Ruský milionár investuje do ropnej rafinérie na Gemeri miliardu dolárov
14. 9. 2012, 1:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 21:48)

Zdroj: Peter Mišo/PLUS Jeden deň
Investícia storočia je spečatená. V Rimavskej Sobote definitívne podpísali zmluvu o výstavbe obrovského komplexu na spracovanie ropy, ktorý by mal vyrásť v časti Kurinec na rozlohe tridsaťdva hektárov.
Miliardu amerických dolárov do ojedinelej fabriky v celej Európe vrazí ruský milionár Alexander Shvarev, ktorý sa na Gemeri aj objavil a exkluzívne pre náš denník a web odpovedal.
Čo sa vlastne bude v závode vyrábať?
A.Shvarev.: Z ropných produktov sa budú vyrábať polyméry, z ktorých sa spracovávajú pneumatiky a z mazutu sa bude vyrábať asfalt, lebo na Slovensku ho nevyrába žiadna iná fabrika.
Koľko ľudí nájde v rafinérii prácu?
A.Shvarev.: Počas výstavby rafinérie asi 500 a keď sa rozbehne výroba zamestnáme od 1200 do 1500 ľudí.
Sú obavy z poškodenia životného prostredia oprávnené?
A.Shvarev.: Ľudia sa nemajú čoho báť, lebo je to moderná technológia a žiadna hrozba neexistuje, lebo technológia bude mať aj čistiace funkcie.
Prezraďte koľko peňazí ľudia v rafinérii zarobia?
A.Shvarev. Na to vám nemôžem odpovedať. O výške platov pre robotníkov sa s vami budem baviť až keď sa začne výroba.
Je v Európe postavená podobná rafinéria?
A.Shvarev. Rimavská Sobota bude ojedinelý projekt na starom kontinente. V posledných mesiacoch sme postavili podobné najmodernejšie rafinérie v Iraku a Rusku.
Ľudia s akými profesiami sa budú mať šance u vás zamestnať?
A.Shvarev.: V prvom rade chemici, ale aj šoféri, údržbári, elektrikári či strojári. Už v najbližších týždňoch chceme robiť priamo v meste nábor a odborné preškolenia.
Je zmluva dostatočnou garanciou? Lebo sa v nej neuvádzajú podmienky čo sa stane ak niektorá strana od nej odstúpi?
A.Shvarev.: Zmluva je len orientačná a nerieši takmer nič. Len to, že dostaneme pozemok a postavíme na ňom rafinériu. Všetko ostatné sa bude riešiť dodatkami k zmluve.
Aké kroky teda budete podnikať v najbližších týždňoch a mesiacoch?
A.Shvarev.: Najprv sa urobí ekologická expertíza, spracuje projekt a požiadame o stavebné povolenie. Výstavba na pozemku by sa mala začať v apríli alebo máji budúceho roka. Špeciálna technológia rafinérie sa bude vyrábať za 18 mesiacov v Amerike. Po jej dovezení bude trvať ešte polroka realizácia dokončenia rafinérie. Samotná výroba by sa mala spustiť začiatkom roka 2015.