Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) upozorňuje turistov, aby až do odvolania nevyužívali turistický chodník z Trangošky na Chatu M. R. Štefánika.

Pohybuje sa tam medveď, ktorý v dôsledku prikrmovania turistami i majiteľmi chát úplne stratil plachosť, takže môže predstavovať ohrozenie pre ľudí. Informoval o tom v stredu NAPANT na sociálnej sieti.

"Situáciu rieši Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR pre medveďa hnedého v spolupráci s ďalšími subjektmi," uvádza NAPANT.

Medvede nie sú turistická atrakcia

Na sociálnych sieťach sa podľa ministerstva životného prostredia v poslednom období šíria videá, ktoré znázorňujú nebezpečné správanie sa turistov v lese. Fotenie medveďov a natáčanie videí nemusí mať vždy šťastný koniec. Prikrmovanie je navyše zakázané a medvedie jedince, ktoré preto stratili svoju prirodzenú plachosť, čaká odchyt a usmrtenie.

Túžba po spoločnej fotografii či videonahrávky so šelmou, akou je aj medveď hnedý, sa môže vypomstiť. Ochranári apelujú na návštevníkov lesov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom, aby sa k nemu nikdy nepriblížili a pohybovali sa iba po vyznačených chodníkoch.

V prípade nečakaného stretnutia namiesto vyhotovenia fotografie či videa, je najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť.

Na medveďa pri turistike natrafila žena. Pozrite, ako si zachránila život! 

Článok pokračuje na ďalšej strane.