Reklama

VÝLET PO SLOVENSKU: Tieto záhadné a strašidelné miesta nesmiete obísť!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Drevený kostol v Hronseku zapísali medzi dedičstvo UNESCO. Ženil sa v ňom aj Andrej Sládkovič
    Reklama

    Neseďte doma pri veľkonočných koláčoch, poďte na výlet! Na Slovensku je množstvo úžasných miest, ktoré vám vyrazia dych. Ale nielen svojou krásou a majestátnosťou, ale aj tajomstvami a strašidelnými záhadami. Takže ak sa nebojíte, poďte s nami na výlet! Inšpiráciou nech sú vám super fotografie Mira Saba. Pridal aj pár zaujímavých, hoci zväčša strašidelných legiend.

    Väčšina fotografií, ktoré sme použili, je dielom Mira Saba, ktorého úchvatné zábery možno poznáte aj zo sociálnych sietí. Môžete si ich pozrieť aj na Facebooku na jeho stránke Miro Sabo Photography. Aj známe miesta dokáže zachytiť svojským a osobitným spôsobom.

    Tipy na výlety nájdete na ďalších stranách, aj v galérii!

    Zdroj: FB/Miro Sabo Photography

    Miro Sabo miluje fotografovanie a krásne miesta na Slovensku.

    A kam chodí na výlety on? “Banskú Štiavnicu milujem v každom ročnom období. Na hriňovské lazy chodím najradšej koncom apríla – začiatkom mája, keď tam kvitnú čerešne. Mám rád aj Tatry, najmä počas babieho leta. Napríklad pohľady na ne zo Zamaguria, konkrétne z dedinky Osturňa, sú úžasné,” prezradil Miro Sabo.

    Na ďalších stranách nájdete nielen krásne fotografie Mira Saba, ale aj rozprávanie o tajomstvách a záhadách unikátnych slovenských pamiatok. Takže čítajte a inšpirujte sa!

    Kostol sv. Martina v Čeríne

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Kostolík v Čeríne.

    Rannogotický kostol zo začiatku 14. storočia zdobia stredoveké nástenné maľby a drevený maľovaný strop zo 16. storočia. Impozantná je drevená zvonica zo 17. storočia. Viete však, prečo sú kostol a drevená zvonica obohnané kamenným obranným múrom so strieľňami? Je to pamiatka na obdobie tureckých výpadov, kedy sa nemilosrdní útočníci dostali až na stredné Slovensko. Pamätáte si zo školy báseň Turčin Poničan? Áno, odohráva sa práve v týchto ťažkých časoch.

    Kostol sv. Michala Archanjela v Kočíne – Lančári

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Starý romantický kostol v Kočíne - Lančári.

    Patrí medzi naše skvosty. Pre unikátnu interiérovú výzdobu mu hovoria slovenská sixtínska kaplnka. Ide o maľby z obdobia renesancie, baroka a rokoka. Tunajšie nástenné maľby sa považujú za najkrajšie barokové maľby na našom území. Natáčalo sa tu aj niekoľko filmov: Na baňu klopajú, Kuruci do zbrane!, Súdim ťa láskou.

    Čítajte a pozerajte ďalej!

    Románsky kostol v Kalinčiakove

    Zdroj: Miroslav Sabo

    Kostol v Kalinčiakove.

    Postavili ho už v polovici 12. storočia. Traduje sa, že podzemná chodba ho spájala s Levickým hradom.

    Románsky kostol v Klížskom Hradišti

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Kostol v Klížskom Hradišti.

    Vzácny kostolík z roku 1130 sa zachoval v pôvodnej podobe. Ako jediný zo známych románskych kostolov má valcovú vežu. V roku 2002 sa dostal na poštovú známku.

    Čítajte a pozerajte ďalej!

    Hrad a kláštor Bzovík

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Bzovík: najprv kláštor, potom hrad.

    Mal by to byť najstarší premonštrátsky kláštor na Slovensku. Postavili ho v 12. storočí. Krutý miestny mocipán Žigmund Balaša však v roku 1530 mníchov vyhnal a kláštor prestaval na pevnosť. Tí mu z pomsty uniesli dcéru, mučili ju a nakoniec zabili. Odvtedy duch nešťastného dievčaťa blúdi po okolí, po nociach sa prechádza po múroch kláštora a srdcervúco narieka. Slovenskí lovci duchov Slovak Ghost Hunters (SGH) tu strávili noc a majú zaujímavé nahrávky. Je na nich neznámy hlas, vidno obrysy malej bytosti.

    Hrad Slovenská Ľupča

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Hrad Slovenská Ľupča.

    Hrad z 13.storočia má svoju bielu pani. Tunajší kastelán Selecký sa oženil s krásnou Marienkou, ktorá mu porodila syna. Po pôrode chorľavela, takže si zavolala na pomoc sesternicu Veronu. Lenže tej sa život na zámku zapáčil, zblížila sa kastelánom a nahovárala ho, aby svoju ženu zabil, čo on odmietol. Veronine intrigy však odhalila hradná pani a dala ju uväzniť v hradnej veži. Veronu nakoniec premohli výčitky svedomia a vyskočila z okna do priepasti. Odvtedy blúdi po nociach okolo hradu v bielych šatách, žalostne narieka a hľadá muža, ktorého milovala.

    Čítajte a pozerajte ďalej!

    Kláštor v Jasove

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Navštevovaný kláštor v Jasove.

    Premonštrátsky kláštor postavili v 12. storočí, zrejme bol vtedy celý z dreva. Po prestavbách je najväčšou neskorobarokovou stavbou na Slovensku. Je zaujímavý aj tým, že má 365 okien ako je dní v roku, 12 komínov ako mesiacov v roku a 4 vchody, čo je počet ročných období.

    Kostol Spišský Štvrtok

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Kostol v Spišskom Štvrtku.

    Kostol sv. Ladislava pochádza z 13.storočia. Podľa legendy k nemu čert nosil skaly, aby ho zničil. Zastavil ho však a v boji premohol svätý Michal. Čert ušiel, zostala po ňom len najväčšia skala – dnes známa ako Skalka. Iná legenda hovorí o tajnej chodbe, ktorása  vraj začína pri kostole a končí za Hrabušicami.

    Čítajte a pozerajte ďalej!

    Banská Štiavnica

    Zdroj: Miro Sabo Photography

    Kalvária v Banskej Štiavnici

    Aj keď historické mesto poznačil nedávno požiar, stále je tam čo obdivovať. Banská Štiavnica má aj svoje divy. Sú to napríklad hodiny na radničnej veži s opačnými ručičkami: malá označuje minúty a veľká hodiny. Takisto medzi Banským Studencom a Banskou Štiavnicou teči voda do kopca vďaka špeciálnemu jarku. A na súsošiach pod oltárom kostola na Kalvárii má čert bielu farbu.

    Kláštor v Hronskom Beňadiku

    Zdroj: Miroslav Sabo

    Pozoruhodný klástor v Hronskom Beňadiku.

    Existoval pravdepodobne už pred rokom 1075. Ukrýva vzácnu relikviu, Veronikinu šatku. Počas Krížovej cesty na šiestej zastávke podala Veronika Ježišovi šatku, aby si utrel zakrvavenú tvár. Kúsok z nej majú v kláštore od roku 1483, kedy ho opátstvu daroval kráľ Matej Korvín. On ho dostal od pápeža Pavla II.
    Traduje sa, že podzemie okolo kláštora je pretkané tajnými chodbami. Jedna mala viesť až do Ostrihomu, druhá k radnici v Novej Bani a ďalšia do Nitry. Chodby sa však do dnešných dní nikomu nepodarilo objaviť.

    Čítajte a pozerajte ďalej!

    Lietavský hrad

    Podľa povesti v čase, keď do týchto končín vtrhli Tatári, odvliekli obyvateľov Lietavy na strmé skaly nad dedinou a nútili ich vzdať sa viery. Kto odmietol, zhodili ho do priepasti na špicaté koly. Keď tam hádzali kňaza, strhla sa búrka. Tatári utiekli a kňaz, ktorý sa o sutanu zachytil na strome, prežil. Kráľ potom na tomto mieste vybudoval hrad.

    Ľubovniansky hrad

    Zdroj: MIRO SABO

    Ľubovniansky hrad.

    Podľa povesti hrad dal v 13. storočí postaviť šľachtic Ľubovenský. Zlá čarodejnica však každú noc zničila všetko, čo za deň vybudovali. Až keď jej šľachtic zapredal dušu, čarodejnica vyčarovala kompletný hrad. Keď sa však hradný pán šiel vyspovedať do blízkeho kláštora, čarodejnica vzala obrovský balvan a chcela ním zničiť hrad. Lenže v tej chvíli stratila moc a balvan sa skotúľal do rieky Poprad, kde pri dedine Hajtovka leží dodnes.

    Úsmevnejšia je druhá historka. Zbojník Jendruš sa dostal na hradnú oslavu preoblečený za šľachtica. Keď už boli páni opití, stavil sa s nimi o slušné peniaze, že nespoznajú vlastné manželky. Tie nahovoril, aby si vyhrnuli sukne až nad hlavu, páni ich naozaj nespoznali a Jendruš stávku vyhral.

    Čítajte a pozerajte ďalej!

    Hrad Revište

    Chránil obchodné cesty k banským mestám Banská Štiavnica a Kremnica, ale viaže sa k nemu aj smutná povesť. Fatima, dcéra tureckého kapitána z levického hradu, sa zaľúbila do hradného pána z Revišťa. Jej otec ho vyzval na súboj, ale ešte predtým ho dal otráviť. Na súboj prišiel rytier v brnení, Turek vytasil meč a zabil ho. Lenže keď mu sňal prilbu, zistil, že je to jeho milovaná dcéra Fatima. Od žiaľuspáchal samovraždu.

    Oravský hrad

    Majestátna stavba z 13.storočia sa týči na skale 112 metrov nad riekou Oravou. Počas prehliadky musíte napríklad prejsť viac ako 600 schodov, uvidíte vypchaté dvojhlavé teľa či hodiny bez ručičiek, ktoré mali služobníctvu pripomínať nepretržitú 24-hodinovú pohotovosť.
    Samozrejme, že i k nemu sa viažu povesti. Gróf Peter Komorovský si vraj uplatňoval právo prvej noci u miestnych dievčat. Keď si vyhliadol istú Marienku, dievča radšej vyskočilo z okna. Gróf sa vtedy pozrel z okna a zrazu ho zasiahol blesk. Po čase si ľudia všimli, ako okolo hradu poletuje biela holubica, ktorú naháňa jastrab. Sú presvedčení, že je to nešťastné dievča a gróf.

    Anketa

    Chystáte sa počas Veľkej noci na výlet po Slovensku?

    • Áno, už mám vyhliadnuté miesta, kam pôjdem.15%
    • Áno, ale ešte neviem presne kam.10%
    • Zrejme niekam pôjdem, ešte uvidím.5%
    • Zatiaľ sa nikam nechystám, nemá byť dobré počasie, tak uvidím, či sa vyčasí.68%
    • Som v zahraničí.0%

    Hlasovanie bolo ukončené