Reklama

Skúsený záchranár k lavíne vo Veľkej Fatre: TIETO chyby urobila trojica skialpinistov!

Reklama

Otázniky okolo bezpečného pohybu v horách znovu vyvolala pondelková lavína vo Veľkej Fatre na vrchu Krížna. Biela smrť zobrala život dvom skialpinistom, tretí sa jej našťastie vyhol. Horský záchranár Igor Trgiňa vie, že podceňovať valiacu sa masu ťažkého snehu sa nevypláca...

Práve v pondelok bol Igor spolu s kamarátom liezť a netušil, ako jeho slová, vyslovené len tak mimochodom, vyznejú prorocky. "Prechádzali sme po tých takých ´sniežikoch´, aj som mu hovoril, že ak na toto napadne troška väčšia vrstva snehu a niektorí ľudia sa neudržia na uzde a pôjdu lyžovať, budeme mať jedno lavínové nešťastie za druhým, lebo to sú vetrom nafúkané obrovské snehové dosky," vraví záchranár, horský vodca, horolezec a skialpinista Igor Trgiňa (53).

Premotivovaní a neskúsení

Ako ďalej vysvetľuje, dosky sú krehké, praskajú a zosúvajú sa dole. „Keď som ich v pondelok videl, tak aj keby som mal v pláne ísť niekde lyžovať, nepôjdem ani na krok. Nechcem nešťastnej trojici krivdiť, ale podľa môjho názoru boli totálne premotivovaní a totálne neskúsení. Predvídať pád lavíny je veľmi ťažké, ale potenciálne nebezpečenstvo sa dá aspoň minimalizovať,“ pokračuje skúsený záchranár a horský vodca.

Nebezpečný vietor

Podľa jeho slov niekedy aj skúsený skialpinista a horolezec má smolu, že sa vyskytne v oblasti, kde neexistuje ani teoretický predpoklad, že by sa tam mohla odtrhnúť lavína, a ono sa to fakt stane. „Možno si stačí urobiť sondu alebo trošku pozornejšie čítať terén, brať do úvahy sklon terénu, smer a silu vetra, aká je teplota. Súčet výsledkov zistení nás potom upozorní, že hrozí lavínové nebezpečenstvo," vysvetľuje Igor Trgiňa. To, že spadla lavína napriek tomu, že u nás nijako extrémne nesnežilo, si vysvetľuje tak, že fúkal silný vietor. "Ten má schopnosť preniesť až desaťnásobok napadnutého snehu. Napríklad, ak niekde spadne desať centimetrov snehu, vietor na záveternú stranu naveje až meter. Vrstvenie snehu je vtedy úplne iné, ako keď sneží prirodzene z oblohy. Naviaty sneh je ťažký, utlačený, ale dosky sú veľmi krehké a aj preto už pri malom mechanickom zaťažení prasknú a diaľkovým prenosom sa možno o niekoľko sto metrov vytvoria pukliny a začína sa to nezadržateľne zosúvať dole svahom,“ prízvukuje Igor.

Čítajte TU čo Trgiňa hovorí o chýbajúcom batohu i príčinách vzniku lavín ►►►

Chýbajúce batohy

„To, že trojica nemala vyhľadávacie lavínové batohy, by som prirovnal k tomu, keď si sadnete do auta s tým, že si nezapnete bezpečnostné pásy. Podľa toho, že išlo o mužov v zrelom veku, mohlo ísť o skúsených skialpinistov. Ale je možné, že išlo o novopečených vyznávačov skialpu, ktorí si nakúpili výstroj a za každú cenu ju chceli vyskúšať. Prípadne sa precenili a do náročného terénu vyrazili, lebo boli presvedčení, že už robia tak dlho skialpinizmus a dokážu tak dobre čítať terén, že sa im nemôže nič stať. Tomu sa hovorí rutinná chyba,“ vraví horský vodca.

Rizikové faktory

Dôvodov, ktoré môžu prispieť k odtrhnutiu lavíny, je niekoľko. „Môže to spôsobiť oteplenie, ale aj človek, ktorý nalyžuje do nestabilného poľa, ešte viac ho zaťaží a snehová doska sa uvoľní, hoci nie priamo pod ním, ale oveľa ďalej. Preto skôr, než sa odhodláme vyšliapať niekam vyššie a zlyžovať odtiaľ, mali by sme absolvovať lavínový kurz pod dohľadom niekoho skúseného,“ uzatvára Igor Trgiňa.

Čo sa stalo nad Liptovskými Revúcami?

Obrovská masa snehu, ktorá miestami dosahovala až 8-metrovú výšku, strhla dvoch skialpinistov v ťažko dostupnom teréne. Tretiemu sa podarilo len tak-tak lavíne vyhnúť a rýchlo privolať pomoc. Tristometrová lavína spadla v oblasti Suchej doliny medzi vrchmi Ostredok a Krížna. Na pomoc okamžite leteli dva vrtuľníky zo Žiliny a z Banskej Bystrice. Leteckí záchranári vyviezli lekára, 13 horských záchranárov a päť psov. Prvého muža našli mŕtveho po dvoch hodinách hľadania, druhého nasledujúci deň.

Viac fotografií k téme nájdete TU ►►►

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom ►►►

Anketa

Venujete sa aktívne skialpinizmu?