V Oravskej Polhore vyrástla výnimočná zimná atrakcia: Trúfli by ste si zdolať ľadovú vežu?
24. 2. 2025, 13:30 (aktualizované: 24. 2. 2025, 14:25)

V Oravskej Polhore sa už piaty rok môžu pochváliť obrovskou ľadovou vežou, ktorá je určená pre všetkých nadšencov lezenia. Za nápadom stoja dobrovoľní členovia horskej služby. Ako sa im podarilo ľadovú vežu vztýčiť do takej výšky?

Zdroj: FB/Oravská Polhora

Zdroj: FB/Oravská Polhora

Zdroj: FB/Oravská Polhora
Galéria k článku
Za nápadom postaviť na Slovensku ľadovú vežu stoja dvaja dobrovoľní horskí záchranári, ktorí sa inšpirovali v talianskych Alpách. Ján Herud s kamarátom ju tam videli pred ôsmimi rokmi. Ako prezradil pre Nový Čas, najskôr to skúšali so stromom, ktorý oblievali vodou. Podarilo sa im však získať stĺp a ľadovú vežu vytvorili v susednej obci Sihelné. Napokon sa však zhodli, že ju vytvoria bližšie, keďže k stĺpu museli chodiť každý deň.
Ľadová veža má úctyhodnú výšku
Starosta Oravskej Polhory im na vytvorenie ľadovej veže ponúkol miesto pri futbalovom ihrisku, kde postavili ďalší železný stĺp s kruhom. V blízkosti je miestny potok, z ktorého čerpajú vodu a potrubím ju pri mínusových teplotách tlačia nahor. „Keď vonku mrzne, chodíme k veži v noci a polievame ju vodou. Zároveň ju stále musíme kontrolovať,“ vysvetlil Ján Herud. Voda potom steká po konštrukcii, na ktorej vzniká ľad.
Zdroj: FB/Oravská Polhora
Ľadovú vežu sa podarilo vztýčiť až do výšky 19 metrov.
Ľadová veža sa už síce stihla trikrát roztopiť, no vďaka mrazom, ktoré na Slovensku teraz panovali, sa im ju podarilo vztýčiť až do výšky 19 metrov. Pribudla k nej aj druhá rampa, aby sa na ňu dalo ľahšie liezť. Lezenie na ľadovú vežu využívajú pri tréningu členovia horských služieb, no je prístupná pre každého, kto dodrží pravidlá a pokyny. Prvý deň otvorených dverí mali minulý víkend, keď si lezenie mohol vyskúšať každý záujemca.
Na lezenie sú potrebné cepíny, ktoré sa zabíjajú do ľadu aj mačky, ktorú sú pripevnené na špeciálnych topánkach. Výstroj má málokto, nie je to lacná záležitosť, no každému záujemcovi sú ochotní ju požičať. „Záujemcovia sú istení lanom, majú cepíny, mačky a aj prilby. Lezenie nie je spoplatnené, všetko je na báze dobrovoľníctva,“ povedal Herud. Milovníci lezenia sem chodia nielen z Oravy, ale aj zo širokého okolia.