Prečo ste šli kandidovať za primátora? 

Cítil som, že Žilina má na viac a veril som, že dokážem spojiť komunitu ľudí, s ktorou dokážeme naše mesto posunúť dopredu.

Nebáli ste sa neúspechu? 

Nenazval by som to strachom. Keď sa človek pustí do niečoho takéhoto, neúspech je jedna z možností a vnútorne som bol na to pripravený. Zároveň som ale veril v to, že ak budem v kampani pozitívny a autentický, nebudem sa na nič hrať, ľudia to ocenia. A podarilo sa.

Kto vás podporoval a kto vás od kandidatúry odhováral? 

Nespomínam si na nikoho, kto by ma vyslovene odhováral. Bolo pár ľudí, ktorí mali z minulosti s politikou negatívnu skúsenosť a tí mi vraveli, nech to zvážim, že to za to nestojí, že slušní ľudia to majú v tomto prostredí ťažké. Ja ale verím tomu, že slušní ľudia musia kandidovať a zapájať sa do verejného života, inak sa budeme naozaj len pozerať, ako nám krajinu rozkrádajú tí neslušní. Treba sa im postaviť na odpor.  Každopádne, od drvivej väčšiny ľudí som dostával veľkú podporu. Najviac si to cením od svojej manželky a detí, ktorí vedeli, že to nebude ľahké, ale boli mi od začiatku do konca veľkou oporou. Veľmi si cením aj podporu mnohých výrazných žilinských osobností a v neposlednom rade aj politických strán, ktoré sa za mňa postavili.

V Žiline zvíťazil Peter Fiabáne.
V Žiline zvíťazil Peter Fiabáne.
Zdroj: red, reg

Zažili ste počas kampane niečo vtipné, neobvyklé, úžasné, proste čo si navždy zapamätáte? 

Asi navždy mi ostanú v pamäti momenty v závere kampane, kedy sa na nás sypali naozaj nepríjemné útoky, antikampaň v Žiline, hlavne voči mne, bola naozaj masívna. A v týchto chvíľach sa mi okrem blízkych často na ulici prihovárali aj neznámi ľudia s jediným cieľom – povzbudiť ma, vliať mi energiu, povedať pár slov podpory. Ten kontrast zla a dobra bol v tých dňoch naozaj obrovský a aj vďaka tým neznámym ľuďom mi v spomienkach zostáva práve to pozitívne. Boli to silné zážitky a posilnili moju vieru v ľudí ako takých.

Ako ste oslávili víťazstvo vo voľbách? 

Na volebnú noc sme sa snažili pozvať ľudí, ktorí nejakým spôsobom prispeli a podali v kampani pomocnú ruku, od členov tímu až po dobrovoľníkov a podporovateľov. Nakoniec nás tam bolo vyše 150 a to asi svedčí o tom, ako veľmi sa Žilinčania nadchli pre zmenu. V závere kampane sme cítili podporu naozaj zo všetkých strán, ľudia sa ponúkali, chceli pomôcť, prispieť, zapojiť sa. Bola v tom úžasná energia a ja som rád, že som výsledok mohol osláviť v spoločnosti všetkých týchto ľudí.

Môžte prezradiť niečo z vášho súkromia? 

S manželkou Annou žijeme už 31 rokov v šťastnom manželstve a máme spolu dve dospelé deti, Martinku (27) a Michala (30), na oboch sme veľmi hrdí.

Nový primátor Žiliny Peter Fiabáne s manželkou Annou a dcérou Martinou.
Nový primátor Žiliny Peter Fiabáne s manželkou Annou a dcérou Martinou.
Zdroj: fb

Nebojíte sa, že funkcia primátora nabúra váš rodinný život? Že už nebudete mať toľko času na manželku? Ako jej to vynahradíte? 

S manželkou sme obaja celý život veľmi aktívni, máme náročné pracovné životy a spoločný čas bol pre nás často vzácny. To nás naučilo spoločné chvíle prežívať vždy naplno a navzájom sa podporovať. Preto si myslím, že sme aj na túto etapu života pripravení a ja sa veľmi teším, že mám po boku človeka, ktorý mi na tejto ceste vie poradiť aj ma povzbudiť.

Kde momentálne bývate?

Skoro celý život som býval v 4-izbovom byte na Saleziánskej v Žiline, tam som vyrástol, aj vychoval svoje deti. Pred pár rokmi sme aj kvôli starnúcim rodičom postavili malý dom kúsok za Žilinou, kde teraz s manželkou bývame a byt v Žiline prenajímame.

Ako si chcete zachovať vo funkcii chladnú hlavu a nadhľad? 

Vždy sa mi darilo obklopovať sa ľuďmi, ktorí ma držali pri zemi a v tom chcem pokračovať aj vo funkcii primátora. Poznám svoje silné aj slabé stránky a život ma naučil ako si zachovať pokoru. Verím, že tento aspekt zvládnem. Nemyslím si, že zvolením do funkcie sa niečo zmenilo, som rovnaký človek ako predtým, rovnaký, ako všetci ostatní. S funkciou primátora prichádza len väčšia zodpovednosť a to nie je dôvod na stratu nadhľadu, práve naopak.

Nový primátor Žiliny Peter Fiabáne s rodinou.
Nový primátor Žiliny Peter Fiabáne s rodinou.
Zdroj: fb

Predstavte nám stručne svojich najbližších spolupracovníkov. Prečo ste si vybrali práve ich? 

Moji najbližší spolupracovníci sú ľudia, ktorí ma sprevádzali aj v kampani. Konkrétny tím, ktorý ma bude sprevádzať v úrade primátora sa ale v týchto dňoch len vytvára, takže nechcem predbiehať. Veľmi sa každopádne teším, že za poslancov boli zvolení ľudia, ktorých roky poznám a aktívne sa zapájali aj do kampane, ako je napríklad Vlado Randa, alebo z novších tvárí Barborka Birnerová. Toto sú ľudia, ktorí chcem, aby zohrávali aktívnu rolu aj v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch.

Máte nejaký talizman alebo predmet, ktorý si zoberiete do kancelárie? 

Talizman asi nie, ale určite budem mať na pracovnom stole fotku svojej rodiny, ktorá mi bude pripomínať mojich najbližších a tie najdôležitejšie hodnoty v živote.

Plánujete vymeniť ľudí na mestskom úrade?

Určite neplánujem robiť čistky, ale keďže ako dlhoročný poslanec poznám mestský úrad aj jednotlivých pracovníkov, mám predstavu, ktoré odbory fungujú dobre a ktoré nie. K výmenám určite dôjde, ale len tam, kde je to nevyhnutné. Ľudia, ktorí si svoju prácu robia dobre a nebudú mať problém napĺňať naše vízie sa nemusia o svoje miesto obávať. Rozhodne nemám v pláne v týchto veciach postupovať podľa straníckych tričiek alebo niečoho podobného. Pre mňa  je podstatná dôvera a kvalita vykonanej práce.