Rozhnevaní Tatranci: Štrbské pleso už nikdy nebude vyzerať ako predtým!
1. 9. 2019, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:13)
Po veľkej kritike rozhľadne a náučného chodníka v Bachledovej doline vzniká ďalšia stavba, ktorá nahnevala ľudí aj na Štrbskom plese. Zmení sa jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku na nepoznanie?
Zdroj: Lenka Mišiaková
Zdroj: Lenka Mišiaková
Zdroj: Lenka Mišiaková
Galéria k článku
Veža, ktorú v Tatrách začali stavať, má priemer pôdorysu viac ako 33 metrov a vysoká je niečo cez 53 metrov!
Zdroj: FB
Takto nejako môže stavba po jej dokončení vyzerať!
„Veža bude mať desať podlaží a štyri vyhliadkové plošiny, ktorých súčasťou bude aj adrenalínová sieť a presklená podlaha na špici vyhliadky. Vstup do únikového schodiska je pritom navrhnutý ako tobogan," doplnil Štefan Bieľak z Obecného úradu v Štrbe.
Dĺžka špirálovo – visutej vnútornej lávky bude 580 metrov od úrovne terénu po hornú vyhliadkovú plošinu. Kapacita vyhliadkovej veže je takmer 500 návštevníkov.
Stavba vzniká v 3. stupni ochrany prírody!
Veža sa bude nachádzať vľavo od areálu skokanských mostíkov. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka ide o odprírodnenú plochu bývalého ihriska, ktorá sa nachádza v intraviláne obce. „Momentálne je to v 3. stupni ochrany prírody, my to chceme v novom návrhu zonácie vyňať z ochrany a dať to do vnútorného ochranného pásma 2. stupňa, keďže tam už sa nachádzajú rôzne stavby.
Zdroj: Lenka Mišiaková
Výstavba vyhliadkovej veže na Štrbskom plese už prebieha
Drvivú väčšinu kompetencií, ako to tam vyzerá, si tak prevezme samospráva. V našom odbornom stanovisku sme limitovali akurát výšku, aby to nejakým spôsobom vizuálne zle nepôsobilo. Je to ale podstatne nižšie, ako skokanské mostíky, takže tam problém tiež nebol,“ skonštatoval Majko. Ochranári momentálne zisťujú, či sa ich podmienky premietli aj do stavebného povolenia.
Ochranári stavbu za istých podmienok schválili, polemika sa viedla hlavne o jej výške. Doteraz pravdepodobne nie je verejnosti známe, ako bude naozaj stavba vo finále vyzerať. Robotníci na stavbe hovoria o výške až 60 metrov, úradníci o približne polovici.
Keď tamojší športový areál rekonštruovala a dostavovala obec Štrba, v územnom pláne sa hovorilo o novej výstavbe neprevyšujúcej výšku existujúcich stromov v jej okolí. Toto tvrdenie podporuje šéf Správy Tatranského národného parku Pavol Majko, ktorý stavbu za ochranárov podporil súhlasným stanoviskom.
Investor zároveň disponuje platnými stavebnými povoleniami zo Stavebného úradu v Štrbe i z Okresného úradu v Poprade. S dokončením počíta v lete 2021.
Čo na to hovoria ľudia?
Pýtali sme sa, čo si o novej atrakcii na Štrbskom Plese myslia ľudia. Prekvapujúce bolo, že mnohí o stavbe zatiaľ ani len netušili.
"Nevedeli sme o tom. Chodíme sem viackrát do roka. Je pravda, že veľa sa tu nezmenilo a niečo nové by sa tu zišlo. Neviem si však predstaviť, ako takáto atrakcia zasiahne Štrbské pleso po vizuálnej stránke," uviedla návštevníčka Henrieta so Zemianskej Oľče, ktorá priša do Tatier spolu s neterou.
Zdroj: Lenka Mišiaková
Výstavba vyhliadkovej veže na Štrbskom plese už prebieha
O niečo kritickejšie však vnímajú stavbu obyvatelia Tatier. "Mostíky majú za sebou už nejakú históriu, na tie sme si zvykli a sme na ne hrdí. Namiesto toho, aby radšej dali dokopy chátrajúci skokanský areál, idú tu stavať nejakú vežu," povedal nám namosúrený rodák z Tatier.
"Narodil som sa v Tatrách, momentálne žijem v Poprade, no chodím si sem každý deň zabehať so psom. Je smutné denne sledovať chátrajúce budovy a zároveň nezmyselné investície," doplnil.