Reklama

ŠOKUJÚCA výpoveď utečencov z Ukrajiny: NEUVERÍTE, čo sa deje na hraniciach!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Putin EVAKUOVAL svoju rodinu do bunkra na Sibíri: Máme sa pripraviť na najhoršie?
    Reklama

    Situácia na Ukrajine sa každým dňom stupňuje. Do okolitých krajín prichádzajú tisícky ľudí, ktorí sa snažia uniknúť pred vojnou. Prečítajte si dojímavý príbeh dvojice, ktorá porozprávala, aké náročné bolo prejsť hranice...

    Pozreli sme sa na situáciu na hlavnej stanici, kde v týchto dňoch prichádzajú mnohí ľudia z Ukrajiny. Hneď pred vchodom sme stretli mladunkého Aylana (20) s Anyou (24).

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Vraky horiacich ruských tankov neďaleko černobyľskej jadrovej elektrárne!

      Dvojica pochádza z Alžírska, do Ukrajiny prišli za štúdiom na vysokej škole. Dlho však nepobudli, boli tam len od konca augusta. "Veľmi som dúfal, že stretnem nejakých novinárov, ktorým budem môcť porozprávať svoj príbeh," povedal na úvod Aylan. Porozprával nám o situácií na Slovensko-Ukrajinských hraniciach.

      Cesta vedúca cez hranice sa rozdeľuje na dva tábory. V jednom rade čakajú Ukrajinci, druhý je určený pre ľudí, ktorí z Ukrajiny nepochádzajú, no žili tam. "Domáci mali k dispozícií jedlo, no nám žiadne nedali," povedala Anya. Obaja rozprávali o pochybných praktikách ukrajinských policajtov.

      Niektorí policajti si mali od zahraničných (prevažne) študentov pýtať peniaze, inak ich nechceli pustiť cez hranice. "Nám povedali, že ak chceme prejsť, máme upratať to, čo zostalo z jedla. Ide podľa mňa o rasizmus," vyjadril sa šokovaný Aylan. "O týchto problémoch nikto nehovorí, keď sa opýtate polície povedia, že to nie je pravda."

      Anketa

      Sledujete aktuálnu situáciu na Ukrajine?

      Dvojica zatiaľ netuší, kam pôjde. Rozrozprávali sa aj o ceste na hranice. "Päť dní sme takto pešo kráčali, bez jedla aj bez vody." Keď sa dostali na hranice, čakal ich šok. Pred samotným prechodom sa tvorila tlačenica. "Policajti nás začali vytláčať a biť s obuškami." Dnes sa obaja nachádzajú v Bratislave a sú vďační za to, že tu môžu byť.

      Zisťovali sme, či ide o ojedinelú situáciu alebo bežnú prax. "Žiaľ sme už o niečom takom počuli. My s tým skúsenosť osobne nemáme, ale hovorili to ľudia, ktorí tade prechádzali," vyjadrila sa hovorkyňa Medzinárodnej organizácie pre migráciu.