Reklama

O tejto kráse netuší väčšina turistov: Takéto skvosty skrýva slovenské PEKLO!

Pár kilometrov od  Slovenského raja a pár desiatok metrov od Spišského hradu je jedno z najkrajších miest na Spiši - travertínový Dreveník.

Zdroj: archív

Reklama

Skrytá krása! Pár kilometrov od Slovenského raja a pár desiatok metrov od Spišského hradu je jedno z najkrajších miest na Spiši - travertínový Dreveník.

Oblasť typu stolovej hory, dlhá asi dva kilometre a široká približne 800 metrov, skrýva aj časť Peklo.

Názov získalo údajne z toho, že ľudia prechádzajúci medzi vysokými skalami mali pocit, že sa ocitli v u samotného Lucifera. Dnes sem radi chodia najmä horolezci, ale občas do Pekla zablúdia aj návštevníci Spišského hradu.

Dreveník na Spiši

Zdroj: archív

Dreveník na Spiši

Domáca mládež sa medzi skalami vybláznila najmä koncom 60. rokov a po premietaní prvých filmov o Apačoch. Kamenná krása bola totiž vernou kulisou „originálnej“ chorvátskej scény, takže chlapci sa tu preháňali na imaginárnych koníkoch, strieľali z drevených pušiek a mali pocit, že každú chvíľu vyjde spoza nejakej skaly Vinnetou s Old Shatterhandom.

Samotný komplex Dreveník (Peklo je jeho súčasťou) získal meno podľa starodávneho dreveného hradiska. Je najväčším travertínovým územím na Slovensku a vďaka ťažbe originálneho kameňa preslávilo Spiš v celom bývalom Československu. Kameň použili najmä v Bratislave, na stavbe hotela Kyjev, obchodného domu na Kamennom námestí, na prístavbe pôvodnej budovy SND v Bratislave či na promenádu popri Dunaji.

Zdroj: TASR - Milan Kapusta

turisti z Maďarska dolná časť rokliny v Suchej Belej

Najslávnejšou stavbou zo spišského travertínu je však mohyla M. R. Štefánika na Bradle. Travertín sem doviezli vlakom na 194 vagónoch a išlo o 7 000 kusov kameňa. Česi ním zase obložili budovu Federálneho zhromaždenia v Prahe.