Reklama

Najväčšia VLAKOVÁ LÚPEŽ: Kam zmizli milióny? PREHOVORILA dcéra odsúdeného Libora OLLERA

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    SPOVEĎ dcéry odsúdeného za najväčšiu vlakovú lúpež: Nikdy neprestala veriť v otcovu nevinu!
    Zdroj: tami
    Reklama

    Na neveľkom cintoríne v Nitrianskom Pravne kúsok za Prievidzou leží hrob s veľkým čiernym náhrobkom. Na kameni je vytesané jednoduché Rodina Ollerova. Málokto tuší, že tu odpočíva Libor Oller (†67), ktorého odsúdili na najväčšiu vlakovú lúpež v Rakúsku. Za mrežami strávil dlhých 19 rokov.

    Obyvatelia obce dobre vedia, kto Libor Oller bol, cudzí však netušia, že jeho hrob je práve v Pravne. "On tu ale dlho nebýval, prial si iba, aby bol pochovaný v hrobe rodičov," povedal nám obyvateľ obce s tým, že v dedine sa vie, čo mal spraviť, ale ľudia si o tom myslia svoje.

    "Hovorí sa, že to na neho našili, ja neviem, bolo to už dávno, ale peniaze z lúpeže sa nikdy nenašli, veď keby ich mal, asi si za ne užíva, on však potom, ako vyšiel z basy žil ako obyčajný dôchodca z pár eur," dodal muž.

    Libor Ollera odsúdili na základe výpovede jediného svedka - Pavla Lenharta, ktorý pracoval pre Mikuláša Černáka. Pred políciou vypovedal, že o tom, že najväčšiu vlakovú lúpež v Rakúsku spáchal Libor Oller mu povedal Jozef Jurík, recidivista z hornej Nitry, ktorý sa vraj popýšil tým, že sám sa lúpeže zúčastnil. Ten však svoju výpoveď potvrdiť nemohol, pretože ho zavraždili. Jeho telo bez hlavy našli v 90. rokoch minulého storočia.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Toto je HROB Libora Ollera, Slováka odsúdeného za najväčšiu vlakovú lúpež v Rakúsku
      Zdroj: tami

      Lenhart označil za lupiča Juríka a organizátora lúpeže Libor Ollera. Povedal, že jeho komplicmi boli Ladislav Mečiar a Vladimír a Marián Švejda. Aj keď neskôr svoju výpoveď odvolal, Ollera aj jeho komplicov na jej základe neskôr odsúdili.

      Obžaloba pritom nestála na tom, že Oller sa zúčastnil lúpeže, ale na tom, že bol hlavou gangu a celú ju vymyslel a zorganizoval. Veľká vlaková lúpež sa odohrala 9. apríla 1990. Večer vtrhli maskovaní páchatelia do vagóna rakúskej pošty cez záchodové okienko v stanici Kirchstetten.

      Lupiči zavraždili zastrelením poštového úradníka Herberta Filtza, ktorý bol v ten deň vedúcim zmeny. Neskôr ho policajti podozrievali, že bol komplicom lupičov, pretože v ten deň nezamkol bezpečnostnú skrinku s peniazmi. Ostatných 3 zamestnancov pošty spútali páchatelia putami a lepiacou páskou a ušli s obrovskou hotovosťou, 35-miliónov šilingov, čo predstavovalo približne 2,7 milióna eur.

      Dva roky rakúska polícia bezvýsledne hľadala páchateľov, až kým v roku 1992 nepricestoval do Rakúska Slovák Pavol Lenhart, telesný strážca a nájomný vrah pracujúci pre skupinu Mikuláša Černáka. Aj napriek tomu, že Lenhart stále menil výpovede, súd nakoniec poslal Ollera na 20 rokov za mreže a jeho komplici vyfasovali po 15 rokov.

