne. Obchodníci hovorili, že predpokladajú nával popoludní. Väčšina kupujúcich sa zaujímala o zľavy, tie však boli len výnimočne. "Sme stratoví, nemôžeme si to v danej situácii dovoliť," povedala nám majiteľka obchodu s odevami.

Košičanka Dana (41) prišla do centra s presným zámerom: „Som rada, že konečne môžem niekam vyjsť, nielen sedieť doma. Do predajne obuvi som sa ponáhľala preto, že syn potrebuje do školy prezúvky," vysvetlila s tým, že obuv je podľa nej horšie kupovať cez internet.

 

Odborníci však upozorňujú, že situácia stále nie je ideálna. Ľudia by si mali stále dávať pozor, aby sa nezdržiavali dlhý čas v preplnených interiéroch a tak odporúčajú, aby s nákupmi ešte počkali a vyhli sa návalom prvých dní.

Mohlo by vás zaujímať: