Reklama

Je toto možné?! Pozrite sa, kde odhalili tabuľu Slobodného slovenského vysielača!

Tabuľou vzdali hold Mirkovi Veselovi a Jozefovi Stykovi.

Zdroj: Bystricoviny.sk

Reklama

V Banskej Bystrici si popri oslavách 75. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania pripomenuli aj vznik vysielania Slobodného slovenského vysielača. Nanajvýš zarážajúce je miesto, na ktorom slávnostne tabuľu odhalili. Aj keď je to autentická budova.

Slávnostného odhalenia pamätnej tabule na Hornej ulici v Banskej Bystrici sa zúčastnili aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková, predseda BBSK Ján Lunter, primátor mesta Ján Nosko, či mestský poslanec z rodiny mužov prvých hodín Povstania Ludvík Nábělek.

Mnohých ľudí na internete pobúrilo, kde vôbec tabuľu, ktorá má vzdávať hold dvom mužom, ktorí sa nebáli počas SNP vysielať pravdu do éteru osadili. Priamo medzi podnik, kde vyrábajú a predávajú kebab, čo je dosť „nechutné“.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková na slávnosti povedala. „Som hrdá na to, že som takmer 25 rokov bola súčasťou Československého a neskôr Slovenského rozhlasu, teda tradície, ktorú založil Slobodný slovenský vysielač. Hrdosťou ma napĺňa aj fakt, že v predvečer 75. výročia SNP sme v banskobystrickej Štátnej opere na slávnostnom koncerte s názvom „Muži prvých hodín Povstania“ udelili in memoriam pamätnú medailu ministerstva kultúry aj Mirkovi Veselovi. Som rada, že spoločne zdieľame túto vzácnu chvíľu odhalenia pamätnej tabule.“

Zdroj: Bystricoviny.sk

Odhalenie tabule na Hornej ulici v Banskej Bystrici medzi reklamou kebabu.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko povedal, že je to budova, z ktorej sa pred 75 rokmi ozývali hlasy proklamácie s výzvou vojakom a národu.

„Tieto výzvy nenechali chladnými tisíce statočných Slovákov a Sloveniek. Je povinnosťou mesta robiť všetko preto, aby sme dokázali postarať o pietne miesta spojené s odvahou alebo utrpením. Spomeniem len obnovu cintorína vojakom z I. svetovej vojny v Majeri, revitalizáciu pamätníka obetiam fašizmu v Kremničke, obnovu sochy Partizána a ďalších historických pamiatok. Preto som veľmi rád, že dnes to môžeme potvrdiť odhalením pamätnej tabule Mirkovi Veselovi a Jozefovi Stykovi z úvodného vysielania Slobodného slovenského vysielača 30. augusta 1944.“ povedal Ján Nosko.

Čo si o mieste odhalenia myslia ľudia? Čítajte ďalej!

 

Takto reagujú ľudia!

Na internete sa šíria aj komentáre, kde si ľudia robia z odhalenia tabule posmešky.

„Za kebab, za národ. No počkať, tu sa nejak pletie Magianov kebab, Laššákovej kultúra a čosi "slobodné? Toto spoju nejde dokopy. Som z tej fotky hladná,“ píšu ľudia v komentároch.

Ktovie, čo si o tom myslia v hrobe Mirko Vesel a Jozef Styk, ktorí sa v čase povstania zo Slobodného slovenského vysielača prihovárali národu.

Čo na to odborník?

Podľa slov politológa Radoslava Štefančíka každý príčetný človek vie, akú historickú úlohu zohrával Slobodný vysielač počas Slovenského národného povstania. "Takže je vysoko pozitívne, že si mesto Banská Bystrica spolu s RTVS takýmto spôsobom pripomínajú jeho význam. A každý nepríčetný zasa verí konšpiračným bludom, ktoré šíri internetové rádio nazvané podobne ako historický aktér povstania," uviedol Štefančík s tým, že stále je tu nádej, že tých príčetných ľudí, ktorí vedia identifikovať rozdiel medzi obomi rádiami, je viac.