Stovky zamestnancov z dvoch fabrík čakajú smutné Vianoce: Skončia bez práce a bez peňazí?
9. 12. 2024, 5:45

Tohtoročné Vianoce budú mať pre stovky zamestnancov veľmi trpkú príchuť. Hromadné prepúšťanie ohlásila najväčšia odevná firma v regióne Hornej Nitry a po 75 rokoch definitívne končí aj závod na východe Slovenska.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: ee
Galéria k článku
Pred pár dňami dostali ženy pracujúce v odevnej firme Eterna v Bánovciach nad Bebravou od svojho zamestnávateľa nečakaný vianočný darček. Ohlásil im hromadné prepúšťanie a o prácu tak príde všetkých 302 zamestnancov.
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Hromadné prepúšťanie ohlásila aj odevná firma v Bánovciach nad Bebravou.
"Prišlo nariadenie z centrály, že už to nedáva zmysel," povedal pre TV JOJ riaditeľ bánovského závodu Marek Holubek. "Do konca marca bude prevádzka fungovať s tým, že o zamestnanie príde 302 zamestnancov. A vrátane prakticky mňa, keďže sme všetci na jednej lodi."
"V tejto budove robím vyše 40 rokov, tak od vyučenia," povedala smutne pani Eva, ktorá sa o tom, že firma končí, dozvedela len nedávno. Vedenie z nemeckej centrály im túto nechcenú novinku oznámilo cez videokonferenciu. "Pocity sú také zvláštne, no viete, máte pár ešte rokov do dôchodku a teraz vám povedia, že končíte," dodala Eva, ktorá vo firme pracuje ako šička.
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Pani Eva v tejto budove pracuje už 42 rokov.
"Smutné je to," dodala ďalšia zamestnankyňa. "Po 20 rokoch to prišlo ako úplný blesk z jasného neba, čo po toľkých rokoch sme si to nezaslúžili," dodali ďalší, ktorí neskrývali smútok ani obavy z budúcnosti.
Budovy firmy sú na predaj a výrobu sťahujú do Ázie. Zamestnanci sa právom obávajú o svoju budúcnosť. "Ťažko je tu s prácou, najmä pre mamičky z rodín, čo sú samoživiteľky," tvrdia zamestnanci. Dodávajú, že v regióne si len tak novú prácu nenájdu. "Všetky firmy odtiaľto ujdú, keď sa tu zvýšia nejaké náklady na ich prevádzku, tak povedzte mi, ako my môžeme dobehnúť západ," položil logickú otázku jeden zo zamestnancov.
Minimálna mzda je veľa?
Dôvodom, prečo firma končí, sú vysoké ceny energií, a najmä rastúca minimálna mzda. "Keďže zamestnanci majú mzdu nastavenú na minimálnej úrovni, jej každoročný rast nás stavia do nelichotivej situácie," vysvetlil pre TV JOJ Holubek. Dodal, že pre zamestnávateľa je tak už aj minimálna mzda neúnosná.
Firma prisľúbila, že zamestnancom vyplatí odstupné a všetky peniaze, na ktoré majú nárok.
Pri Vranove nad Topľou natrvalo končí významný drevospracujúci závod Bukóza, ktorý zamestnával viac ako 400 ľudí. Výpovede z dôvodu nevyplatenia miezd podalo doposiaľ 290 z vyše 400 zamestnancov. V lete ju pritom kúpil český investor, ktorý výrobu celulózy opäť rozbehol po tom, čo závodu ešte na začiatku tohto roka hrozil krach.
Zdroj: FB/Erik Tomáš
Po 75 rokoch definitívne končí aj závod na východe Slovenska.
Bukóza s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou skončí, povedal pre TASR minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) v piatok vo Vranove nad Topľou po stretnutí so zástupcami zamestnancov a zástupcami sociálnej poisťovne, úradu práce aj samosprávy.
K dnešnému dňu už podalo výpovede 290 zamestnancov, ktorí veria, že sa k svojim nevyplateným mzdám za september, október a pravdepodobne ani za november, dostanú ešte pred Vianocami. Rovnako aj k odstupnému. „Garančný fond Sociálnej poisťovne je pripravený, peniaze tam na to sú. My vieme preplatiť nielen tri ušlé mzdy, ale aj časť odstupného týchto ľudí. Vo svojich zmluvách mali určite nárok na odstupné. Všetko maximálne do výšky 4 290 eur spolu,“ potvrdil minister.
Zdroj: Milan Kapusta
Na leteckej snímke zo 14. októbra 2024 areál fabriky spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a. s. pri obci Hencovce v okrese Vranov nad Topľou.
Podmienkou pre vyplatenie miezd je však podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu. Majiteľ Bukózy sľúbil, že tak urobí do 15. decembra. V prípade, že zamestnávateľ návrh nepodá, návrh na konkurz podá ako jeden z veriteľov sociálna poisťovňa. "Je možnosť, že podajú návrh na vyhlásenie konkurzu aj samotní zamestnanci, ktorí sú na to pripravení. Ideálne by bolo, ak by bol návrh podaný čo najskôr, aby zamestnanci mohli dostať peniaze do Vianoc," doplnil Tomáš.
Zástupca zamestnancov Marek Bindas uviedol, že výpovede začali podávať piatok (29. 11.), mzdy stále neboli vyplatené a zamestnanci majú nárok aj na dvojmesačné odstupné. "Nikto to neprijíma dobre, pretože nám bolo stále sľubované, že peniaze prídu, že firma sa posunie. Posledná komunikácia s vedením bola 29. novembra, kedy sa konalo stretnutie ohľadom Eximbanky, ale to nedopadlo dobre. Majiteľ sľúbil, že 29. novembra sám podá návrh na konkurz, čo sa nestalo," povedal Bindas.
V okrese Vranov nad Topľou je v súčasnosti 270 voľných pracovných miest, najviac pre vodičov nákladnej dopravy. Zamestnanci holdingu by tak mohli nájsť nové zamestnanie v holandskej spoločnosti v priemyselnom parku vo Vranove nad Topľou, ktorá tam chce vytvoriť až 750 pracovných miest s investičným stimulom od vlády. V budúcom roku by ich malo byť k dispozícii 200.

„Budeme rokovať so spoločnosťou, aby prioritne ponúkla možnosť zamestnancom Bukózy. Možno je hendikepom vyšší vek, ale pracovné návyky a skúsenosti budú benefitom. Výrobné priestory sú už postavené, hala a vonkajšie spevnené prvky, všetko je,“ priblížil primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan. Investor plánuje v budúcom roku spustiť výrobu so 750 zamestnancami.