Spoveď matky muža, ktorého mali mučiť policajti: Z toho, čo mi syn povedal, mi prišlo zle!
7. 11. 2024, 5:45 (aktualizované: 7. 11. 2024, 13:31)

Jedným z dvojice poškodených, ktorých mali mučiť policajti na policajnej stanici v Zlatých Moravciach, je 24-ročný Lukáš. Jeho mama Helena vraví, že z toho, čo jej porozprával syn, jej prišlo zle. Traja policajti teraz čelia obvineniu z mučenia a neľudského správania.
Zdroj: tami
Zdroj: Facebook/LK
Zdroj: nhm
Galéria k článku
Na policajnej stanici v Zlatých Moravciach malo dochádzať k neakceptovateľným hrôzam. Trojica policajtov, ktorá mala pomáhať a chrániť, tu mala miesto toho mučiť dvoch mužov. Obvinení sú zo zločinu mučenia a iného neľudského alebo krutého zaobchádzania spolupáchateľstvom. Dvaja z nich aj zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa spolupáchateľstvom.
"Obvinené sú tri osoby pre dva skutky. Poškodení sú dvaja muži," potvrdil námestník Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.
Na to, čo sa udialo, mali prísť až kolegovia trojice dnes už obvinených policajtov potom, ako ich na podozrivé praktiky mužov zákona upozornila blízka osoba jedného z obvinených policajtov. Zakrátko začalo vyšetrovanie. Prípad dozoruje Krajská prokuratúra v Nitre.

Zdroj: nhm
"Zverejniť fotografie a videá v tejto veci považuje prokuratúra vzhľadom na obsah za absolútne nevhodné, nakoľko by to bol vyslovene zásah do ľudskej dôstojnosti poškodených a do ich osobnostných práv," dodal námestník Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.
Podľa našich informácií malo mučenie prebiehať priamo na policajnej stanici a bolo brutálne. "Spútali ich, kopali, dávali im elektrošoky. Všetko si navyše nahrávali na mobilné telefóny," uviedol náš zdroj. Policajti sú, na prekvapenie, stíhaní na slobode.
Jedného z obvinených policajtov Matúša M. zastupuje nitriansky obhajca Martin Endrődy. "Som viazaný mlčanlivosťou, nebudem sa momentálne k prípadu vyjadrovať," povedal obhajca.
Policajtov obvinili a vyhodili z policajného zboru!
Trestné stíhanie nám potvrdil hovorca Ministerstva vnútra Matej Neumann.
"Obvinené osoby už nie sú v služobnom pomere policajného zboru, respektíve plynie zákonná Lehota pre skončenie služobného pomeru," zdôraznil Neumann.
Matka jedného z mučených mužov: Synovi dávali elektrošoky! Čítajte ďalej
Nám sa však podarilo nájsť matku jedného z poškodených mužov, 24-ročného Lukáša, ktorá žije v bytovke v Zlatých Moravciach. Tá vraví, že takto sa k podozrivej osobe policajti správať rozhodne nemôžu.
"Všetko sa to odohralo medzi rokmi 2020 a 2022. Je pravda, že môj syn robil všelijaké výtržníctva, podpaľačstvá. To bolo ešte pred rokom 2020. Syn dostal probačný dohľad a policajti chodievali za ním. On navyše musel chodiť na výsluchy," hovorí Helena.

