Reklama

Lekár Bukovský o nástrahách sedavého zamestnania: Zo stoličky vám hrozí aj infarkt!

Chráňte si chrbticu, oči, nohy či ruky.

Zdroj: Dávid Duducz

Reklama

Presedíte v zamestnaní celé hodiny? Pozor, zaťažujeme si nielen chrbticu či nohy, rizík je oveľa viac! Lekár Igor Bukovský tvrdí, že ohrozené je aj naše srdce!

Podľa Bukovského nestačí, ak dlhé vysedávanie v práci vyvážime cvičením. „Sedavé zamestnanie bez ohľadu na to, či chodíte po práci cvičiť, podporuje ukladanie tuku vo vnútorných orgánoch,“ tvrdí lekár. Aj u štíhleho človeka môže byť príčinou, prečo mu srdce obrastie tukom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rozhovor - Igor Bukovský o sedavom zamestnaní

    „Tým sa zvyšuje záťaž srdca, ktoré je potom viac ohrozené infarktom aj ischemickou chorobou,“ varuje. Skúsený odborník odporúča každú hodinu aspoň na 5 minút vstať od stola a robiť niečo iné. Napríklad vyjsť po schodoch na vyššie poschodie alebo urobiť 20 drepov, a to aj s výskokom.

    Oči

    ŤAŽKOSTI: syndróm suchého oka

    PRÍČINA: Dlhodobé pozeranie na obrazovku počítača, práca v klimatizovaných priestoroch

    POMÔŽE: Raz za čas vedome odvráťte zrak od obrazovky počítača. Vyhliadnite si vzdialenejší bod na stene a skúste sa naň aspoň na minútu sústrediť. Dýchajte pritom pokojne Kvapky, známe umelé slzy. Nemali by sa však užívať dlhodobo.

    Zdroj: shutterstock

    Raz za čas vedome odvráťte zrak od obrazovky počítača.

    Krk

    ŤAŽKOSTI: boľavý krk, migrény

    PRÍČINA: dlhodobo strnulá poloha, náhly prudký pohyb, stres, prievan z klimatizácie

    POMÔŽE: Natiahnite krk na pravú stranu, pomalým ťahom prejdite aj na ľavú stranu. Plecia zdvihnite k ušiam a nasmerujte dozadu. Krúžte plecami dopredu a dozadu 10-krát. Nespávajte na bruchu s hlavou vytočenou na bok.» Ak často telefonujete, používajte handsfree. Pri nosení kabelky meňte plecia alebo si kúpte ruksak.

    Zdroj: shutterstock

    Natiahnite krk na pravú stranu, pomalým ťahom prejdite aj na ľavú stranu.

    Hrudná a drieková chrbtica

    ŤAŽKOSTI: bolesti

    PRÍČINA: zhrbené sedenie

    POMÔŽE: Seďte vzpriamene, vaše kolená zadok a lakte by mali zvierať 90-stupňový uhol. Správne držanie tela a dostatok pohybu podporia silné a pružné svaly. Dôležité je aj dýchanie. Skúste jednoduchý trik. Ľahnite si na chrbát, vydýchnite vzduch z hrudníka a nadýchnite sa iba do oblasti brucha. Rozťahujú sa tým dolné a bočné strany brušnej dutiny.» Seďte na kvalitnej stoličke.

    Zdroj: shutterstock

    Seďte vzpriamene, vaše kolená zadok a lakte by mali zvierať 90-stupňový uhol.

    Brucho

    ŤAŽKOSTI: obezita, cukrovka 2. typu, srdcovo- cievne ochorenia

    PRÍČINA: nedostatočný výdaj energie

    POMÔŽE: Dodržiavajte pitný režim – denne by ste mali vypiť asi 2 litre tekutín. Počítajú sa len čistá voda, minerálne vody a nesladené bylinkové čaje. Upravte si jedálniček: jedzte ľahšie jedlá, polievky, šaláty, cereálne pečivo, mäso radšej dusené a ako prílohu uprednostnite zeleninu.

    Zdroj: shutterstock

    Dodržiavajte pitný režim – denne by ste mali vypiť asi 2 litre tekutín.

    Nohy

    ŤAŽKOSTI: kŕčové žily, vredy na nohách, pľúcne embólie

    PRÍČINA: dlhé sedenie, obezita, zhoršený prietok krvi v žilách

    POMÔŽE: Neseďte s prekríženými nohami. Občas ich pod stolom vystrite, hýbte nimi, premasírujte si lýtka. Navštívte lekára, ak sa ochorenie nepodchytí včas, môžete sa naň liečiť celý život. Lodičky na vysokých opätkoch vymeňte za pohodlné topánky s nižším opätkom. Pomôžu aj kompresívne pančuchy.

    Zdroj: shutterstock

    Lodičky na vysokých opätkoch vymeňte za pohodlné topánky s nižším opätkom.

    Zapästie

    ŤAŽKOSTI: syndróm karpálneho tunela

    PRÍČINA: zaseknutý nerv z dlhodobého zaťaženia zápästia v jednej polohe

    POMÔŽE: Pravidelne krúžte zápästím a jemne masírujte smerom z dlane hore. Lieky, ortézy, rehabilitácia, v najhoršom prípade operácia.

    Zdroj: shutterstock

    Pravidelne krúžte zápästím a jemne masírujte smerom z dlane hore.

    Pravý uhol pomôže nohám

    Prekrížené či príliš pokrčené nohy v kolenách pri sedení môžu potrápiť vaše nohy. Pri sedení na stoličke sa držte pravidla pravých uhlov. 90-stupňové rozmedzie sa týka kolien (sklonu medzi lýtkami a stehnami, zadku), zadku (priestor medzi stehnami a kostrčou) a lakťov (zovretie ramien a predlaktí). Výšku stoličky si nastavte tak, aby ste chodidlami prirodzene dočiahli na zem. Monitor majte v úrovni očí, vo vzdialenosti od 45 do 70 cm.

    Hýbte sa aj pri sedavej práci

    Najmä pri sedavom zamestnaní musíte myslieť na pravidelný pohyb. Že to nejde? Inšpirujte sa našimi tipmi a zmeníte názor! ● Neposielajte kolegom len maily, bežte im povedať, čo potrebujete. ● Zabudnite na výťah, choďte po schodoch. ● Namiesto obedňajšej prestávky sa prejdite. Nájdite si reštauráciu, ktorá je aspoň 5 minút chôdze od pracoviska. ● Zaparkujte ďalej od vchodu do firmy. ● Vytvorte si alternatívny zvýšený stôl, aby ste mohli robiť aj postojačky. ● K pracovnému stolu choďte dlhšou cestou. ● Kúpte si krokomer, stiahnite si aplikáciu a snažte sa dodržať aspoň 10-tisíc krokov denne. ● Pravidelne si robte pauzy a rozhýbte počas nich svoje telo.

    Prečítajte si aj: