VIDEO Poznáme tajomný pôvod nového premiéra: Našli sme Pellegriniho predkov!
24. 3. 2018, 10:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:03)

Zdroj: TASR
V žilách mu prúdi južanská krv! Premiér Peter Pellegrini (42) je piatou generáciou cudzincov, ktorí sa usadili v malej slovenskej dedinke. Ako mladý robotník tam prišiel jeho praprastarý otec Leopoldo. Potomkovia muža s exoticky znejúcim menom tam žijú dodnes a my sme našli najstaršieho z tohto rodu.
Zdroj: Eva Štenclová, Archív
Zdroj: Eva Štenclová, Archív
Zdroj: Eva Štenclová, Archív
Galéria k článku
Priezvisko Pellegrini nie je na Slovensku bežné. Cez dvadsať jeho nositeľov žije v Lehôtke pod Brehmi pri Žiari nad Hronom. Práve tam sa pred viac ako storočím usadil čistokrvný Talian Leopoldo.
Za všetkým je láska
Najstarším z rodu je momentálne jeho vnuk Jozef (80), ktorý nám prezradil, ako sa sem starý otec dostal. „Narodil sa v malej dedinke Južného Tirolska, ktoré vtedy patrilo do Rakúsko-Uhorska. Keď mal 16 rokov, vybral sa za prácou do sveta so skupinou Talianov. Po čase prišli sem, kde sa podieľali na výstavbe železničnej trate medzi Zvolenom a Levicami,“ hovorí pán Jozef s tým, že mladý muž sa vypracoval na stavbyvedúceho a stretol tu aj osudovú lásku. „Zahľadel sa do dievčiny, ktorá robotníkom varila. Prišla sem z Budapešti a volala sa Mária. Moja stará mama,“ ukázal na dobovej fotografii dámu v obklopení najbližších.
Zaľúbenci sa najskôr usadili v Hliníku nad Hronom, no potom si kúpili dom v Lehôtke. „Dnes už neexistuje, na jeho mieste stojí obecný úrad,“ vysvetlil hrdý potomok. Postupne sa im narodilo päť detí, z nich sa dospelosti dožili štyri. Jeden z nich, Leopold II., mal tiež syna Leopolda III. Práve ten bol starkým Petra Pellegriniho. „Keď bol chlapcom, pravidelne sem chodieval na prázdniny. Vždy bol úctivý a mal to tu rád,“ povedal. „Teraz ho tu vídať veľmi ojedinele. Starkí mu už zomreli a času nazvyš tiež nemá,“ podotkol pán Jozef, ktorý príbuznému vo funkcii premiéra drží palce.
Na zozname osobností
Leopoldo Pellegrini (1856 – 1942), ktorého Lehôtka pod Brehmi zaradila na zoznam významných osobností obce, bol taliansky staviteľ železničnej trate Levice – Zvolen. Do prevádzky ju dali v roku 1896. Odborné práce súvisiace so stavbou mostov a kamenárčinou riadili talianski špecialisti. Úsek od Bzenice po Svätý Kríž, súčasný Žiar nad Hronom, mal pod palcom práve Leopoldo. Po dokončení sa stal trvalým obyvateľom obce. Zo zisku z výstavby trate si kúpil dom a rozsiahle pozemky v Lehôtke a Hliníku nad Hronom. Poľnohospodárstvo zveľaďoval zavádzaním nových spôsobov obrábania.