Viaceré mestá sú v PLNEJ POHOTOVOSTI: V Malackách vyhlásili mimoriadnu situáciu
13. 9. 2024, 14:07 (aktualizované: 13. 9. 2024, 22:06)
Mimoriadnu situáciu vyhlásilo mesto Bratislava, v plnej pohotovosti je Kežmarok a primátor Levoče zvolal krízový štáb.
Zdroj: Facebook/NaZahori.sk
Zdroj: Facebook/NaZahori.sk
Zdroj: Facebook/NaZahori.sk
Galéria k článku
V sobotu nás čaká silný dážď na západe aj v strede SR
Na západnom a už aj strednom Slovensku majú byť v sobotu (14. 9.) rozsiahlejšie a výdatnejšie zrážky. Očakáva to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý o tom informuje na sociálnej sieti. Na krajný severovýchod podľa neho zrážky v piatok dorazia v najbližších hodinách.
"Zrážkové pásmo postupne prechádza cez celé naše územie a miestami prináša aj výdatné zrážky - v oblasti Malých Karpát s intenzitou aj nad desať milimetrov za hodinu s celkovým úhrnom v tejto oblasti už ojedinele nad 120 milimetrov. Vyskytujú sa aj búrky - na prednej strane zrážkového pásma na východe, no nie sú veľmi silné, ale rovnako je pri nich vyššia intenzita dažďa," uviedol ústav.
Zdroj: reprofoto z SHMÚ
Na západnom a už aj strednom Slovensku majú byť v sobotu (14. 9.) rozsiahlejšie a výdatnejšie zrážky. Očakáva to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý o tom informuje na sociálnej sieti. Na krajný severovýchod podľa neho zrážky v piatok dorazia v najbližších hodinách.
Ako doplnil, zároveň zrážkové pásmo už začína prechádzať cez západné Slovensko ďalej na severozápad a na juhu Podunajskej nížiny tak podľa SHMÚ dážď ustáva.
"V priebehu najbližších hodín sa pásmo trvalých a výdatných zrážok presunie ďalej na severozápad, a tak miestami pršať prestane úplne. Nie však všade, pretože naďalej sa u nás bude vlniť studený front a miestami tak treba naďalej počítať s dažďom a prehánkami, ojedinele i búrkami," dodali meteorológovia.
V Čechách sa pripravujú na povodne
V noci z piatka na sobotu, prípadne v priebehu soboty, hrozia v Česku povodne najmä na drobných tokoch. Obce v dotknutých oblastiach by počas noci už mali držať hliadkové služby.
Po zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie to v piatok povedal český minister životného prostredia Petr Hladík. Komisia tiež rozhodla o vytvorení webu, kde si všetci budú môcť zistiť, či ich domy a majetky spadajú do záplavovej oblasti, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Predikcie podľa Hladíka zostávajú viac-menej totožné s výnimkou väčšieho očakávaného množstva zrážok predovšetkým v Beskydách. Komisia vo svojom uznesení odporúča, aby sa obce pripravili na možné rozvodnenie drobných tokov, urobili všetky dostupné protipovodňové opatrenia a už v piatok v noci ustanovili hliadkové služby.
"Dnes sme sa venovali predovšetkým nastaveniu systému informovania medzi Českým hydrometeorologickým ústavom (ČHMÚ), podnikmi povodia a hasičského záchranného zboru v stave predikcie prietokov na jednotlivých tokoch tak, aby tieto tri zložky a následne kraje mali dáta, aké prietoky sa predpokladajú v nasledujúcich hodinách," priblížil rokovanie Hladík.
Vyzdvihol spoluprácu ČHMÚ a spoločnosti Mapy.cz – do máp bola podľa jeho slov vložená funkcia prietokov. Okrem toho sa podľa neho pracuje na "robustnej webovej stránke", ktorá bude schopná zvládnuť veľký nápor, kde by mohli ľudia zistiť, či sa ich domy a majetky nachádzajú v záplavovej oblasti. Predpokladá, že by sa to mohlo podariť do niekoľkých hodín.
Minister poľnohospodárstva Marek Výborný uviedol, že vzhľadom na predpovede zvýšili od piatka 15.00 h odtok z vodnej nádrže Orlík na 450 kubických metrov za sekundu. Upozornil, že následkom toho bude, že Praha dosiahne prvý povodňový stupeň. Na to sú však podľa neho všetky protipovodňové opatrenia pripravené a žiadne bezprostredné ohrozenie v Prahe zatiaľ nehrozí.
