To, čo sa odohralo vo štvrtok na Krajskom súde v Trenčíne označili pozostalí po obetiach výbuchu za frašku. Aj keď mal odvolací súd po viac ako šestnástich rokoch definitívne rozhodnúť, nestalo sa tak. Aj napriek tomu, že na súd prišli dvaja zo štyroch obžalovaných, traja poškodení, všetci obhajcovia aj prokurátor, súd musel pojednávanie odročiť.

Dôvodom bolo, že sa nedostavil sudca - jeden z členov senátu. Ten tesne pred pojednávaním oznámil, že sa nemôže dostaviť do práce, pretože musí vyhľadať neodkladnú lekársku pomoc. "My sme sa tieto skutočnosti dozvedeli 57 minút pred začiatkom dnešného verejného zasadnutia," povedal sudca s tým, že spisový materiál je extrémne rozsiahly, má viac ako 20-tisíc strán.

"Za seba a myslím si, že aj za člena senátu poviem, že si nezoberiem na triko, aby sme za 57 minút zvládli s touto trestnou vecou oboznámiť niekoho ďalšieho, ktorý doteraz s ňou oboznámený nebol. Takže nám nezostáva nič iné, ako odročiť verejné zasadnutie, s tým, že chcem povedať tu pred všetkými, že za nás máme eminentný záujem, aby bola táto vec čo najskôr skončená, a to nielen vo vzťahu k obžalovaným, obhajcom, ale aj k poškodeným," dodal sudca.

Ten vec odročil na začiatok augusta. Podľa obhajcu jedného z obžalovaných Ľubomíra Hrežďoviča, ak sú objektívne dôvody na odročenie, je nutné ich akceptovať. "Zdravotný stav sudcu je taký istý dôležitý, ako zdravotný stav kohokoľvek iného, ktorý sa tohto konania zúčastňuje. Každopádne máme záujem ukončiť túto vec, je to už 16 rokov a asi všetci už chcú vidieť nejaký výsledok," povedal advokát obžalovaného Jána Lasaba Ľubomír Hrežďovič.

Podľa prokurátora obžalovaných neviní obžaloba z toho, že by zavinili výbuch, ale z toho, že svojou nečinnosťou, že neriešili situáciu nadmerné prekračovanie nadskladňovania výbušnín spôsobili, že k výbuchu došlo. "Je to dlhá doba od tejto nešťastnej udalosti. A každý v pojednávacej miestnosti vyjadril záujem urýchlene ukončiť túto vec. Je len smolou, že dnes pre neprítomnosť člena senátu sa verejné zasadnutie uskutočniť nemohlo," povedal prokurátor.

Séria výbuchov si vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch 2. marca 2007 vyžiadala životy 8 ľudí. Deviaty, Marek Prostinák, bojoval so smrťou. A napriek tomu, že mu lekári nedávali žiadnu šancu, prežil a dokázal sa dokonca postaviť na vlastné nohy. Ďalších dvadsať ľudí sa zranilo ľahko.

Výbuch nastal v sklade, v delaboračnej miestnosti, kde sa likvidovala munícia. V tom čase tu pracovalo 25 ľudí. Detonácie vytvorili kráter s priemerom 20 metrov a priamo vo vojenskom podniku ľahlo niekoľko budov. Tlaková vlna rozbíjala okná a výklady obchodov nielen v Novákoch, ale aj v 11 kilometrov vzdialenej Prievidzi a Bojniciach.

Vyšetrovanie preukázalo, že podnik nemal v čase výbuchu havarijný plán vypracovaný v súlade so zákonom. Podľa existujúceho plánu sa nedalo na haváriu včas a správne reagovať. V súvislosti s výbuchom tak obvinili piatich ľudí. Štyroch členov vedenia podniku a bezpečnostného technika obvinili z prečinu všeobecného ohrozenia. Po 12,5 roku o vine štyroch z nich rozhodol prievidzský Okresný súd. Piaty obžalovaný, Eduard B. sa rozsudku nedočkal, pretože v roku 2017 zomrel. Ďalší z pôvodne obžalovaných, ktorý bol spod obžaloby neskôr oslobodený, má vážne onkologické ochorenie.

V roku 2019 okresný súd uznal manažérov Jozefa B. a Jána L. za vinných. Obaja od súdu vyfasovali iba podmienku na 36 mesiacov. Zvyšných dvoch obžalovaných súd spod obžaloby oslobodil, pretože nebolo podľa neho dokázané, že skutok spáchali.