Ostatný výrok Kulkovského zaskočil mnohých. "Samozrejme, že si vypijem, nie som ani abstinent, ani impotent, som normálny Slovák," napísal primár. Následne pokračoval. "Občas mám pocit, že úlohou lekárov nie je liečiť, ale zachraňovať ľudí pred nimi samými. Naozaj ma veľmi frustruje, keď vidím, ako ľudia naše rady ignorujú," neskrýva nespokojnosť.

Plesne i toaletný papier

Dodáva, že mnohí nadávajú na nemocnice a zdravotníkov. Hľadajú plesne na stenách a chýbajúci toaletný papier, ktorý mizne po každej druhej návšteve, no väčšina pre zlepšenie situácie neurobí nič. "Polovica pacientov v nemocniciach a teraz bez ohľadu na COVID-19 tam leží preto, lebo sa k hospitalizácii dopracovala ignorovaním rád lekárov, neužívaním liekov a mizernou životosprávou," pokračuje v kritizujúcom tóne.

Výhovorky a ťažké diagnózy

Spomenie tuhých fačiarov, ktorí hľadajú výhovorky, ako vysvetliť žlté prsty, keď sa ošetrujúceho lekára snažia presvedčiť, že už nefajčia, alebo vysvetlenie, prečo si zapálili v izbe pri ďalších pacientoch. "Plné oddelenia alkoholikov, ktorých pitie sa snažíme rovnako ako ich trpiace rodiny pochopiť a akceptovať. Cirhóza pečene, zlyhávajúca pečeň, opakované epileptické záchvaty vyžadujúce desiatky CT vyšetrení mozgu ročne. Rakovina jazyka, pažeráka, žalúdka, pečene. Zlyhávajúce srdce in vivo naložené v liehu. Zanedbané rany na nohách osídlené larvami múch," vymenúva desivé diagnózy, ktoré môžu postihnúť milovníkov pozerania na dno pohárika.

Motivačný prvok

Kulkovský neopomenie ani diabetikov, ktorí ignorujú diétu, ich nedisciplinovanosť pri pichaní si inzulínu a podobne. "Služby, ktoré sú zadarmo, berieme ako samozrejmosť a vôbec si ich nevážime... je nevyhnutné zaviesť do zdravotníctva motivačný faktor, ktorý by viedol ľudí  aspoň k trochu zdravšiemu životnému štýlu. Ak chceme lepšie Slovensko, musíme robiť nielen populistické, ale aj zodpovedné rozhodnutia," ponúka riešenie.

Čítajte TU reakciu kolegu Kulkovského na jeho status ►►►