Mariana Kotlebu len pred dvomi dňami prepustili z nemocnice, kde ležal so silným zápalom pľúc. Preto nebol na včerajšej tlačovke, ktorá mala jednoznačne vysvetliť, či nejde v prípade zamestnania jeho manželky o rodinkárstvo. Neprišla však ani Frederika Kotlebová.

Škandál tak musel vysvetľovať generálny riaditeľ Banskobystrickej regionálnej správy ciest Peter Kováč.

„Zo svojho okolia som oslovil ešte štyroch ľudí. Pani Kotlebová z toho vyšla najlepšie. Jej plat je 576 eur v hrubom,“ povedal Kováč. Či to na túto pozíciu stačí, dodal, že je v skúšobnej lehote a má tri mesiace na to, aby si naštudovala zákon, ktorý sa nahlasovaním protispoločenskej činnosti zaoberá. Kto boli ďalší adepti, ktorých oslovil, nechcel uviesť.

Podľa právnika Pavla Nechalu z Transparency International zo zákona priamo nevyplýva, že podniky nad 50 zamestnancov musia vytvoriť samostatnú novú pozíciu a už vonkoncom, že treba prijať zamestnanca. „Ak sa rozhodli v BBSK postupovať takýmto spôsobom, mali by urobiť riadne výberové konanie a stanoviť kritériá na obsadenie tejto pozície,“ uviedol právnik.

Kontroverzný Kotleba opäť úradoval: Manželke vybavil flek v župe

Konflikt záujmov nevidia

Vedenie Banskobystrickej župy podľa hovorcu Vladimíra Gurtlera na tom, že zamestnáva vo svojej krajskej firme manželku župana, nevidí nič zlé. A už vôbec nie konflikt záujmov. Pritom v manažmente Banskobystrickej regionálnej správy ciest okrem Frederiky pracuje aj brat Mariana Kotlebu Martin a členovia či sympatizanti Kotlebovej strany. Samotný jej riaditeľ je zároveň krajským šéfom nitrianskej ĽSNS.

„Podľa mňa ide o divadlo a skutočným zámerom je posilniť finančné zázemie Kotlebu a jeho strany pred budúcoročnými komunálnymi voľbami. Verím, že jeho voliči aj nevoliči už pochopili, že jeho predvolebné sľuby o tom, ako porazí politickú mafiu, boli prázdne. Evidentne si ju totiž sám zakladá,“ povedal Rado Sloboda z občianskej iniciatívy Nie v našom meste a projektu WATCH BBSK, ktoré vznikli ako odpoveď na nástup extrémizmu v kraji.

Médiám sa vyhýba

Ako celú situáciu vníma samotná Frederika Kotlebová, sme sa od pondelka snažili zistiť priamo od nej. Médiám sa však od uverejnenia svojej novej pracovnej pozície vyhýba. Nereaguje ani na SMS.

Napriek tomu, že jej auto stálo vo dvore firmy aj dnes, na pracovisku sme ju nenašli. Vždy sme dostali odpoveď, že je služobne mimo.