Zjazdovky v Jasnej obsadili naozaj neobyčajní návštevníci: Pozrite, čo tam vystrájajú!
11. 7. 2022, 14:49 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:25)

Na zjazdovkách najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku sa udomácnili nebývalí hostia. Turisti a návštevníci môžu zažiť zaujímavé divadlo na vlastné oči v lokalite Priehyba na severnej strane Chopku.
Zdroj: facebook/Peter Kompiš
Zdroj: wik/Jérôme Bon
Zdroj: facebook/ Peter Kompiš
Galéria k článku
Na zjazdovkách najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku nahradili lyžiarov ovečky. Stalo sa tak v rámci návratu pastierskej tradície a tradičnej horskej ovce – valašky na vysokohorské lúky pod Chopkom. Projekt začali jeho autori pripravovať od leta minulého roku.
Neporovnateľné počty
Jedným z jeho iniciátorov je Peter Kompiš, ktorý má s chovom valašky dlhoročné skúsenosti. „Koncom 19. storočia boli na našom území 3 milióny oviec, z toho 2 milióny valašiek. Dnes je na Slovensku spolu možno 700 kusov valašiek, z toho na Liptove je toto tretie stádo. Je to ovečka, ktorá robila doslova architektúru týchto horských lúk. Patrí medzi najvhodnejšie plemená na tieto podmienky, veľmi dobre sa vie vyrovnať s náročným terénom. Keďže ide o mladé ovce, tzv. jarky, zatiaľ sa toto stádo dojiť nebude. Ale už na budúci rok by sme radi mali od nich prvé mlieko. Veď z tohto druhu býval tradične trojitý úžitok – mlieko, vlna i mäso,“ vysvetľuje Kompiš.
Aj niečo pod zub
Návštevníci strediska sa budú môcť pohľadom na ovce kochať do konca leta. „Do septembra bude stádo valašiek spásať dostupné zjazdovky, vďaka čomu nebudeme musieť zabezpečovať ich mechanické kosenie a zjazdovky dostanú tú najlepšiu prírodnú starostlivosť. Aby sme turistom priniesli čo najviac autentických zážitkov z takéhoto chovu, dostanú od personálu nielen zaujímavý výklad, ale aj možnosť zoznámiť sa so psami, ktoré strážia stáda, navyše budú môcť priamo na Priehybe ochutnať aj originálne produkty,“ informoval riaditeľ horského strediska Jasná Jiří Trumpeš.
Votrelci, majte sa na pozore!
Pri ochrane oviec pred divou zverou nenechali nič na náhodu. „Stádo, ktoré je ustajnené v mobilnej, ale pevnej maštali, chráni elektrický ohradník. Veríme, že aj vďaka tomu predídeme útokom predátorov. Okrem chovateľa dozerajú na čriedu aj štvornohí chlpáči z plemena pyrenejský horský pes. Žije priamo so stádom a v prípade neohlásenej návštevy si s votrelcom okamžite urobí poriadok,“ vysvelil Kompiš. Výber plemena psíka ovplyvnilo nielen horské prostredie, ale aj jeho povaha. Je priateľský k ľuďom, s nulovou agresivitou voči ním.