Reklama

Hrôza už na pohľad! Obrovský kráter nad Prievidzou vydesil domácich, zem je deravá ako ementál

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Takéto niečo ste ešte nevideli. V Malej Lehôtke sa zosunul kus kopca. Hrôza už na pohľad!
    Reklama

    Ľudia z Malej Lehôtky pri Prievidzi majú obavy. Kúsok od obce sa zosunul obrovský kus kopca. Čo je horšie, svah nasiaknutý vodou ako špongia, sa zrejme bude zosúvať aj ďalej. Odborníci vravia o veľkom nebezpečenstve. Zem je deravá ako ementál, poľahky sa tu môže prepadnúť človek.

    Je to obrovská plocha, ktorá má túto spádnicu. Z nej sa tu bude všetka voda zachytávať. Je to veľmi nebezpečné. Treba sem dať výstražné tabule, pásku, zabezpečiť proti pohybu osôb,“ povedal po obhliadke svahu odborný lesný hospodár Peter Vrablec.

    Ten vraví, že podložie svahu tvorí vrstva tvrdých ílov a na nich sa ešte nachádzajú nepresiakavé andezity. Keďže íl zvlhol, terén sa premenil prakticky na mydlo. Nebezpečenstvo pre ľudí je preto obrovské.

    Je to pod obcou, ale našťastie, ten posuv ide ešte do potoka, Lehôtka je až na kopčeku, ktorý by to mohol zachrániť. Určite svah ale bude ešte pracovať. Pokiaľ neustanú dažde, nezačne mrznúť a nespevní sa tá pôda, bude sa to posúvať ďalej,“ reaguje P. Vrablec.

    Situácia je veľmi nebezpečná, varuje odborník

    Ten si terén prešiel aj s palicou dlhou 1,5 metra. Vošla poľahky do diery. „Je to veľmi, veľmi nebezpečné, v tých trhlinkách môže byť hocikde diera, vstúpite do toho, zospodu môže byť trhlinka širšia, zhora je uzavretá, prepadnete sa a viac vás nikto nenájde,“ je presvedčený P. Vrablec.

    Dodal, že podľa jeho skúseností, je najistejšie zosunutý terén ohradiť, aby sem nechodili ľudia. „Musí sa počkať minimálne dva, tri roky, až sa to ustáli, uľahne, potom to treba buldozérmi prerovnať. Záleží od množstva vody, ktorá sa tam dostane, ale schnúť to teraz nebude,“ uzavrel P. Vrablec.

    Ľudia z Lehôtky, ktorá je miestnou časťou mesta Prievidza, sú znepokojení, veria však, že ich domy zosun svahu neohrozí. „Dôležité je, aby sa sem nechodilo, nikto nevie, kedy sa zosunie ďalšia časť. Ja som sa zhrozil, keď to teraz vidím, vyzerá to tu ako po zemetrasení,“ povedal jeden z obyvateľov.

    Mesto Prievidza sa obráti na štátny ústav

    Mesto Prievidza situáciu podrobne vyhodnocuje. „Neberieme ju na ľahkú váhu. Prostredníctvom miestneho poslanca za miestnu časť Malá Lehôtka sme sa už obrátili na Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave, ktorý následne vykoná obhliadku miesta zosuvu a o ďalšom postupe nás bude informovať,“ povedal za mesto Dalibor Snoha.

    Podľa neho nateraz nie sú v ohrození ani ľudia, ani ich domy, či majetok, keďže zosunutý svah je na druhej strane potoka. „Táto udalosť je čerstvá, riešime ju, vyhodnocujeme ju. Obyvatelia zatiaľ nie sú, ale budú informovaní prostredníctvom miestneho rozhlasu, aj internetu,“ povedal D. Snoha.

    Miestna časť Malá Lehôtka nie je jediná a prvá, ktorú trápi zosúvajúci sa svah. V roku 2013 zaznamenali ľudia v susednej Veľkej Lehôtke trhliny na stenách domov, vydurenie chodníkov a pôdy. Dôvodom bol zosúvajúci sa svah. V júni 2013 primátorka mesta vyhlásila mimoriadnu situáciu.

    Výsledky geologických vrtov preukázali, že za zosuvy svahov v okolí Prievidze môže daždivé počasie, ale aj neodborné zásahy ľudí.

    Koncom decembra roku 2023 vyhlásili mimoriadnu situáciu aj Štiavnické bane, kde sa zosunul podmáčaný svah a ohrozil rodinný dom. Podľa geológa tento stav spôsobilo množstvo roztopeného nehu a tiež to, že sa pod obcou nachádzajú vodné štôlne.

    Prečítajte si tiež: