Už vieme, ako vyzerá hniezdo sršňa ázijského, ktoré našli v Palárikove: Čo zistili naši vedci?
17. 11. 2024, 6:45 (aktualizované: 18. 11. 2024, 10:46)

Zdroj: Adrián Purkart
Štátna ochrana prírody ešte 30. septembra potvrdila prvý výskyt sršňa ázijského na Slovensku v obci Palárikovo. Ako toto hniezdo odborníci našli, ako ho zneškodnili i to, čo v ňom v laboratóriu našli, nám povedal zoológ Adrián Purkart.
Zdroj: Adrián Purkart
Zdroj: Adrián Purkart
Zdroj: Adrián Purkart
Galéria k článku
Pri hľadaní, odchyte a zneškodnení prvého hniezda sršňa ázijského na Slovensku bol aj Adrián Purkart z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
Ako sa k nám sršeň ázijský dostal, nie je ešte celkom jasné. Predpokladáme, že sem neprišiel prirodzenou cestou, ale nákladnou dopravou," uviedol. Presnejšie to však budú vedieť až niekedy na jar. "Skúsime to zistiť z genetickej informácie, ktoré tieto sršne v sebe majú."
Ako prebiehalo hľadanie hniezda?
Za nájdením prvého hniezda sršňa ázijského stála náhoda. Práve v Palárikove totiž býva biológ Dušan Senko zo Slovenskej akadémie vied, ktorý ho našiel vo svojej záhrade na jablkách. Zoológovia potom začali hniezdo hľadať rôznymi sofistikovanými spôsobmi. "Napokon sme ho našli v korune stromu," prezradil. Objavil ho zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Lengyel, ktorý je odborníkom na vtáky.
"Má veľmi dobré pozorovacie schopnosti, vidí hniezda v korunách stromov," vysvetlil. Našiel ho v lesíku Bažantnica v Palárikove vo výške 22 metrov. Práve sršne ázijské sú známe tým, že si hniezdo budujú tak vysoko. "Bolo guľovitého tvaru s priemerom 80 centimetrov," uviedol Adrián Purkart.
Zneškodnenie hniezda
Pri ničení hniezda boli okrem prírodovedcov i včelári, lesníci, dobrovoľní hasiči a profesionálni deratizéri. "Tí zo zeme pomocou dlhých karbónových tyčí napichli hniezdo a zneškodnili ho insekticídom, ktorý sa do dutých tyčí natlakoval kompresorom," popísal zoológ. Sršne do pár sekúnd až minút zahynuli.

Zdroj: Adrián Purkart
Pilčík potom časť koruny topoľa zrezal, keďže sa tam nedalo dostať ťažkou technikou, a pomocou lán sa dalo dolu. "Celý zásah bol skutočne profesionálny. Všetci boli chránení špeciálnymi odevmi a nedošlo k žiadnemu zraneniu," ocenil Purkart. Keď dávali hniezdo dole, tak sa rozpadlo na viacero častí, no aktívne hniezdo môže mať 10 až 15 kilogramov.
Skúmanie hniezda v laboratóriu
"V laboratóriu sme zistili, že hniezdo bolo odstránené v hodine dvanástej. Ak by sme ho na strome nechali dlhšie, začali by z neho vylietavať budúce kráľovné," prezradil. Kráľovné boli ešte skryté v kokónoch a nestihli sa vyliahnuť.
Zdroj: Adrián Purkart
Pri hľadaní, odchyte a zneškodnení prvého nájdeného hniezda sršňa ázijského bol aj Adrián Purkart z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
"Hniezdo sme rozobrali doslova na súčiastky. Vieme už, koľko tam bolo robotníc, potencionálnych kráľovien i samčekov," prezradil. Žiadne parazity v ňom neboli. Najväčší fragment hniezda, ktorý sa im zachoval, uložili do zbierky na Prírodovedeckej fakulte UK. Záujemcovia si ho budú môcť pozrieť vo štvrtok 21. novembra, kde už je vystavený v priehľadnej vitríne.
Bude sršeň ázijský už súčasťou našej prírody?
Adrián Purkart si myslí, že sršňov ázijských je už na Slovensku ďaleko viac. Mali by sa vyskytovať na juhu Slovenska, hlavne v oblasti Žitného ostrova. Na jar si treba všímať, či sa niekde objavia. "Očakávame, že v okolí niekoľko desiatok kilometrov od Palárikova môže byť vysoká šanca niečo nájsť. Dúfajme, že nie, ale ak už niekde, tak tam," povedal.
Na jar by sa mohli objaviť, keď budú kvitnúť vŕby. "Mohli by byť na ich kvetoch," upozornil. Prirodzeného nepriateľa na Slovensku ešte nemajú. "Predpokladáme však, že by to mohli byť rôzne vtáky, napríklad včelárik zlatý, ktorý loví lietajúci hmyz," myslí si.