Reklama

Unikátny KOSTOL sa snažia OBNOVIŤ nadšenci: Obec Muľa je v exekúcii, na opravu nemá peniaze!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete o tom, že Slovensko má unikátny kostol v obci Muľa! Viete z čoho je postavený?
    Zdroj: lis
    Reklama

    V Ipeľskej kotline v okrese Veľký Krtíš leží maličká obec Muľa. Žije tu len o niečo viac ako tristo obyvateľov, no napriek tomu sa môžu pochváliť jedným unikátom.

    Stojí tu kostol, ktorý je celý zo železobetónu a bol prvým, ktorý na Slovensku touto stavebnou technikou postavili. Podľa viacerých odborníkov tak predbehol o najmenej dvadsať rokov francúzsku a taliansku techniku sakrálnych stavieb.

    Rímskokatolícky kostol svätej Alžbety v obci Muľa z roku 1910 je kultúrnou pamiatkou a zároveň je aj prvou železobetónovou konštrukciou kostola na území bývalého Uhorska. Strechu kostola zdobí osem anjelov, a už na prvý pohľad vyzerá ako z rozprávky. Miestna legenda hovorí, že keď robotníci ťahali na strechu posledného anjela, lano sa im roztrhlo a padajúca socha zabila dvoch ľudí.

    Zdroj: lis

    Strechu kostola zdobí osem anjelov.

    Kostol bol pôvodne modrej farby, no v roku 2010 odhlasovali v ankete obyvatelia obce, že sa farba fasády zmení na žltú. V súčasnosti však už kostol potrebuje opravu odkvapov a žľabov, a takisto je potrebné odstrániť machy a lišajníky zo strechy kostola. Keďže však na to obec Muľa nemá peniaze, nadšenci vyhlásili zbierku na opravu strechy.

    Obec je v exekúcii, na opravu kostola nemá peniaze

    O zbierke vie už aj starosta obce Ladislav Jekkel. „Do kostola zateká a na streche by sa mal obnoviť aj náter,“ uviedol. Tiež sme sa od neho dozvedeli, že na obec je vyhlásená exekúcia, takže vyzbierané peniaze nemôžu ísť ani na obecný účet, keďže by ich exekútor okamžite zhabal. Kvôli čomu je na obec vyhlásená exekúcia, starosta už rozoberať nechcel.

    „Peniaze sa na obecný účet nemôžu poslať, oprava sa bude platiť cez účet občianskeho združenia,“ potvrdil starosta. „Na omše tam už momentálne každú sobotu chodí málo ľudí, tak do dvadsať,“ dodal.

    Unikátny kostol je takmer bez veriacich

    Oslovili sme aj kostolníčku Alžbetu Kožkovú (65), ktorá kostol nedávno prebrala. Tiež nám potvrdila, že omše bývajú v kostole každú sobotu. „Cez leto o 17. a v zime o 15. hodine. Na omše sem chodí tak do pätnásť ľudí z Mule, ale zvyknú chodiť aj z vedľajšej dediny Bušince.“ Zaujímalo nás, prečo tak málo ľudí chodí do kostola. „V tejto dedine je už málo ľudí a väčšinou sú tu rómski občania, ktorí do kostola nechodia.“

    Zdroj: lis

    Kostol je celý zo železobetónu.

    V kostole sú tri zvony, čo nám potvrdila kostolníčka. „Zvoníme na omšu, a keď niekto umrie. Pri zvonení mi pomáha dcéra.“ Ako sme sa dozvedeli, v kostole sú síce aj elektrické ohrievače, no tie sa nepoužívajú. „Kostol nie je vôbec vykurovaný. Počas zimy je chladnejšie, ale dá sa to vydržať, už sme si zvykli,“ prezradila pani Kožková. Vie tiež o tom, že je na opravu strechy kostola vyhlásená zbierka. „Strecha je už trošku hrdzavá, cez ňu však nezateká, ale cez žľaby a ríny, ktoré poškodzujú steny kostola.“

    Farár Peter Ondrík slúži omše v tomto unikátnom kostole už siedmy rok. "Do kostola chodia len pôvodní domáci obyvatelia tak 10 až 15 ľudí, rómski spoluobčania tam nechodia," potvrdil nám farár. "Cez leto prídu do kostola aj ľudia z okolia, prípadne z Maďarska."

    Kostol patrí pod správu farnosti v obci Bušince. Opýtali sme sa preto aj na náklady súvisiace s tak malým počtom veriacich. "Platí sa tam hlavne za elektrinu, a za to, čo treba do kostola - sviece a výzdoba," prezradil farár. "Omša býva len v sobotu, niekedy aj cez týždeň, len keď si dajú úmysel. Takisto sú omše počas Vianoc a Veľkonočnej nedele," potvrdil.

    Ako sme sa dozvedeli od farára Ondríka, tunajší ľudia si ani veľmi neuvedomujú, že chodia do tak unikátneho kostola. "Domáci sú na to zvyknutí," priznal.

    Na Slovensku je aj druhý taký podobný kostol

    O rímskokatolícky kostole svätej Alžbety sme sa chceli dozvedieť viac, a tak sme oslovili aj docentku Adrianu Récku z KVTV Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Tá prezradila, že sa tomuto kostolu venovala v článku Dva secesné kostoly architekta Istvána Medgyaszaya, ktorý vyšiel v roku 1993 v časopise Pamiatky a múzeá - revue pre kultúrne dedičstvo.

    "Článok bol publikovaný nie pod menom Récka, ale pod mojím dievčenským menom Adriana Bögiová v roku 1993. Napísala som ho ako študentskú vedeckú odbornú činnosť, keď som ešte bola vysokoškoláčka," povedala nám.

    "Architekt István Medgyaszay realizoval dve takéto sakrálne stavby na Slovensku. Druhý kostol je v Hurbanove, špecifikom toho je, že aj ten je unikátny svojho druhu," upozornila nás docentka Récka.

    Zdroj: repr. Adriana Bögiová

    Kostol sv. Alžbety v Muli a kostol sv. Ladislava v Hurbanove

    "Kým v Muli autor použil železobetón, a v podstate sa to tvári ako také ľudové umenie, v Hurbanove použil ako materiál drevo. Esteticky sú si tieto dva kostoly veľmi podobné," poukázala na záver.

    Zdroj: ukf.sk

    O rímskokatolíckom kostole svätej Alžbety sme sa viac dozvedeli od docentky Adriany Réckej z KVTV Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

    Kostol má osemuholníkový pôdorys tzv. oktagón. Výška v kupole dosahuje 15 metrov a výška veže je až 30 metrov. „Nad hlavným vstupom do kostola je stupňovitý štít s rovnou strieškou, podopretou konzolami. Nad ním sa nachádza obraz s tematikou sv. Alžbety, vyrytý do omietky priečelia,“ dočítame sa v publikácii „Kazateľnica a zábradlie chóru, spočívajúce na dvoch stĺpoch, svedčia o inšpirácii ľudovým drevorezbárskym umením."

    Budú ľudia ochotní prispieť na obnovu kostola?

    Nadšenci kostola svätej Alžbety v obci Muľa vyhlásili zbierku na opravu strechy. Transparentný účet nájdete pod názvom Obnova strechy kostola-Muľa. Všetky vyzbierané finančné prostriedky tak budú použité na opravu odkvapov a žľabov a na odstránenie machov a lišajníkov zo strechy kostola .

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."