Reklama

Už je u nás! Nebezpečného sršňa ázijského našli v TEJTO firme. Dostal sa k nám neuveriteľne

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Okrem Maďarska sa sršeň ázijský vyskytuje aj v Čechách
    Reklama

    Už je tu! Len nedávno sa hovorilo o potvrdenom výskyte invázneho druhu sršňa ázijského v Maďarsku a v Českej republike, a už jeho výskyt oficiálne zaznamenali aj na území Slovenska.

    Jedinca sršňa ázijského našli v pondelok (17. 3.) v jednej z firiem v Pravenci v okrese Prievidza. Išlo o prezimujúcu kráľovnú, ktorá nestihla založiť novú populáciu, nakoľko ju včas eliminovali. Pre TASR to v utorok uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s tým, že oblasť výskytu bude monitorovať.

    Kráľovnú tohto invázneho druhu našiel v areáli miestnej firmy v Pravenci zamestnanec spoločnosti, ktorý je zároveň aj včelárom, spresnila ŠOP.

    Zdroj: shutterstock

    Ak uvidíte sršňa ázijského, nahláste to pomocou formulára na Štátnu ochranu prírody SR cez systém rýchleho varovania.

    "Nájdený bol jeden jedinec, ktorý bol pravdepodobne dovezený s tovarom zo zahraničia. Ide o prezimujúcu kráľovnú, ktorá nestihla založiť novú populáciu, nakoľko bola včas eliminovaná. Jej pôvod určí až DNA analýza na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave," uviedla ŠOP.

    Apka Zastav sršňa

    Oblasť výskytu budú štátni ochranári monitorovať a realizovať osvetové aktivity o tomto inváznom druhu medzi širokou a odbornou verejnosťou. "V prípade podozrenia výskytu je potrebné nález nahlásiť ŠOP SR, a to prostredníctvom systému rýchleho varovania, mobilnej aplikácie Zastav sršňa alebo emailom na adresu srsen@sopsr.sk," doplnili ochranári.

    O náleze sršňa afrického na hornej Nitre informovalo v pondelok Ministerstvo životného prostredia SR. Upozornilo, že nález v regióne mimo predpokladaného výskytu potvrdzuje mimoriadnu schopnosť tohto druhu šíriť sa, a to nielen prirodzeným spôsobom, ale aj prostredníctvom ľudských aktivít, ako je preprava tovaru. Ide o druhý nález tohto druhu na Slovensku, do krajiny sa dostal po prvý raz minulý rok, po výskytoch v susedných krajinách.

    Zdroj: Adrián Purkart

    Pri hľadaní, odchyte a zneškodnení prvého nájdeného hniezda sršňa ázijského bol aj Adrián Purkart z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

    Sršeň ázijský podľa rezortu predstavuje vážnu hrozbu nielen pre našu biodiverzitu, ale aj pre ekonomiku, najmä pre včelárstvo, ovocinárstvo a vinohradníctvo. "Jeho šírenie nie je možné úplne zastaviť, ale jeho negatívne vplyvy je možné regulovať prostredníctvom efektívneho manažmentu," ozrejmil.

    Ministerstvo deklarovalo, že intenzívne spolupracuje s odborníkmi zo Slovenska a zahraničia, ako aj so záujmovými skupinami a samosprávami s cieľom minimalizovať dosahy tohto invázneho druhu.

    Hotová pohroma

    Riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozef Fabian pre TASR uviedol, že ho objav sršňa ázijského v okrese prekvapil. "Tento druh je hotovou pohromou pre včelárov. Včelári si to veľmi dobre uvedomujú a ich usilovnosťou a pozorovaním pohybu hmyzu v prírode môžeme eliminovať jeho výskyt na našom území," vysvetlil Fabian.

    Chovatelia včiel podľa neho patria k precíznym ľuďom s citlivým prístupom na pozorovanie prírody. "Včelári sú si vedomí, že zrejme sa budú musieť naučiť žiť aj s týmto nežiaducim hmyzom, ktorý je výsledkom silnej globalizácie obchodu a pohybu tovaru medzi kontinentami. Je to daň, s ktorou budeme musieť počítať," podotkol.