Reklama

Strach v Poprade: Zaznamenali už piaty prípad choroby, ktorá sa u nás vyskytuje iba sporadicky

Prvej tohtoročnej snehovej nádielky sa dočkali aj Popradčania. V noci na piatok v meste napadlo niekoľko centimetrov snehu. Na snímke pohľad na zasnežené sídlisko Západ v piatok 22. novembra 2024 v Poprade. FOTO TASR - Adriána Hudecová

Zdroj: Adriána Hudecová

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Nezvyčajný typ vírusového ochorenia vyplašil Popradčanov. V priebehu mesiaca sa v tamojšej nemocnici zistila nákaza u piatich ľudí, poslali ich na liečbu do prešovskej nemocnice na infekčné oddelenie. O čo ide?

Hepatitída typu E! Tento druh ochorenie sa na Slovensku vyskytuje iba sporadicky, zavlečením z trvalo zamorených oblastí. Sú nimi India, Čína, Egypt, africké krajiny a krajiny južnej a východnej Ázie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lekár vysvetľuje, prečo je žltačka nebezpečná: Najlepšou prevenciou je dezinfekcia rúk

    V Nemocnici Poprad sa v novembri vyskytlo 5 sporadických prípadov tohto ochorenia. Potvrdila to hovorkyňa Sylvia Galajda: "Pacienti boli následne preložení na infekčné oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Prešove." V Poprade totiž infekčné oddelenie nemajú a ambulancie pracujú iba dva dni v týždni.

    Ide o zápal pečene spôsobený vírusom hepatitídy E. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa prenáša fekálne-orálnou cestou. Infekcia často prebieha bez príznakov. A ak nejaké sú, podobajú sa príznakom pri žltačke typu A - postihnutých trápi malátnosť, únava, zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov a tráviace ťažkosti. V prípade akútnej žltačky typu E je ale priebeh ťažší a postihnutie pečene môže byť výraznejšie.

    Môže spôsobiť vážne komplikácie

    Podľa hovorkyne prešovskej nemocnice Martiny Pavlíkovej v poslednom období pacientov so žltačkou typu E pribúda. "Doposiaľ bolo u nás  hospitalizovaných iba 15 pacientov v roku 2024 (a 3 predtým), pretože hospitalizujeme iba závažné prípady,” uviedla.

    Dodala, že existujú 4 genotypy tohto ochorenia, v Európe 2. Popisuje sa prenos sporadicky zo zvierat a krvou, dva typy sú vodou prenosné. Ďalšia je zoonóza, teda ochorenie prenosné zo zvieraťa na človeka. “Momentálne ide u nás stále o málo sporadické prípady zoonóz (ochorenia prenosného zo zvieraťa na človeka), hlavne z okresu Poprad, Kežmarok či Levoča. Očkovanie neexistuje, liečba je zvačša nešpecifická, ide o akútne ochorenie, neprechádza do chronicity, aj keď liečba komplikácií môže trvať dlho a nie je vylúčený ani fatálny koniec,” upozornila Pavlíková.

    Aké sú príznaky žltačky typu E?

    Chronický priebeh u pacientov s oslabenou imunitou môže spôsobiť trvalé poškodenie pečene v zmysle fibrózy až cirhózy pečene. Inkubačná doba je od 2 do 10 týždňov, a nákazu prenáša infikovaný človek. Ale nakaziť sa je možné aj z kontaminovanej vody a potravín. Špecifická liečba neexistuje, postihnutí musia dodržiavať šetriacu diétu s dostatkom vitamínov a užívať lieky na podporu imunity a kortikoidy.

    Ako sa chorobe vyhnúť?

    Ak sa chcete vyhnúť nákaze, dôležité je dodržiavať hygienický štandard a zvýšený dozor po návrate z rizikových dovolenkových destinácií. A RÚVZ odporúča počas pobytu na dovolenke v týchto regiónoch konzumovať len potraviny a vodu z overených zdrojov. 

    Popradský regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal od 10.01.2023 do 03.12.2024 v okrese Poprad 39 sporadických ochorení vírusovej hepatitídy typu E. "Za uvedené obdobie nebolo zaznamenané úmrtie na infekčnú príčinu,” skonštatovala zástupkyňa regionálneho hygienika Denisa Pilková.

    Dodala, že epidemiologické opatrenia v prípade vírusovej hepatitídy typu E genotypy 1 a 2 sa prijímajú ako pri vírusovej hepatitíde typu A – kontaktom s potvrdeným prípadom ochorenia sa nariaďuje lekársky dohľad/zvýšený zdravotný dozor po dobu maximálnej inkubačnej doby (55 dní).

    V prípade vírusovej hepatitídy typu E genotypy 3 a 4 nie je potrebné nariadiť kontaktom s potvrdeným prípadom ochorenia lekársky dohľad/zvýšený zdravotný dozor. Vykonáva sa podrobná epidemiologická anamnéza ochorenia – cestovateľská anamnéza, profesionálna expozícia, konzumácia rizikových potravín, transfúzia, či transplantácia.

    Genotypy 1 a 2 sa vyskytujú najmä v krajinách ako sú Juhovýchodná Ázia, Latinská Amerika, Afrika a Mexiko a spôsobuje epidémie. Prenos je fekálno-orálny najmä kontaminovanou vodou.
    Genotypy 3 a 4 sa vyskytujú celosvetovo, hlavne v krajinách – Európa, Severná a Južná Amerika, Austrália, Ázia (Japonsko, Rusko). V tomto prípade ide o zoonózu, čiže prenos nákazy je zo zvierat:
    - konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa infikovaných zvierat, ako sú domáce a divoké ošípané a jelene (klobásy, paštéty)
    - vodou kontaminovanou fekálnym odpadom hospodárskych zvierat a  vodou kontaminovaná zelenina, ovocie, aj mäkkýše
    - kontaktom s infikovaných zvieraťom – manipulácia so surovým mäsom, práca na bitúnku, v mäsopriemysle
    - transplantáciou, transfúziou.

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.