DESIVÁ SKÚSENOSŤ mladého Matúša: Zrazu bol zo mňa NIEKTO ÚPLNE INÝ, robil som NEUVERITEĽNÉ VECI
1. 8. 2022, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:28)

Z prieskumu Antidopingovej agentúry SR vyplynulo, že módnym hitom medzi tínedžermi sú energetické nápoje, lieky proti úzkosti a žuvací tabak. Športovkyňa a už bývalá biatlonistka Anastasia Kuzminová má pre mladých tvrdý odkaz. Toto len tak nepredýchajú!
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: Profimedia
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Podľa prieskumu tínedžeri pijú už desiatich-jedenástich rokov denne energetické nápoje, užívajú bez dôvodu lieky proti úzkosti a pokojne aj počas vyučovania si dajú žuvací tabak.
O závislosti mladých vo videu!

Navyše až 22 percent stredoškolákov si myslí, že doping nie je podvod, keď to robia všetci. Ďalších 12 percent uviedlo, že by mal byť povolený.
O desivých výsledkoch prieskumu čítajte nižšie!
Žiaľ, mnohí sa spamätajú neskoro. A potom musia vynaložiť obrovskú energiu, aby sa zo závislosti dostali. Svoje o tom vie aj Bratislavčan Matúš (24). Z pochopiteľných dôvodov si neželá zverejniť svoju fotografiu a bližšie údaje o sebe. Aj on má skúsenosť s nadmerným užívaním liekov. Stal sa od nich závislý a bez pomoci odborníkov by to nezvládol.
Matúš prezradil, ako sa stal závislým a čo to s ním urobilo. Čítajte na ďalšej strane!
Matúša už v mladosti trápili depresívne a úzkostné stavy, liečili ho antidepresívami. V roku 2018 sa problémy vrátili. Šiel k lekárovi, ktorý mu predpísal Xanax. „Liek som mal užívať iba vtedy, keď na mňa išli stavy paniky a úzkosti. Keď som si ho dal prvýkrát, do desiatich minút bola úzkosť preč,” opisuje Matúš. Lenže po čase zistil, že liek užíva pri každom probléme: keď nevedel zaspať, keď ho čakala situácia, ktorú by predtým v pohode zvládol, ale teraz sa jej bál. „Povedal som si: prečo si liek nedať, keď pomáha! Lenže nevedel som o tolerancii. Znamená to, že po čase si musíte zvýšiť dávku, aby mal liek terapeutický účinok. Tak som si ho dával čoraz viac a viac,” úprimne hovorí Matúš.
Zdroj: Shutterstock
Závislosť na liekov získate nebezpečne rýchlo.
Nakoniec sa stal od Xanaxu závislý. „Jedna škatuľka mi nevydržala ani týždeň, začal som lieky zháňať mimo lekára. Na počudovanie, nie je ťažké ich získať. Akurát na predpis stoja pár eur, načierno za ne dáte desiatky aj stovky eur,” hovorí Matúš. Lieky kombinoval aj s alkoholom. „Zvyšuje to ich účinok, ale je to životu nebezpečné,” varuje. „Začal som mať problémy s pamäťou, lieky mi načisto ‚načali′ osobnosť, začal som sa meniť,” priznáva.
Dnes sa lieči, ale stále vraj nie je zo závislosti vonku. „Ale viem, že svojvoľne zvyšovať dávky lieku bola najväčšia chyba. Vždy ho treba užívať tak, ako predpíše lekár. Potom je liek pomocou v chorobe. Inak vám zo života spraví peklo. Človek bažiaci po lieku je schopný vecí, ktoré by si kedysi ani nepripustil,” upozorňuje Matúš. „Každý, kto sa trápi s rovnakým problémom, musí požiadať o pomoc psychiatra. Zmena je náročná, ale možná!“ odkazuje mladý Bratislavčan.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CW3ojaOLRRg/
Anastasia Kuzminová mala možnosť spoznať počas kariéry u iných športovcov nebezpečné účinky dopingu i látok, na ktorých si ľahko vytvoríte závislosť.
