Tancuj, tancuj, neseď v kúte! SĽUK pripravuje VÝNIMOČNÝ projekt s tanečníkmi a "netanečníkmi"
24. 8. 2024, 16:00 (aktualizované: 26. 8. 2024, 11:56)
Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) v spolupráci s Nadáciou ADELI predstavili nový spoločný projekt, ktorý má za cieľ búrať bariéry a spájať ľudí prostredníctvom tanečného umenia. Je výnimočným počinom v oblasti integrácie a inklúzie na Slovensku.
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Galéria k článku
Projekt "Tancuj, tancuj, neseď v kúte" je iniciatívou, ktorá má za cieľ podporiť integráciu zdravotne znevýhodnených osôb prostredníctvom spoločného tanca a umenia.
Projekt zahŕňa desať talentovaných účastníkov s rôznymi pohybovými obmedzeniami vo veku od 4 do 41 rokov. Vďaka ich odhodlaniu a podpore odborníkov zo SĽUK-u sa na javisku vytvorí predstavenie, ktoré bude odrážať jedinečné spojenie folklóru a túžby prekonať vlastné limity.
Tanec má spájať
Taký názov nesie spoločný program, ktorého cieľom je poukázať na to, že tanec môže spojiť ľudí bez ohľadu na ich zdravotný stav či predispozície. Tanec je o radosti z pohybu a príležitosti ukázať, čo je v každom z nás! Vyjadruje snahu prekonať bariéry a spájať ľudí cez spoločnú vášeň pre tanec.
Tento jedinečný projekt predvedie divákom, ako sa umenie a tanec stávajú mostom medzi rôznymi svetmi. Predstavenie bude demonštrovať silu a krásu tanca ako prostriedku inklúzie a porozumenia.
Autorkou projektu je Radka Šulovská a vďaka umeleckému šéfovi SĽUK-u Stanislava Marišlera a podpore Nadácie ADELI sa projekt rozvinul do podoby plnohodnotného tanečného predstavenia.
Pre súbor je to aj podľa generálneho riaditeľa SĽUK-u Juraja Hamara veľká výzva. "Čo neznamená, že s podobnými projektami nemáme skúsenosť, ale v takomto rozsahu to je naozaj po prvýkrát."
Prelomili sme bariéry
Podľa umeleckého vedúceho SĽUK-u Stanislava Marišlera budú tanečníci do svojich choreografií zapájať klientov - "netanečníkov". "Poskytneme im zážitok, aký bežný človek, okrem umelca na javisku, nezažije. Budú si môcť vyskúšať, aké to je stáť na pódiu a prijímať potlesk divákov. Chceme ukázať, že aj ľudia s hendikepom žijú medzi nami. Rozpovieme ich príbehy, aby sa neocitali na okraji spoločnosti," objasnil.
Súčasťou projektu je aj vznik dokumentárneho filmu režiséra Jaroslava Vojteka. Zachytí celý proces tvorby, od prvých skúšok až po premiéru, ktorú uvedú 29. októbra v piešťanskom Dome umenia.
Film má ponúknuť divákom nielen pohľad do zákulisia tvorby predstavenia, ale aj inšpiratívne príbehy jednotlivcov, ktorí napriek svojim zdravotným obmedzeniam našli silu a radosť v tanci.
„Tanec je jazyk, ktorým vyjadrujeme naše pocity, sny a túžby. Projekt 'Tancuj, tancuj, neseď v kúte' ukazuje, že bez ohľadu na naše fyzické schopnosti, každý má právo a schopnosť tancovať a byť súčasťou tohto nádherného prejavu. Sme tu, aby sme prelomili bariéry a vytvorili svet, kde je inklúzia a láska k tancu neoddeliteľnou súčasťou našich životov,“ povedala Radka Šulovská.
„Vytvoriť predstavenie, v ktorom vstúpia do choreografií SĽUK-u účastníci s pohybovými obmedzeniami je pre nás výzvou, ale aj príležitosťou poskytnúť účastníkom projektu jedinečný zážitok a pocit, že prekonávať vlastné limity má zmysel,“ povedal Stanislav Marišler.