Väzni sa k urne príliš nehrnuli. Vo väzenskej nemocnici ich volilo približne 20 percent
30. 9. 2023, 11:07 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:28)

Volebnú urnu priniesli členovia volebnej komisie aj do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Aj keď sa zdalo, že 20 percent väzňov, ktorí prejavili záujem voliť je extrémne málo, vždy to bolo viac ako pri referende. Vtedy nechcel vyjadriť svoj názor nikto.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Lucia Martináková, vedúca organizačno-právneho oddelenia Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne vraví, že vo väznici pripravili voľby v zmysle zákona tak, aby bolo umožnené hlasovať všetkým obvineným a odsúdeným, ktorí prejavia záujem voliť a vybavili si volebný preukaz. "Tých, ktorí prejavili záujem k dnešnému dňu aj s platným hlasovacím preukazom máme 48, z toho 2 obvinení a 48 odsúdených," povedala L. Martináková. Z tohto počtu sú 2 ženy, ostatní muži.
Aj keď sa zdá, že približne 20 percent väzňov v nemocnici, ktorí prejavili záujem voliť je málo, v porovnaní s referendom, ide o pomerne vysoký počet. O referendum totiž neprejavil vo väzenskej nemocnici záujem žiadny väzeň.
Odvoliť medzi dvadsiatimi percentami väzňov bol aj Ladislav. Ten si odpykáva 10-ročný trest za ekonomickú trestnú činnosť. Sedí už 3 roky. "Mám rodinu a rozhodol som sa ísť voliť kvôli mojej rodinke, aby bolo lepšie. Dúfam, že nejaká zmena na Slovensku príde. Voliť chodím pravidelne. Aj my, uväznení sa zaujímame o politiku. Človek by chcel zmenu aj v trestnom práve," uzavrel Ladislav.
O voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2023 prejavili záujem aj väzni. Podľa hovorkyne Zboru väzenskej a justičnej stráže Moniky Kacvinskej prejavilo záujem voliť v ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody 1737 väznených ľudí. Aktuálne sa pritom v slovenských väzniciach nachádza až 9985 ľudí.
„Z celkového počtu väznených je 26 obvinených mladistvých, 31 odsúdených mladistvých a 483 cudzincov, ktorí nemajú volebné právo,“ povedala M. Kacvinská.