V Čechách zasahovali hasiči 1700-krát
Českí hasiči museli počas piatka zasahovať už viac než 1700-krát, odstraňovali najmä popadané stromy z ciest či korýt potokov. Tie komplikujú aj železničnú dopravu, na viacerých miestach je premávka zastavená. Rastie tiež počet dopravných nehôd. Na sociálnej sieti X to v piatok uviedli Hasičský záchranný zbor Českej republiky (HZS ČR) a České dráhy, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Za piatok 13. septembra evidujeme do 18.00 h celkovo 1736 udalostí. Z toho je 1398 technických pomocí. Patria sem najmä výjazdy k odstráneniu spadnutých drevín z vozoviek a korýt potokov, rozvoz vriec s pieskom na žiadosť miestnych samospráv a čerpanie vody," spresnili hasiči.
Zároveň opätovne varovali pred splavovaním rozvodnených riek. Za súčasných podmienok ide podľa nich o hazard so životom. "Bohužiaľ, aj takéto prípady sa dnes vyskytli," podotkol HZS ČR. Počasie aktuálne komplikuje aj dopravu na českých železniciach, popadané stromy zastavili premávku na viacerých tratiach po celej republike. České dráhy uviedli, že aj napriek sťaženej zjazdnosti niektorých ciest sa im zatiaľ darí zaisťovať náhradnú autobusovú dopravu.
Zdroj: Petr David Josek
Hasiči stavajú časti protipovodňových bariér v Prahe 13. septembra 2024 počas daždivého počasia.
Minister poľnohospodárstva Marek Výborný na sociálnej sieti X informoval, že hladina rieky Labe na vodnom diele Labská už prekročila tretí stupeň povodňovej aktivity. "Povodie Labe bude vodu z priehrady odpúšťať, kým to pôjde. Naším cieľom je čo najviac ušetriť retenčný priestor na ďalšie zrážky," dodal.
Podľa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už od stredajšieho večera napršalo na hrebeňoch Krkonôš a Orlických hôr okolo 100 milimetrov zrážok a viac než 85 milimetrov zaznamenali aj v Pardubickom kraji a časti Juhomoravského a Zlínskeho kraja.
"Dážď bude ďalej pokračovať. Výpočet modelu Aladin potvrdzuje očakávané úhrny do noci z nedele na pondelok – viac než 200 milimetrov v severných horách od Jizerských cez Krkonoše a Orlické hory až po Jeseníky, kde by mohli úhrny lokálne prekročiť aj 300 milimetrov," priblížil vývoj situácie ČHMÚ.
V okrese Malacky je mimoriadna situácia
V okrese Malacky vyhlásili v dôsledku nepriaznivého počasia od piatkového poludnia mimoriadnu situáciu. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
"Prednosta Okresného úradu Malacky vyhlásil mimoriadnu situáciu na území celého okresu v dôsledku trvalého dažďa a vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí rieky Moravy," spresnili z ministerstva. Mimoriadnu situáciu vyhlásilo v piatok aj mesto Bratislava.
Obce v TTSK vyhlásili 3. alebo 2. stupeň povodňovej aktivity
Starostovia obcí Hubice, Ňárad, Ohrady a Oľdza v okrese Dunajská Streda vyhlásili v piatok popoludní tretí stupeň povodňovej aktivity. Druhý stupeň platí v obci Váhovce v okrese Galanta. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
"Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR eviduje na úrovní obcí a miest vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity v dvoch prípadoch a tretieho stupňa povodňovej aktivity v štyroch prípadoch," priblížili z ministerstva.
Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil v piatok popoludní aj primátor mesta Myjava. Dôvodom je neustávajúci prívalový dážď, ktorého dôsledkom dochádza na území mesta a priľahlých častí Turej Lúky na rieke Myjava a všetkých jej prítokoch k stúpaniu hladín vodných tokov.
Situácia v Bratislave
Mesto Bratislava vyhlásilo v piatok na základe stanovísk Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a vývoja meteorologickej situácie mimoriadnu situáciu. Zároveň preventívne od poobedia uzatvorí parkovisko na Tyršovom nábreží (Lunapark). TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.
"Hlavné mesto vyhlásilo dnes mimoriadnu situáciu. V prípade potreby umožní operatívnejšie a efektívnejšie vykonať potrebné opatrenia a práce v nadväznosti na predchádzanie alebo aj prípadné odstránenie vzniknutých škôd spôsobených počasím," skonštatoval Bubla.
Pre silný dážď a výstrahy pred povodňou druhého stupňa sa hlavné mesto rozhodlo preventívne uzatvoriť parkovisko na Tyršovom nábreží. "Situáciu priebežne monitorujeme, budeme ju vyhodnocovať a následne informovať o znovuobnovení prevádzky tohto parkoviska," doplnil Bubla.
