Slnečné hodiny sú historickým prostriedkom na meranie času, no také, aké sa nachádzajú na okraji malebnej obce Drienčany v okrese Rimavská Sobota, nenájdete už nikde inde na svete. Je to slovenský unikát a pocta najznámejšiemu slovenskému rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskému, ktorý práve na fare v Drienčanoch napísal tie najznámejšie rozprávky.

Slnečné hodiny asi 300 metrov nad obcou Drienčany sú súčasťou náučného chodníka Drienčanský kras tak, aby ich našiel aj turista z ďalekých kútov sveta.

Hodiny sú postavené na zemi a zhotovené z dreva a kameňa s priemerom 7 metrov. Súčasťou hodín sú drevené plastiky postavičiek zo známych slovenských rozprávok Pavla Dobšinského.

V Drienčanoch pri Rimavskej Sobote sú slnečné hodiny s rozprávkovými postavami Pavla Dobšinského.
Zdroj: pem

Na netypických slnečných hodinách nájdete aj Janka Hraška, Janka a Marienku, ale aj záporné postavy ako zlú strigu či čarodejnicu.

Na počesť Pavla Dobšinského sa v obci nachádza viacero „rozprávkových stavieb" a sôch, ktoré sa tiež oplatí navštíviť.

Bratislavčania majú hneď po ruke najväčšie slnečné hodiny v časti Petržalka. Ďalšie nádherné slnečné hodiny môžete vidieť aj na stene fary v Divíne pri Lučenci, Trenčíne, Žiline, Rajci, ale aj iných miestach, mestách či dedinkách. Stačí si len vybrať a stráviť letnú dovolenku aj takýmto náučným letným spríjemnením.