Reklama

SUPER SPRÁVA! Sme SENIORI, NAKAZILI sme sa, ale VYLIEČILI! Pozrite sa, čo nám pomohlo!

Manželia Rimákovci z Giraltoviec boli prvými pacientmi covidového oddelenia v prešovskej nemocnici. Koronavírus sa im podarilo pomocou zdravotníkov poraziť.

Zdroj: Ingrid Timková

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Ak to zvládli oni, majú šancu aj ďalší seniori! Medzi prvými Slovákmi, ktorí sa nakazili koronavírusom, boli aj manželia Mária (66) a Anton (71) Rimákovci z Giraltoviec. Hoci sú v kritickom veku, podarilo sa im pliagu poraziť a vyliečiť sa. Prezradili, čo im najviac pomohlo!

Sympatickí a dobrosrdeční manželia sa nakazili v meste po kontakte s človekom, ktorý bol na lyžovačke v Rakúsku. Boli prvými pacientmi na covidovom oddelení v internistickom monobloku prešovskej nemocnice. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Číny sa do celého sveta šíri neznámy vírus, ktorého počet obetí postupne narastá!

    Keď pred ochorením videli prvé správy o korone, ani v sne by im nenapadlo, že by sa mohli nakaziť aj oni. A zrazu to prišlo! “Mala som zvýšenú teplotu, celé telo ma bolelo, všetky svaly, hlava, žalúdok. Nechutilo mi jesť,” opisuje Mária.

    Jej synovia orezávali na záhrade stromy a ona pre únavu nevládala nosiť konáre. Vravím im, že to nie je možné. Nevedela som si vysvetliť, čo to je, či jarná únava. A to už asi bol začiatok ochorenia,” spomína na zlé chvíle.

    Zdroj: TASR, Getty, Profimedia

    Koronavírus v USA zasiahol oveľa viac ľudí ako u nás.

    Manžel Anton takisto pociťoval únavu, bolo mu nevoľno a stratil čuch. "Absolútne som nič necítil, ani chlór. Na tretí deň na to som dostal horúčky a presne na Jozefa sme šli do Prešova do nemocnice," hovorí.

    Márii bolo už v sanitke veľmi zle. Anton bol zase taký unavený, že nevládal ani sedieť, ani chodiť. Lekárka mu ihneď nasadila infúzie. “Vo štvrtok sme prišli, ani vodu sme so sebou nemali, ani nič. Ruky suché od vody, bez krému. Nič sa nedalo, boli sme v karanténe,” dodáva Mária. Podľa Antona bola najhoršia prvá sobota v nemocnici. Čuch sa mu vrátil po dvoch týždňoch. 

    O špeciálnych podmienkach v nemocnici čítajte na ďalšej strane.

    V nemocnici Rimákovci pre rúška nikomu do tváre nevideli. “Išli sme raz na röntgen, ale inak sme nikdy nikoho nevideli. Ak by som sestričky teraz stretla, tak ich ani nespoznám, lebo len oči som im videla,” smeje sa Mária

    O zdravotníkoch sa vyjadrujú iba v superlatívoch. “Pristupovali k nám veľmi ľudsky, už na príjmovej ambulancii. Otvorili ju štyri hodiny predtým a boli sme prví hospitalizovaní. Mali sme jednu bunku so sociálnym zariadením, nikto nám tam nechodil a starali sa o nás úžasne. Počnúc lekárom, lekárkami, zdravotné sestry, sanitárky, upratovačky, veľmi sa pekne starali, aj o hygienu. Urobili pre nás maximum,” chváli ich Mária.

    Zdroj: Milan Kapusta

    Kontrolu všetkých prichádzajúcich osôb do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove vykonávajú lekári z rôznych oddelení, ktoré majú obmedzenú činnosť. Prichádzajúcim kontrolujú telesnú teplotu. Lekárom pri kontrole pomáha mestská polícia, ktorá zastavuje prichádzajúce motorové vozidlá. Prešov, 20. marca 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta

    Zdravotníkov ľutovala, že musia mať oblečené skafandre celý deň od rána do večera, okuliare na očiach, niektorí ešte aj svoje okuliare, rúška. “Treba ich obdivovať. Sú to hrdinovia a hrdinky! Skutočne! Každé tri hodiny nám chodili merať teplotu, tlak, kyslík. Po piatich dňoch mi už bolo lepšie.” hovorí Mária.

     Chuť do jedla sa po pár dňoch tiež vrátila a zmizla kovová pachuť v ústach. Anton svoju ženu dopĺňa: “Obdivujem tie sestričky. Jedna z nich nám povedala, že má doma malé dievčatká. Ak by sa od nás nakazila, neuvidela by ich týždne. Napriek tomu sa obetovali a boli ochotné.”

    Aký zázračný produkt manželom najviac pomohol? Čítajte na ďalšej strane.

    Tri týždne v nemocnici však napriek všetkému dali zabrať. Najmä pohľad z okna: na jednej strane videli do márnice, na druhej do dialyzačného centra. To nebolo najlepšie na psychiku.

    Ale nepoddali sa, počúvali omše, boli spolu a vzájomne sa podporovali. Tak ako doteraz, už celých 40 rokov.

    No najviac im vraj pomohol včelí med. Anton je včelár, med aj počas roka bežne používajú “Poslali mi ho synovia. Zrazu som cítil, že som ožil. Pre moje telo to malo blahodarné účinky,” vraví Anton.

    Zdroj: Ingrid Timková

    Manželia Rimákovci z Giraltoviec boli prvými pacientmi covidového oddelenia v prešovskej nemocnici. Koronavírus sa im podarilo pomocou zdravotníkov poraziť.

    Pomohla im aj podpora známych. Keď ich konečne prepustili domov, našli všetko pripravené, vyčistené, celý dom vydezinfikovaný ozónom. 

    A ako si vysvetľujú, že syn, ktorý žije s nimi, sa nenakazil? “Mladý organizmus. A imunita. Ale my berieme prípravky na imunitu celý rok,” zamýšľa sa Mária. Dodáva, že tieto hrozné časy, ktoré nás zastihli, by mali byť varovaním pre všetkých. Vyzýva na pokoru, spravodlivosť a lásku. 

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.