Pán poslanec, ako to bolo s peniazmi? Tak sa pýta autor alobalovej sochy v Prievidzi
19. 10. 2017, 8:35 (aktualizované: 21. 7. 2018, 18:06)

Zdroj: anonym
Najskôr to vyzeralo ako extravagantný umelecký happening. Potom sa z toho vykľul odkaz na alobalovú kauzu s peniazmi smeráckeho exposlanca Vladimíra Jánoša. Autor alobalovej premeny symbolu baníctva v Prievidzi si myslí, že peniaze dostával od manažmentu Hornonitrianskych baní.

Zdroj: Martin Kukučka

Zdroj: Martin Kukučka

Zdroj: Martin Kukučka
Galéria k článku
Socha baníka stojí pred vysokoškolskou fakultou v blízkosti centra Prievidze. Alobalom ho vyzdobili ešte za tmy a vydržal tak až do dopoludňajších hodín. „Zabalením sochy baníka do alobalu protestujeme proti tomu, že štátna moc a štátne orgány dodnes nepreverili s dostatočnou razanciou tvrdenia bývalej manželky exposlanca Vladimíra Jánoša,“ napísal anonym, ktorý sa prihlásil k „alobalovému“ autorstvu. Odvoláva sa na video, ktoré koluje na internete. „Bývalá manželka exposlanca SMER-SD Vladimíra Jánoša vo videonahrávke tvrdila, že nosil domov balíčky bankoviek a balil ich do alobalu. Jánošová podrobne opisovala, že jej manžel "spolupracoval" s riaditeľom a väčšinovým vlastníkom baní aj s premiérom. Podľa jej vyjadrení sa mali stretávať v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s balíkom peňazí,“ spresnil anonym.
Ako prvá zareagovala prievidzská radnica. „K predmetnému konaniu ľudí sa vyjadrovať nebudeme. Socha baníka je vo vlastníctve mesta Prievidza. Zabezpečili sme jej vyčistenie a našťastie socha nebola zničená,“ povedal hovorca Michal Ďureje.
Podľa reakcie z Hornonitrianskych baní Prievidza, alobalový baník tam poriadne zdvihol adrenalín. „Dôrazne odmietame akékoľvek spájanie našej spoločnosti s kauzou alobal. Sú to klamstvá a nezmysel, čo potvrdilo aj vyšetrovanie zo strany NAKA,“ komentovala hovorkyňa Adriana Siváková. „Je to hanba mesta a jeho inštitúcií. Je zaujímavé, že papuču na auto dostanete okamžite, ale poľutovaniahodnú dehonestáciu tisícok baníkov, ktorí vybudovali toto mesto a región, s takou rýchlosťou neriešia,“ dodala hovorkyňa k obaleniu sochy.
Ako je to s alobalovou kauzou exposlanca sme si overovali na Prezídiu Policajného zboru. "Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru sa predmetným prípadom zaoberala, vykonala všetky úkony k riadnemu prevereniu veci. Vyhodnotením dôkaznej situácie vyplývajúcej z vykonaných úkonov nevyplynuli také skutočnosti, ktoré by napĺňali skutkovú podstatu trestného činu v zmysle Trestného zákona," potvrdil hovorca Martin Wäldl. Ako doplnil, vyšetrovanie bolo právoplatne ukončené 6. júla 2016.
Vladimír Jánoš čelí obvineniu z týrania manželky a dcéry Jasmíny od marca 2015. V ten istý mesiac nasledoval päťhodinový rozvod Jánošovcov a súdny zákaz akéhokoľvek styku s dcérou. „Celá obžaloba je postavená na lži a výmysloch. Nikdy v živote by som na manželku ani dcérku nezdvihol ruku,“ odmietol obvinenia Vladimír Jánoš.
Po medializácii prípadu sa politik vzdal svojho poslaneckého mandátu a funkcie okresného šéfa Smeru-SD. V prípade dokázania viny, exposlancovi hrozí sedem až pätnásť rokov väzenia.