Reklama

Len jediný deň v roku je možnosť vidieť kvitnúť naraz stovky kaktusov. Vieme, kedy to nastane

Aj keď ide o skutočne veľkú udalosť, na ktorú mnohí ľudia netrpezlivo čakajú celý rok, J. Šuráni netají obavy. Dôvodom je pre slintačku a krívačku zatvorená bojnická zoologická záhrada, s ktorou Botany Park susedí. Turisti zvykli prísť do Bojníc najmä kvôli záhrade, stavili sa na zámku a zbehli sa pozrieť aj na kaktusy. Tento rok sú však ulice v kúpeľnom meste opustené.

"Momentálne sú Bojnice ľudoprázdne. Ak neskončí slintačka, položí nás to na kolená a neviem, či prežijeme. Väčšina ľudí chodí do Bojníc hlavne kvôli zoologickej záhrade," povedal J. Šuráni.

Ten pripravil spolu so bojnickými sokoliarmi program aspoň pre deti zo základných škôl. "Rozoslali sme aj na školy materiál, robíme spolu so sokoliarmi školské zájazdy. Tým, že nie je otvorená zoologická záhrada, tak deti najprv pôjdu do sokoliarne a potom k nám," uviedol J. Šuráni.

Zdroj: BotanyPark Bojnice

Botany Park sa nachádza priamo nad Bojnickým zámkom.

V Bojniciach ide o najväčší kaktusový raj v celej strednej Európe. Botany park sa rozprestiera v skleníkov s rozmermi tisíc metrov štvorcových. J. Šuráni sa rozhodol vybudovať skleníky preto, aby sa aj bežní ľudia mohli pokochať krásou kvitnúcich kaktusov tak ako on.

V skleníkoch je kaktusov z Bolívie, Peru, Argentíny, Ameriky, Čile či Mexika k videniu až takmer dvetisíc a skoro všetky vypestoval J. Šuráni zo semiačka. Pôvodne sa do pestovania pustil doma v Šuranoch v záhrade. Jeho najstarší kaktus, ktorý si vypestoval má takmer 40 rokov a nesie ľudový názov Stolička pre svokru. Najväčšie kaktusy, ktoré sa v skleníkoch nachádzajú merajú cez dva metre. Vo voľnej prírode však môžu poľahky dorásť až do výšky 20 metrov.

Zdroj: FB/BotanyPark Bojnice

Prvé kaktusy už tento rok rozkvitli.

J. Šuráni sa pestovaniu kaktusov venuje od základnej školy. Vždy veril, že raz si splní sen a otvorí si vlastnú botanickú záhradu. Aj keď pochádza zo Šurian, podarilo sa mu to v Bojniciach, kde vybudoval obrovské skleníky.

Výstavba skleníka, jeho zariaďovanie a vysádzanie tisícok rastlín mu trvali viac ako tri roky. V skleníkoch sa nachádzajú unikátne kúsky, ktoré vypestoval J. Šuráni sám zo semienok.

"Je to z 99 percent všetko, čo som sám vypestoval. Pôvodne som ich pestoval v Šuranoch doma v záhrade. Semiačka sa dajú kúpiť, ale vypestovať kaktus zo semiačka je neskutočne ťažké, pokiaľ s tým iba začínate. Prvé pokusy sú takmer vždy neúspešné, pretože semiačka sú veľmi náchylné na rôzne typy chorôb," hovorí zanietený pestovateľ. Podľa neho robia ľudia hlavnú chybu v tom, že kaktusy príliš polievajú a nechajú ich trápiť sa v malých kvetináčoch. Polievať stačí raz za mesiac a nie po troškách, ako to zvyknú ľudia robiť.

Strana

2/2

Autor článku

Vždy presne vedela, čo chce robiť. V novinárčine je doma už od roku 1998. Vo voľnom čase píše knihy, maľuje obrazy, cestuje za pamiatkami.
Reklama