"Ono sa to už nejaký čas dialo, keď mi povedal, že dostal nakladačku. Odvtedy sa veľmi bál, zo strachu začal navštevovať aj psychiatra. Stalo sa aj to, že keď prišli sem, ku mne domov a nebol doma, bol u kamarátky na káve, šla som tam s nimi za ním a on sa ešte aj vtedy klepal strachom, keď som išla s ním," hovorí Helena.
Tá dodáva, že jej syn sa dostal do takého zlého psychického stavu, že v októbri 2020 sa v Bratislave postavil na most Apollo a chcel skočiť. Odhovoril ho až policajný vyjednávač, za čo sa mu aj verejne poďakoval prostredníctvom sociálnej siete.
Zdroj: tami
Lukáš s mamou Helenou.
Matka vraví, že syn jej nepovedal podrobnosti, čo sa malo na policajnej stanici diať, ale všetko podrobne opísal v sťažnosti, ktorú adresoval na políciu aj ministerstvo. "Keď ho prevážali z Nitry do Hrnčiaroviec, aj vtedy dostal nakladačku a nútili ho k tomu, aby vypovedal, že si to sám spôsobil. Viem, že mu vytáčali prsty, dávali mu elektrošoky s paralyzérom," hovorí Lukášova matka.
Tá dopĺňa, že jej syna zatvorili pre podvody s víkendovými pobytmi pre deti a dôchodcov, ale aj pre podpaľačstvo, za čo vyfasoval súhrnný trest vo výške 6 rokov. Na slobodu by sa tak mal dostať až v roku 2029.
Poškodený Lukáš: Bál som sa o život aj o zdravie. Čítajte na ďalšej strane
Samotný Lukáš opísal svoje patálie s policajtmi z obvodného oddelenia v Zlatých Moravciach aj v sťažnosti na návrhu na prešetrenie udalosti, ktorú spísal v marci 2022 a poslal ju na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
V sťažnosti píše, že policajti mu svojím konaním 12. augusta 2021 spôsobili psychické problémy a strach o svoj život a bezpečnosť. "Mal som z toho psychickú ujmu. Doteraz som sa bál a až teraz som nabral odvahu ku dnešnému dňu napísať pravdu čo sa stalo v daný deň na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Zlatých Moravciach," píše Lukáš.
Podľa neho zaparkovali policajti pred daňovým úradom, kde si na neho počkali. Pár krokov od domu za ním prišiel policajt a oznámil mu, že si má nastúpiť do auta kvôli výsluchu na policajnej stanici.
Zdroj: Facebook/LK
"Bál som sa o zdravie aj život," napísal Lukáš v sťažnosti.
"Reagoval som na to tak, že pokiaľ nemá predvolanie, nikam nepôjdem. On mi na to povedal, že ak nepôjdem dobrovoľne, pôjdem nasilu. Myslím, že konal protiprávne. Nebol som ani podozrivá osoba, ani osoba v pátraní," napísal Lukáš.
Toho policajt priviezol na oddelenie, kde už čakal ďalší muž zákona. Ďalší 2 policajti mali prísť o päť minút a boli oblečení v civile. "Potom, ako mal začať výsluch som začal plakať, lebo ma zastrašili, že idem okamžite do basy bez toho, aby mali nejaký dôvod," opísal Lukáš.
Doplnil, že žiadal právnika, na čo sa vraj policajti začali smiať. "Na to sa odohrala pre mňa veľmi nepríjemná vec, keď som mnou policajt takzvane pozametal zem úplne bezdôvodne. Začal mi vykrúcať pravú ruku a prsty, zložil ma na zem. Spravil si zo mňa bábkové divadlo a to doslova a prítomní kolegovia sa tomu smiali," opisuje poškodený.
"Veľmi ma to bolelo. Plakal som. Zavýjal od bolesti. Jeden z príslušníkov zavrel okno, aby ma nebolo počuť von na ulicu. Následne som si sadol na stoličku, kde mi začal ďalší policajt kričať do ucha: Čo, čo sa bojíš? Ja som sa celý rozklepal a plakal som," uviedol Lukáš.
Zdroj: Facebook/LK
Lukáša opísal ako ho mali mučiť policajti.
Ten ďalej tvrdí, že policajt ho kopol do ľadviny. "Hučal a kričal stále ako nepríčetný. Mal som veľký strach o svoje zdravie a život. Na stole bol príborový nôž, ktorý ma dotyčný policajt nútil zobrať do ruky. Ja som sa veľmi zľakol. Nôž som do ruky nechytil. Vedel som, že chce, aby tam boli moje odtlačky," zdôraznil Lukáš.
Ten zároveň tvrdí, že policajti ho prinútil podpísať výpovede tak, ako si ich sami napísali. "Mlátili ma do hlavy a tela, ležal som na zemi pri stene ako taký pes. Nadávali mi a udierali do mňa," píše Lukáš.
Jeden z policajtov mu mal vzápätí chytiť ľavú ruku, oprieť ju stôl a tupou stranou čepele noža mu mal prechádzať po ruke, ako by ju krájal. "Veľmi som kričal. Bál som sa. Strašné to bolo. Nikomu by som to neprial zažiť. Dotyčný policajt na mňa kričal: Teraz mi preplo, nedal som si lieky, trpím poruchou, keď nemám lieky," doplnil Lukáš.
Tvrdí, že asi po dvoch hodinách ho z policajnej stanice muži zákona pustili, ale sledovali ho, tak sa neodvážil ísť do nemocnice. "Začal som navštevovať aj klinického psychológa, ktorému som všetko vysvetlil, ako sa čo odohralo v daný deň a aké som začal mať problémy psychického charakteru," dodal poškodený.
"Ak má človek podozrenie, že sa s ním v rukách polície alebo štátu zaobchádzalo kruto a neľudsky, má možnosť kontaktovať verejného ochrancu práv. Úplne optimálne je, ak nám popíše miesto incidentu, na ktorom policajnom oddelení, alebo kde sa to stalo a ja ako verejný ochranca práv mám právo si vyžiadať celú dokumentáciu, úradné aj kamerové záznamy," povedal ombudsman Róbert Dobrovodský.
Ten doplnil, že platí princíp, že ak má štát v moci človeka, obmedzí ho na slobode a v tom čase sa človek zraní, štát musí vysvetľovať, ako k zraneniu došlo a musí vyvrátiť, že štát a policajné zložky zranenie nespôsobili.
"Ak zistím, že sa toto podozrenie naplnilo, konštatujem spravidla porušenie článku 3, európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý hovorí, že nikto nesmie byť podrobený krutému, neľudskému zaobchádzaniu," konštatuje ďalej ombudsman.
Podľa neho sa poškodený môže obrátiť aj na inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá vedie trestné konanie a vyšetrovanie činov policajtov. Dobrovodský zároveň dopĺňa, že sám má na stole dva podobné prípady, ale keďže ešte nemá zhromaždené všetky fakty, nemôže spraviť rozhodnutie