Veľké Úľany mali snáď ako posledné na Slovensku Leninovu ulicu: Prečo zvesili tabule?
9. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Aj napriek tomu, že je rok 2023, slovenská obec Veľké Úľany so 4600 obyvateľmi, sa ako jediná “pýšila” ulicou, ktorá niesla názov Leninova, po Vladimírovi Iľjičovi Leninovi, ktorý patrí k najväčším zločincom 20. storočia. Po novom sa to však zmenilo. Prokurátor totiž navrhol, aby ju premenovali. Informoval o tom portál CNN Prima NEWS
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
České médium CNN Prima NEWS informoval o tom, že obec Veľké Úľany (okr. Galanta) sa len teraz zbavila tzv. Leninovej ulice. Aj keď s veľkými ťažkosťami, no predsa. Ako sa pre CNN prima NEWS vyjadril starosta dediny František Gőgh, tento názov takmer nikomu z miestnych nevadil. „Leninova ulica v našej obci nikomu nevadila, alebo maximálne jednému percentu občanov. Na premenovanie ale tlačil prokurátor, tak sme ustúpili,“ povedal.
Šokujúce je aj to, že práve na Leninovej ulici stojí aj evanjelický kostol. O to viac, že sám Lenin začal krátko po revolúcii s likvidáciou pravoslávnej i ďalších cirkví v Rusku, pričom vyhlásil: „Čím väčšie množstvo reakcionárskych kňazov a reakcionárskej buržoázie bude v tejto záležitosti zastrelené, tým lepšie.“ Starosta František Gőgh však premenovanie ulice nijak nepodporil, naopak, bol nútený prijať všeobecne záväzné nariadenie o zmene názvu.
„Staré cedule sme minulý týždeň dali dole, nové sme objednali,“ vyjadril sa k plechovým označeniam na nárožiach. Obec Veľké Úľany sú zmiešanou slovensko-maďarskou obcou, Lenin sa preto na každej ceduli objavoval hneď dvakrát - v slovenskom i maďarskom jazyku. Rovnako šokujúca bola aj odpoveď starostu, ktorý vo svojej funkcii pôsobí od roku 1998, na otázku, či mu názov ulice doteraz nevadil.
Kedy došlo k premenovaniu ulice, si prečítajte na ďalšej strane:
„Nevadil. Leninova ulica tu vôbec nikomu nevadila. Možno jednému percentu obyvateľov,“ potvrdil s tým, že názov však iritoval prokurátora, ktorý na zmenu tlačil. “Sám som musel kvôli názvu ulice dokonca ísť na výsluch na políciu. Premenovanie nám nariadiť nemohli, radšej sme ale ustúpili, aby sme mali pokoj,“ vysvetlil pre české médium.
Zaujímavé je aj to, že k premenovaniu došlo práve v predvečer Leninovej revolúcie v Rusku, teda Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie (VRSR), ktorá vypukla 7. novembra 1917. Názov Leninova ulica bol v dedine známy až 34 rokov od pádu komunizmu v Československu v novembri 1989. Vyzerá to tak, že bola posledná s takým názvom v bývalom spoločnom štáte.
Vladimír Iľjič Lenin inicioval 7. novembra 1917 boľševický prevrat v Rusku a mal na svedomí milióny životov. Neskôr, po tom ako sa dostali k moci, ovládol krajinu hladomor. Lenin však rozpútal takzvaný červený teror a sústredil sa na likvidáciu nepriateľov. Napríklad na zlomenie odporu donských kozákov, ktorý si vyžiadal státisíce obetí a deportovaných.