Unikátna kaviareň v Banskej Štiavnici roztápa srdcia: Kávu vám tu pripravia ľudia s hendikepom
23. 4. 2025, 10:45
V nemocnici v Banskej Štiavnici len nedávno otvorili výnimočnú kaviareň. Vznikla v dlhé roky nevyužívaných priestoroch na prízemí. Chýbalo tu miesto, kde by si mohli návštevníci či pacienti oddýchnuť. Dnes ich tu víta sympatická kaviarnička s veľkým poslaním!
Zdroj: Ivaska P
Zdroj: Ivaska P
Zdroj: Ivaska P
Galéria k článku
V tejto kaviarni totiž pracujú aj klienti miestneho Domova sociálnych služieb (DSS), teda ľudia so zdravotným znevýhodnením. V rámci rehabilitácie sa stali súčasťou obsluhy a pomáhajú so servírovaním nápojov a občerstvenia. Ide o prvú inkluzívnu kaviareň tohto druhu v regióne.
Pred nástupom do práce prešli klienti špeciálnym tréningom. Učili sa, ako správne upratovať stoly, umývať riad, pripravovať tácky, niesť šálky, či podávať zákusky. Kaviareň funguje v dvojzmennej prevádzke, kde sa striedajú vždy jeden klient DSS a jeden profesionálny čašník, aby bol zabezpečený pokojný chod.
Hneď pri našej návšteve nás vítali usmiate tváre – klientka DSS Evka (48) a čašníčka Janka (26), ktorá mala práve smenu. Sympatické dievčatá nám ochotne pripravili kávu aj cappuccino a porozprávali o tom, ako sa im v práci darí.
Prínos pre celé Slovensko
„Celý tento projekt vnímam ako veľké plus a posunutie spoločnosti dopredu. A to nielen pre nás, ale aj pre celé Slovensko,“ hovorí Janka. „Začlenili sme našich klientov z DSS, ktorí sa z toho veľmi tešia. Darí sa im, prijímajú objednávky, nosia kávy a sú nadšení a podľa mňa sa im veľmi darí - vôbec nie sú v strese, naopak, cítia sa tu ako doma,“ pokračuje.
V budúcnosti plánujú, že niektorí z klientov sa naučia aj prípravu kávy. Zatiaľ sa venujú najmä obsluhe a kontaktu so zákazníkmi. Janka zároveň dodáva, že všetko prebieha s dôrazom na bezpečnosť. „Ak sa to naučia a bude to bezpečné, verím, že si vedia poradiť aj s prípravou kávy. Aspoň niektorí. Dôležité je, aby sa neobarili,“ poznamenáva.
Aj Evka si svoju novú "prácu" - sociálnu rehabilitáciu, pochvaľuje: „Táto práca je super. Pripravovala som sa na ňu už v DSS. Mám na starosti servírovanie a obsluhu ľudí. Teším sa z tejto práce.“ Z celkového počtu pätnástich klientov domova sa do projektu zapojilo jedenásť. „Je to dobré, tešíme sa všetci. Niekedy mám stres, inokedy nie, no ako kedy,“ dodáva s úsmevom.