V Bratislave situáciu monitoruje aj polícia
Z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok policajti Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave vo zvýšenej miere monitorujú situáciu na území Bratislavského kraja, informujú o tom na sociálnej sieti.
Na Odborárskej ulici a taktiež na Račianskej ulici v blízkosti Depa Krasňany vykonávali potrebné úkony spojené s padnutým stromom na dve osobné motorové vozidlá. "V tejto súvislosti upozorňujeme vodičov, aby neparkovali pod stromami a na miestach, kde môže dôjsť k ich zatopeniu," žiada polícia.
Doposiaľ boli policajné hliadky vyslané na Slovanské nábrežie do mestskej časti Devín, kde je aktuálne zatopená časť parkoviska. Ďalej boli vyslaní na Budyšínsku ulicu, kde došlo k pádu konára na vozovku.
Príčinou zatopenej časti parkoviska na Slovanskom nábreží bola podľa našich informácií kanalizácia, ktorá nebola schopná odvádzať veľké množstvo dažďovej vody.

Zdroj: Karol Farkaš
Starosta Devínskej Novej Vsi posiela odkaz
"Krízový štáb po vyhodnotení momentálnej situácie upovedomuje obyvateľov, že nehrozí bezprostredné ohrozenie mimoriadnou meteorologickou situáciou. Ako však vidíme v okolitých krajinách, situácia sa môže rýchlo zmeniť. Preto obyvateľov Devínskej Novej Vsi prosíme o zvýšenú opatrnosť a bdelosť a o sledovanie aktuálnych informácií. Bezpečnosť každého Devínskonovovešťana je pre nás prioritou," uviedol Dárius Krajčír, starosta mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves
Povodňová komisia sa aktuálne sústreďuje na preventívne opatrenia, aby sa minimalizovali riziká spojené s možnými blížiacimi sa povodňami. Pre uľahčenie komunikácie a poskytovanie aktuálnych informácií obyvateľom je k dispozícií nonstop linka dohľadového centra na čísle 0232333332.
Cesta od Senice je ťažko prejazdná
Cesta prvej triedy od Senice smerom do Českej republiky je ťažko prejazdná. Nachádza sa na nej voda a bahno z okolitých polí. Trnavská krajská polícia na to upozornila na sociálnej sieti. Nepriaznivé počasie komplikuje premávku aj v ďalších úsekoch ciest Trnavského kraja.
Zelená vlna STVR na sociálnej sieti informuje, že pod vodou je cesta medzi Plaveckým Petrom a Prievalmi. Okrem vody na ňu steká bahno. Zaplavené sú aj cesty medzi Petrovou Vsou a Šaštínom-Strážami, takisto medzi mestom Gbely a obcou Smolinské.
Na ceste prvej triedy za Kopčanmi smerom na Kúty spadol podľa Zelenej vlny STVR na vozovku strom, ktorý blokuje jeden pruh.
Problémy kvôli dažďu má aj Minizoo pod Devínom
Prevádzkovateľ Minizoo pod Devínom je Ján Šenkýrik už zažil v Devíne dve silné prietrže aj vyliatu rieku Morava, to však nebolo podľa jeho slov také extrémne, ako to zrejme bude teraz. "Takúto vodu, ktorá sa očakáva, sme ešte nezažili. Našu prevádzku toto počasie ovplyvní vo veľkej miere, pretože sme rovno pod hradom. Sme v pohotovosti dva dni," potvrdil nám.
Zdroj: Karol Farkaš
Problémy pod hradom Devín má aj minizoo, kde je takmer stovka zvierat.
Komunikuje so starostkou obce aj s krízovým štábom. "Hľadáme po okolitých farmách a chovateľoch možnosti ustajnenia našich zvierat. Kozičky, ovečky, lamy, poníky sú háklivé na takéto vlhké prostredie," vysvetlil.
"Časť našich zvierat sme už evakuovali, čo však nie je také jednoduché, keďže ich tu máme zhruba stovku. Z toho polovica je vtáctvo, ktoré je vo voliérach. Sťahovanie zvierat je náročné na čas aj na tieto podmienky," dodal na záver.
V Kežmarku hrozia povodne
Počas najbližších dní je mesto Kežmarok v plnej pohotovosti. Vedúci civilnej ochrany a krízového riadenia na tamojšom mestskom úrade Ladislav Melikant uviedol, že exponovaným miestom zostáva Ľubický potok, ktorý pravidelne monitorujú, informuje TASR.
