Strach v Poprade: Zaznamenali už piaty prípad choroby, ktorá sa u nás vyskytuje iba sporadicky
6. 12. 2024, 5:45 (aktualizované: 6. 12. 2024, 8:06)

Zdroj: Adriána Hudecová
Nezvyčajný typ vírusového ochorenia vyplašil Popradčanov. V priebehu mesiaca sa v tamojšej nemocnici zistila nákaza u piatich ľudí, poslali ich na liečbu do prešovskej nemocnice na infekčné oddelenie. O čo ide?
Zdroj: tasr
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Hepatitída typu E! Tento druh ochorenie sa na Slovensku vyskytuje iba sporadicky, zavlečením z trvalo zamorených oblastí. Sú nimi India, Čína, Egypt, africké krajiny a krajiny južnej a východnej Ázie.

V Nemocnici Poprad sa v novembri vyskytlo 5 sporadických prípadov tohto ochorenia. Potvrdila to hovorkyňa Sylvia Galajda: "Pacienti boli následne preložení na infekčné oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Prešove." V Poprade totiž infekčné oddelenie nemajú a ambulancie pracujú iba dva dni v týždni.
Ide o zápal pečene spôsobený vírusom hepatitídy E. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa prenáša fekálne-orálnou cestou. Infekcia často prebieha bez príznakov. A ak nejaké sú, podobajú sa príznakom pri žltačke typu A - postihnutých trápi malátnosť, únava, zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov a tráviace ťažkosti. V prípade akútnej žltačky typu E je ale priebeh ťažší a postihnutie pečene môže byť výraznejšie.
Môže spôsobiť vážne komplikácie
Podľa hovorkyne prešovskej nemocnice Martiny Pavlíkovej v poslednom období pacientov so žltačkou typu E pribúda. "Doposiaľ bolo u nás hospitalizovaných iba 15 pacientov v roku 2024 (a 3 predtým), pretože hospitalizujeme iba závažné prípady,” uviedla.
Dodala, že existujú 4 genotypy tohto ochorenia, v Európe 2. Popisuje sa prenos sporadicky zo zvierat a krvou, dva typy sú vodou prenosné. Ďalšia je zoonóza, teda ochorenie prenosné zo zvieraťa na človeka. “Momentálne ide u nás stále o málo sporadické prípady zoonóz (ochorenia prenosného zo zvieraťa na človeka), hlavne z okresu Poprad, Kežmarok či Levoča. Očkovanie neexistuje, liečba je zvačša nešpecifická, ide o akútne ochorenie, neprechádza do chronicity, aj keď liečba komplikácií môže trvať dlho a nie je vylúčený ani fatálny koniec,” upozornila Pavlíková.
Aké sú príznaky žltačky typu E?
Chronický priebeh u pacientov s oslabenou imunitou môže spôsobiť trvalé poškodenie pečene v zmysle fibrózy až cirhózy pečene. Inkubačná doba je od 2 do 10 týždňov, a nákazu prenáša infikovaný človek. Ale nakaziť sa je možné aj z kontaminovanej vody a potravín. Špecifická liečba neexistuje, postihnutí musia dodržiavať šetriacu diétu s dostatkom vitamínov a užívať lieky na podporu imunity a kortikoidy.
Ako sa chorobe vyhnúť?
Ak sa chcete vyhnúť nákaze, dôležité je dodržiavať hygienický štandard a zvýšený dozor po návrate z rizikových dovolenkových destinácií. A RÚVZ odporúča počas pobytu na dovolenke v týchto regiónoch konzumovať len potraviny a vodu z overených zdrojov.
Popradský regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal od 10.01.2023 do 03.12.2024 v okrese Poprad 39 sporadických ochorení vírusovej hepatitídy typu E. "Za uvedené obdobie nebolo zaznamenané úmrtie na infekčnú príčinu,” skonštatovala zástupkyňa regionálneho hygienika Denisa Pilková.
Dodala, že epidemiologické opatrenia v prípade vírusovej hepatitídy typu E genotypy 1 a 2 sa prijímajú ako pri vírusovej hepatitíde typu A – kontaktom s potvrdeným prípadom ochorenia sa nariaďuje lekársky dohľad/zvýšený zdravotný dozor po dobu maximálnej inkubačnej doby (55 dní).
V prípade vírusovej hepatitídy typu E genotypy 3 a 4 nie je potrebné nariadiť kontaktom s potvrdeným prípadom ochorenia lekársky dohľad/zvýšený zdravotný dozor. Vykonáva sa podrobná epidemiologická anamnéza ochorenia – cestovateľská anamnéza, profesionálna expozícia, konzumácia rizikových potravín, transfúzia, či transplantácia.
Genotypy 1 a 2 sa vyskytujú najmä v krajinách ako sú Juhovýchodná Ázia, Latinská Amerika, Afrika a Mexiko a spôsobuje epidémie. Prenos je fekálno-orálny najmä kontaminovanou vodou.
Genotypy 3 a 4 sa vyskytujú celosvetovo, hlavne v krajinách – Európa, Severná a Južná Amerika, Austrália, Ázia (Japonsko, Rusko). V tomto prípade ide o zoonózu, čiže prenos nákazy je zo zvierat:
- konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa infikovaných zvierat, ako sú domáce a divoké ošípané a jelene (klobásy, paštéty)
- vodou kontaminovanou fekálnym odpadom hospodárskych zvierat a vodou kontaminovaná zelenina, ovocie, aj mäkkýše
- kontaktom s infikovaných zvieraťom – manipulácia so surovým mäsom, práca na bitúnku, v mäsopriemysle
- transplantáciou, transfúziou.