Reklama

To je priveľa! Lekár dostal materiál od kolegov z cudziny, reakcia našich úradníkov vás dorazí!

K chirurgovi Petrovi Bandurovi z Prešova sa od štátu cez samosprávny kraj dostali štyri ochranné rúška, preto si ich zháňal sám.

Zdroj: Ingrid Timková

Reklama

Ingrid Timková

Redaktorka

Toto nemyslia vážne! Štát chce od lekára clo za humanitárnu pomoc v podobe ochranných rúšok. Poslali mu ju jeho čínski kolegovia, s ktorými spolupracuje na výskume na oplátku za to, že on v minulosti pomohol im.

Ocitol sa v nezávideniahodnej situácii! Chirurg Peter Bandura ani v čase zúriaceho koronavírusu nezavrel ambulanciu ako niektorí jeho kolegovia a obetavo sa venuje aj teraz svojim pacientom. Na rozdiel od všeobecných lekárov, ktorí si môžu regulovať prísun pacientov, odborní lekári takú možnosť nemajú. K nim prichádzajú ľudia s akútnymi problémami a aby sa chránili, museli si sami vypracovať opatrenia, zisťovať od pacientov, či nemajú cestovateľskú anamnézu a dúfať, že im odpovedia pravdivo.

Od štátu dostal štyri rúška

Lenže to by nestačilo a potrebujú sa chrániť aj inak. Hrozba nákazy je totiž veľká, napriek tomu od štátu cez samosprávny kraj dostal iba štyri chirurgické rúška, štyri rukavice a štyri ochranné návleky na topánky. "Nevedel som, či je to žart alebo iba symbolická pomoc," vraví. Je jasné, že pre lekára s dennou praxou, ktorému prejdú rukami desiatky pacientov, je to žalostne málo. Kraj však iba rozdelil pomedzi všetkých lekárov to, čo dostal od štátu pomernou časťou. Od slovenských dodávateľov sa márne pokúšal nakúpiť takýto tovar, v dnešnej situácií už ani telefóny nedvíhajú a objednávky nevybavujú.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pribudlo 21 pozitívnych prípadov,Slovensko by malo čoskoro zvýšiť počet odberných miest

     

    Opätovaná pomoc od Číňanov

    Keďže P. Bandura má to šťastie, že spolupracuje s čínskou akadémiou lekárskych vied na výskume v oblasti alternatívnej medicíny, v časoch zúriaceho koronavírusu sa o sotatnými slovenskými kolegami poskladali a zaslali im do Číny rúška. "Teraz sa situácia otočila a sami sa nás pýtali, či nepotrebujeme niečo. Tak som im povedal, že sme v zlej situácii. Urobili teraz oni zbierku a poslali nám symbolické množstvo ochranných rúšok. Aj českým lekárom, no tí sa jej vzdali v náš prospech, pretože im vláda rúška zabezpečila," opisuje vyhľadávaný chirurg. 

    Zdroj: Ingrid Timková

    Ambulancia chirurga Petra Banduru.

    Štát chce clo i DPH

    Pred štyrmi dňami mu zásielka skutočne prišla, veľmi sa jej potešil. "Zrazu som dostal oznámenie, že mám vypísať colné prehlásenie, lebo podlieha clu. To treba zaplatiť, okrem toho aj daň a manipulačný poplatok vo výške 36 eur," vraví šokovane. Nepozdáva sa mu, že by musel za humanitárnu pomoc platiť štátu. "Neide o sumu, ale o princíp. Dotklo sa ma to a som z toho rozhorčený," dodáva. Je presvedčený, že úradníci to nedomysleli a zrejme sa striktne riadia bežných postupov na dovoz tovaru z Číny: "Ale teraz je mimoriadna situácia a naše štátne orgány by sa mali nad tým zamyslieť a prehodnotiť to." Dokonca od neho úradníci pýtali faktúru. Tú však nemá, keďže ide o pomoc: "Keď budem chcieť dostať tovar, asi budem musieť poplatky zaplatiť. Tá zásielka nie je iba pre mňa, jej v nej aj tovar pre poľského kolegu."

    Nie je charita, oslobodenie nebude žiadne

    Podľa hovorkyne Finančnej správy Ivany Skokanovej v tomto smere platí legislatíva Európskej únie: "Nárok na oslobodenie od cla je možný pri štátnych, charitatívnych a dobročinných organizáciách. V prípade, ak osoba nesplnila ani iné možnosti na oslobodenie, napr. zásielka do 22 eur, respektíve do 150 eur, musel jej byť pri dovoze takéhoto tovaru vymeraný colný dlh."  Dodala,  že dovozné clo a daň z pridanej hodnoty vyberá finančná správa, ale poplatok za balík - spracovanie si účtuje prepravná spoločnosť, ktorá doručila zásielku príjemcovi a finančná správa nemá s touto platbou nič spoločné.

    Mohlo by vás zaujímať:

     

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.