"Pri výške hladiny 130 centimetrov vstupuje do hry krízový štáb alebo povodňová komisia, ktorú zvoláva jej predseda. Pri hladine 170 centimetrov vyhlasuje II. stupeň povodňovej aktivity, čo znamená nariadenie navyšovania hrádzí a zriadenie hliadkovej služby. Ak hladina stúpne na 210 centimetrov, krízový štáb vyhlasuje III. stupeň, čo vedie k varovaniu obyvateľstva a odstraňovaniu naplavenín," vysvetľuje Melikant.
Primátor mesta Ján Ferenčák zdôraznil, že mesto berie varovania vážne a je plne pripravené reagovať na akékoľvek nepriaznivé situácie. "Máme k dispozícii 96 osôb a 63 mechanizmov, ktoré sú pripravené zasiahnuť v prípade potreby. K dispozícii máme aj 2000 vriec a 30 ton piesku. Ak bude potrebné ďalšie vybavenie, vieme ho zabezpečiť do pol hodiny," konkretizoval primátor.
V Levoči zasadá krízový štáb
Primátor Levoče Miroslav Vilkovský zvolal v piatok krízový štáb v súvislosti s avizovaným intenzívnym dažďom. Mesto na sociálnej sieti informovalo, že meteorológovia predpovedajú na území Slovenska v najbližších dňoch extrémne zrážky a silný vietor.
V okrese Levoča sa podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 70 až 120 milimetrov, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Okrem iného už v Levoči pristúpili k regulácii tamojšej vodnej nádrže. Z tohto dôvodu je na územie okresu Levoča od piatka dňa až do pondelka (16. 9.) vydaná výstraha prvého stupňa.
V súvislosti so zmenou počasia tiež radnica rozhodla, že sobotňajší (14. 9.) rómsky festival Romane Mirikle sa presúva zo severného parku do tamojšieho kina.
V piatok o polnoci uzavrú aj priechod do Rakúska
Slovenská správa ciest v piatok (13.9.) o 23:59 h. uzavrie most číslo M114 cez rieku Morava medzi obcami Moravský Svätý Ján – Hohenau. Uzatvorená bude aj príjazdová komunikácia č. III/1144 až do odvolania z dôvodu predpovede mimoriadnych dažďov. Podľa predpovede SHMÚ má dosiahnuť hladina rieky Morava o 23:00 až 443 cm, informuje portál Záhorí.sk.
Na protipovodňových opatreniach pomáha aj polícia
Policajtom a ďalším zložkám pomáhajú aj študenti zo SOŠ PZ Pezinok a aktívne sa podieľajú na protipovodňových opatreniach, a to nielen zvýšeným výkonom služby, ale aj manuálnou prácou napríklad pri plnení vriec, ktoré budú použité na kritické úseky, kde hrozí zaplavenie oblastí, informuje trnavská polícia na sociálnej sieti.

Zdroj: FB/Polícia SR - Trnavský kraj
Trnavská polícia na sociálnej sieti tiež upozorňuje, že v súvislosti so silnými dažďovými prehánkami je cesta II/501 medzi Cerovou a Prievalmi zatopená. "Cesta je prejazdná, no zvýšte v tomto úseku opatrnosť," uvádza.
Na cestách v celom Trnavskom kraji máme hlásené veľké množstvo vody, popadané stromy a konáre. Najhoršia situácia je v okrese Senica. "Dávajte si na cestách obzvlášť pozor a jazdu prispôsobte poveternostným podmienkam," upozorňuje polícia.
Cez víkend platia výstrahy 1. až 3. stupňa
Výstrahy prvého až tretieho stupňa pred dažďom platia na väčšine Slovenska celý víkend. Predbežne potrvajú do pondelka (16. 9.) večera. Na západe treba počítať aj so silnejším vetrom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 230 milimetrov (mm) zrážok.
Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Meteorológovia tam miestami očakávajú úhrn zrážok 120 až 180 mm.
Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja, niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja. Úhrn zrážok tam môže byť 70 až 120 mm.
Zdroj: reprofoto z SHMÚ
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 230 milimetrov (mm) zrážok.
Silnejší vietor má podľa meteorológov byť v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji a v niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Môže podľa nich dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu (km/h), v nárazoch 65 až 85 km/h.
Vydané sú naďalej aj hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina - sever, Žilina - Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Krupina, Levice - západ a Levice - východ.
Hydrologické výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Senec, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky - juh, Galanta, Šaľa, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nové Zámky - sever, Nitra, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Banská Bystrica, Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Bardejov.