Nepriaznivá epidemiologická situácia podporuje úvahy o ďalšom testovaní. Nie každý sa však zhodne s premiérom Igorom Matovičom, ktorý presadzuje myšlienku toho celoplošného. Výnimkou nie je ani vedenie Banskej Bystrice, ktoré sa však rozhodlo konať!

Podľa Banskobystrického primátora Jána Noska by sa celoplošné testovanie malo dôsledne zvážiť najmä kvôli nepriaznivým klimatickým, ale aj epidemiologickým podmienkam. Po porade s odborníkmi je toho názoru, že v prípade okresu Banská Bystrica je na prospech skôr testovanie komunít.

Testovanie je určené pre tých, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie, že nemôžu pracovať z domu. „Pracujúci vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu,“ rozhodnutie vysvetľuje primátor Nosko.

Komunitné testovanie by sa malo odohrať počas najbližšieho víkendu, 16. – 17. januára od 8:00 do 18:00 hod. primárne v areáloch základných škôl. Samospráva vyzýva inštitúcie, podniky a obchodné prevádzky sídliace v okrese Banská Bystrica, aby nahlásili predbežný počet záujemcov o testovanie. Zavádza aj registračný systém, vďaka ktorému by sa malo na odberných miestach predísť radom.

Primátor Nosko tvrdí, že mesto má dostatočný počet personálnych kapacít a v prípade veľkého záujmu je schopné rozšíriť počet odberných tímov. „Potrebujeme však dostatočný počet testov,“ dodáva Nosko, ktorý v otvorenom liste požiadal ministra vnútra Romana Mikulca o súčinnosť pri organizovaní testovania. Zároveň ho požiadal o zabezpečenie 50 000 antigénových testov.

Banskobystričania majú jasný názor. Komunitné testovanie uprednostňujú pred celoplošným. To sa má odohrať už tento víkend.
Zdroj: Milan Kapusta

Aj keď mesto preferuje komunitné testovanie, bude rešpektovať rozhodnutie vlády zorganizovať aj to celoplošné.

Pedagogických a nepedagogických zamestnancov základných a materských škôl v Banskej Bystrici testujú už počas pracovného týždňa. V stredu otestovali 150 ľudí, z čoho len jeden prípad bol pozitívny. V piatok plánujú pokračovať s pretestovaním ďalších 200 pracovníkov.