      Prípad sprevádzali mnohé nezrovnalosti, svedkovia menili výpovede. O Juríkovi Lehnart porozprával, že sa prevliekol cez uzučké okienko na toalete. Jurík sa už brániť nemohol, bol mŕtvy, ak by však žil, určite by rád vysvetlil, ako to dokázal, keďže trpel obezitou a cez okienko sa mohol prepchať len extrémne štíhly muž. Tak navyše popísali páchateľa aj preživší poštoví úradníci.

      Zdroj: tami

      Hrob, kde odpočíva L. Oller leží na cintoríne v Nitrianskom Pravne.

      Nesedeli ani časy, pretože presne vtedy, keď malo dôjsť k prepadu, Jurík pricestoval domov do Bojníc k mame, kde zariaďoval pohreb otca. Neskôr začal Lenhart tvrdiť, že všetko vymyslel a zorganizoval Oller a aj napriek mnohým nezrovnalostiam rakúski kriminalisti Lenhartovi uverili a na základe jeho výpovede si Libor Oller odsedel 19 rokov. Lenharta zavraždili v roku 1997.

      Peniaze z lúpeže sa nikdy nenašli a tak ako ľudia v Nitrianskom Pravne, tak aj Ollerova dcéra Sandra je presvedčená, že jej otec nemal s lúpežou v Rakúsku nič spoločné. Aj L. Oller si stál do konca života za tým, že je nevinný.

      Toto si o otcovom odsúdení myslí jeho dcéra Sandra. Čítajte na ďalšej strane

      "Môj otec cely život tvrdil, že žiadne lúpežne prepadnutie nespáchal. Osobne si myslím, že v tom veľkú rolu zohrala aj vtedajšia politika a môj otec svojimi aktivitami veľa ľuďom prekážal," povedala Sandra.

      "Keďže boli 90-te roky, tak priestor pre vyjadrenie druhej strany nebol absolútne žiadny. Niektorí ľudia sa nám obrátili chrbtom, ale nebol to nikto z rodiny alebo blízkeho kruhu priateľov," doplnila Sandra.

      Tá vraví, že nielen jej otca, ale celej rodiny sa kauza výrazne dotkla a zmenila im životy. "Kauza bola naozaj obrovská aj na Slovensku aj v Rakúsku. Moja sestra musela odísť zo školy v Rakúsku a rôzne reči a ohováranie musela znášať cela naša rodina. Tak je to dodnes. Najviac si to odniesli otcovi rodičia. A jeho otec, ktorý bol neprávom obvinený a držaný vo väzbe a pod tlakom dôkazov v jeho prospech bol neskôr prepustený," doplnila Sandra.

      Zdroj: tami

      Ľudia veľmi neveria vo vinu L. Ollera. "Keby tie peniaze mal, určite by si ich užíval a nežil by z nízkeho dôchodku," myslí si obyvateľ Nitrianskeho Pravna.

      Sandra vraví, že dvadsať rokov je strašne dlhá doba a jej otec vďaka svojmu odsúdeniu zmeškal pohreby oboch svojich rodičov. Dnes žijú Ollerovci v Rakúsku. L. Oller je pochovaný v Nitrianskom Pravne v hrobe rodičov preto, lebo si to tak prial.

      "Žijeme cela rodina v Rakúsku. To, čo sa stalo môjmu otcovi bola podľa môjho názoru jedna veľká fraška a bohužiaľ to poznačilo nás všetkých ako aj vzdialenú rodinu a kamarátov. Otec mi raz povedal, že keď sa pár ľudí, ktorí majú v rukách moc, rozhodne niekoho zničiť, tak im vtom nič nezabráni. Videli sme to v minulých režimoch a bohužiaľ deje sa to aj dnes," uzavrela Sandra.

      Hrob Ollerovcov na cintoríne v Nitrianskom Pravne je jednoduchý, výrazný je iba veľký obdĺžnikový čierny náhrobný kameň s jednoduchým krížom a nápisom Rodina Ollerova a Švejdova. Podľa miestnych na hrobe dlhší čas nik nebol, rodina Libora Ollera žije v Rakúsku už dlhé roky.