Takmer polovica Slovákov nemá úspory! Žijeme z mesiaca na mesiac, nedokážeme si nič odkladať
29. 6. 2024, 10:30

Desivé čísla! Štyria z desiatich Slovákov cítia, že sa ich finančná situácia v porovnaní s vlaňajškom zhoršila, takmer každý druhý človek žije z mesiaca na mesiac bez toho, aby si dokázal vytvárať peňažnú rezervu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry AKO pre inkasnú spoločnosť EOS KSI Slovensko.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Inkasná spoločnosť EOS KSI Slovensko si dala vypracovať reprezentatívny prieskum o finančných problémoch u nás. Ukázalo sa, že ľudí najviac trápi nemožnosť odkladať si peniaze do rezervy. „Až 41,7 percenta opýtaných uviedlo, že nemá žiadne úspory,“ upozornil riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Peter Dvornák.
Zdroj: internet
Riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Peter Dvornák upozornil, že podľa prieskumu si takmer polovica Slovákov nevie odložiť peniaze ako rezervu.
Dáta z prieskumu ukazujú, že tí, ktorí nemajú šancu odložiť si ani euro, sú najmä tí, ktorí mali alebo majú požičané peniaze a prežili časy, keď neboli schopní splácať svoje dlhy.
Kto má šancu šetriť a kto nie

Naopak, úspory majú častejšie ľudia s vysokoškolským alebo úplným stredoškolským vzdelaním s maturitou ako tí, ktorí majú iba základné vzdelanie, ďalej ich majú najmä obyvatelia Prešovského a Trnavského kraja, ľudia žijúci v páre a tí, ktorých osobný príjem prevyšuje tisíc eur mesačne. Úspory majú najmä muži, najstaršia a najmladšia veková kategória. „Platí, že čím vyššie vzdelanie a čím vyšší príjem, o to sú aj vyššie úspory respondentov,“ vysvetlil riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Václav Hřích, riaditeľ prieskumnej agentúry AKO, potvrdil, že možnosť odkladať peniaze do rezervy majú skôr ľudia s vyšším vzdelaním a lepšie platení.
„Sledujeme známy efekt po období zdražovania, keď príjmy nerástli rovnakým tempom ako výdavky, čo spôsobilo vyššiu mieru použitia úspor. A to aj preto, že ľudia sa neradi vzdávajú svojich životných štandardov,“ dodal Peter Čanda, manažér EOS KSI Slovensko.
Je to horšie
Podľa odpovedí v prieskume sa finančná situácia Slovákov za rok 2023 zhoršila. „Štyria z desiatich opýtaných povedali, že sa majú horšie ako pred rokom. Nadpriemerne často ide o ženy, ľudí vo vyššom veku a ľudí s nízkymi príjmami,“ konkretizoval Peter Dvornák. Horšie ako priemer v rámci prieskumu sa majú najčastejšie ľudia z Bratislavského, Košického, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Vo vekovej kategórii od 50 do 65 rokov deklaruje zhoršenie svojej životnej situácie každý druhý človek.
Zdroj: unsplash
Iba polovica Slovákov si vie odložiť mesačne určitú sumu.
Václav Hřích vysvetlil, že výsledok prieskumu môže byť ovplyvnený náladou v spoločnosti. „Ľudia zo všetkých strán počúvajú o inflácii a vysokých cenách energií, preto nadobudli pocit, že sa nemajú dobre, že ich všetko viac stojí,“ povedal. Iba 15 percent ľudí v produktívnom veku sa podľa vyjadrení v prieskume má lepšie ako pred rokom.
Konkrétne dáta z prieskumu agentúry AKO pre inkasnú spoločnosť EOS KSI Slovensko na ďalšej strane! >>>
Ako dokážeme šetriť
58,3 percenta opýtaných uviedlo, že má úspory
2,6 percenta Slovákov má nasporených viac ako 50 000 eur
19 percent respondentov má ušetrených 5 000 až 10 000 eur
33 percent respondentov má finančnú rezervu 1 000 až 5 000 eur
20 percent má odložených menej ako 1 000 eur
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Niektorí by si aj sporili, ale nemajú z čoho.
Kto najčastejšie NEMÁ ÚSPORY
+ Ženy, ktoré žijú samy
+ Ľudia vo veku 34 – 49 rokov
+ Ľudia s najnižším vzdelaním (bez maturity)
+ Obyvatelia Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského a Košického kraja
+ Ľudia z nízkych príjmových kategórií (do 800 eur)
+ Samoživitelia, ľudia žijúci s rodinou, samostatne žijúci ľudia a ľudia z viacgeneračných domácností
+ Tí, ktorí majú požičané peniaze alebo zažili neschopnosť splácať svoje dlhy
Anketa
Koľko si mesačne odkladáte?
- Ani euro, mám na to príliš nízky príjem.18%
- Neodkladám si, iba príležitostne. Nemám vysoký príjem a chcem si aj niečo dopriať.8%
- Chcem si aj užiť, takže odkladám 50 - 100 eur.15%
- Odkladám mesačne 200 - 300 eur.25%
- Chcen sa zabezpečiť na starobu, takže odkladám mesačne 400 - 500 eur.9%
- Môžem si dovoliť odložiť viac ako 500 eur, aj to robím.16%
- Snažím sa odložiť čo najviac, niečo dávam aj deťom.6%
Hlasovanie bolo ukončené