Aj preto návyky a postoje tínedžerov tak šokovali i Anastasiu Kuzminovú. O škodlivých návykoch hovorí otvorene a varuje pred nimi všetkých mladých. Stačí vraj málo a pod vplyvom nebezpečných látok sa prestanú kontrolovať a zničia si zdravie.
Čo prezradila Nasťa o dopingu a nebezpečných látkach čítajte na ďalšej strane!
Máte skúsenosti s požívaním energetických nápojov, žuvacieho tabaku a liekov proti úzkosti u mladých športovcov, resp. všeobecne u mladých?
Áno, je to teraz akoby veľký trend. Ľudia užívajú tieto látky, lebo si myslia, že im to pomôže byť výkonní v práci, počas športovania a celkovo v tomto uponáhľanom svete. Netýka sa to len športovcov, ale aj ľudí rôznych vekových kategórií. Náchylní sú na to najmä mladí ľudia vo veku od 14 do 18 rokov, ktorých musíme motivovať a ísť im príkladom, že sa dá fungovať kvalitne aj inak, tak, aby do toho nespadli.
Zdroj: Kristína Mindáková
Výsledky prieskumu zverejnila Antidopingová agentúa SR. Svoje skúsenosti pridala aj Nasťa Kuzminová.
Prečo je podľa vás užívanie týchto látok nebezpečné a čo to môže s mladými urobiť?
Vtedy človek naozaj dokáže viac vecí, má viac energie, no je to iba chvíľkový pocit. Je to nebezpečné najmä preto, že človek stráca akoby kontrolu nad sebou a používa to viackrát alebo zvyšuje dávky, čo môže potom už viac ublížiť zdraviu než pomôcť.
Akú máte skúsenosť s dopingom v športe - množstvo dopujúcich sa zvyšuje alebo znižuje?
Momentálne ako neaktívna športovkyňa už naozaj len sledujem tie čísla a veľmi veľa sa o tom rozpráva. Prebieha veľmi veľa diskusií o tom, či sa používa a v akom množstve, či naozaj škodí a čo znamená tzv. čistý šport. Samozrejme, športovec, ktorý doping neužíva, ale zistí, že bol so športovcom, ktorý doping užíval, je sklamaný a pociťuje nespravodlivosť. Doping tu bol aj v minulosti. Ale mám stále ten istý názor - šport má byť čistý nielen preto, aby to bolo spravodlivé voči ostatným športovcom, ale aby sme športovcov chránili aj pred tým, aby si sami neubližovali.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CTejE5fqjD3/
Anastasia Kuzminová varuje nielen pred dopingom, ale aj zdraviu škodlivými látkami.
Ako podľa vás naučiť mladých zdravej životospráve?
Treba sa s nimi o tom veľa rozprávať. Naučiť mladých športovcov a mladých životospráve je zodpovednosťou nás dospelých. Hlavne si treba nájsť čas na to, aby sme sa s nimi rozprávali. Takéto témy sú často nudné pre mladých, lebo majú pocit, že ich zase chceme niečo učiť. Nie. Chceme im ukázať zaujímavou formou a vlastným príkladom, ako správne a zdravo žiť. Lebo aj keď to mladí a deti nedávajú najavo, vnímajú nás dospelých ako vzory. Vnímajú, ako zvládame stresové situácie a depresívne stavy. Najprv sa teda snažme popracovať na sebe, aby sme im mohli ísť príkladom, že sa to dá bez liekov, drog, nikotínu a ďalších látok, ktoré nám škodia a neprinášajú plnohodnotný efekt, práve naopak.
Čo odkazujete deťom a mladým ľuďom, ktorí pijú energeťáky, berú tabletky na úzkosť a žuvací tabak?
Pokojne v tom pokračujte aj naďalej, ak vám nezáleží na vašom zdraví a ste si istí tým, že je to jediný spôsob, ako sa stať plnohodnotným členom spoločnosti. Avšak verím, že každý z vás má v sebe silu povedať nie látkam, s ktorými by ste neradi „zápasili“ po celý život.