Na zázname jasne vidieť, ako knihy samé od seba padajú z police . „Padanie kníh je zachytené na kamerovom zázname. Nikto tu na noc neostáva a ráno som našla viackrát knihy na zemi. Až záznam potvrdil, že knihy padajú samé,“ hovorí zamestnankyňa múzea máp Ivana. „Je to na neuverenie, ale deje sa to dosť často,“ dodáva.

Záhadu rieši aj riaditeľ múzea. „Aj mňa samého to prekvapilo. Kolegovia robili inventúru a v predajni našli knihy na zemi,“ zamyslel sa riaditeľ múzea Milan Paprčka.

Priemyselná kamera zachytila, ako padajú knihy z police v noci samé na podlahu.
Priemyselná kamera zachytila, ako padajú knihy z police v noci samé na podlahu.
Zdroj: pem

Miestnosť, kde knihy záhadne padajú, leží pod úrovňou cesty v dedine. Aj keď stadiaľ chodia autá, nemali by byť dôvodom na padanie kníh, pretože police sú z dreva a pevne namontované.

Veľa ľudí verí aj na nadprirodzené javy a duchov. „Nevieme, možno sú to nejakí dobrí duchovia a možno sú to naozaj len následky otrasov áut, ktoré prechádzajú po ceste. Je však zvláštne, že padajú len knihy z určitej časti police v miestnosti a ostatné ostanú na svojom mieste,“dodáva Ivana.

‘Krotitelia duchov’ majú na to svoj názor. „Každá budova má aj svojich duchov a my sme ich už niekoľko vyvolali. Je to celkom reálne, že aj v múzeu máp dávajú takto o sebe vedieť a chcú niečo odkázať,“ myslia si naháňači duchov z južného Slovenska.