Reklama

Slovenskí zberatelia sa môžu zasa tešiť: Pozrite, aký výnimočný kúsok pribudne do ich albumu!

Reklama

Pri príležitosti 200. výročia narodenia prvej slovenskej ochotníckej herečky Anny Jurkovičovej včera vyšla nová poštová známa, ktorej sa nepochybne potešia všetci filatelisti. Na čo sa môžu tešiť?

Slovenská pošta dnes, 5. apríla, vydáva novú poštovú známku na tému Osobnosti, na ktorej je prvá slovenská ochotnícka herečka, vychádzajúca spoza divadelnej opony - Anna Jurkovičová (1824 - 1905). Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou a dátumom 5. apríla 2024 i domicilom mesta Nové Mesto nad Váhom, informoval nás hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

Motívom prítlače FDC obálky je manželský portrét Anny Jurkovičovej s Jozefom Miloslavom Hurbanom v tvare oválneho medailónu a motívom pečiatky zase divadelné javisko. Autorkou výtvarného návrhu známky a pečiatky je Mgr. art. Natália Ložeková. Poštová známka má rozmery 26,5 x 33,9 mm vrátane perforácie. Jej nominálna hodnota je 2,60 EUR.

Anička sa stala múzou

Anna Hurbanová rod. Jurkovičová bola označovaná za jednu z prvých herečiek ochotníckeho divadla na západnom Slovensku. Pochádzala z rodiny učiteľa, organizátora a zakladateľa prvého ochotníckeho spolku v Sobotišti, Slovenského národného divadla nitrianskeho, Samuela Jurkoviča. Ako prvá žena sa odhodlala vystúpiť na javisku spolu so štúrovskými študentmi a ujať sa ženskej postavy. Stala sa manželkou Jozefa Miloslava Hurbana, ktorého obetavo podporovala v národnom boji.

Anička, ako ju volali, vnímala divadlo ako prostriedok na šírenie vlasteneckých myšlienok, ktoré jej vštepoval otec. Svojím účinkovaním v predstaveniach ochotníckeho spolku búrala spoločenské predsudky o úlohe ženy. Mnohí ju za to dokonca ohovárali a odsudzovali aj jej otca za to, že jej to dovolil.

Zdroj: Pavel Neubauer

Poštová známka Jozefa Miloslava Hurbana.

Anička sa stala múzou pre viacerých štúrovcov, avšak nakoniec si vyvolila osud s Jozefom Miloslavov Hurbanom. Po vydaji už v divadle neúčinkovala a podporovala manžela, ktorý sa stal prvým predsedom Slovenskej národnej rady, významným spisovateľom a politikom. Mali spolu deväť detí, z ktorých viaceré sa zapísali do kultúrnych dejín Slovenska. Jej život viacerí umelci zvečnili do románov a filmov.

Na počesť Aničky Jurkovičovej sa od roku 1998 koná v jej rodisku Festival Aničky Jurkovičovej – celoslovenská prehliadka ochotníckych divadiel a súborov, ktorá mapuje poslanie ženy v spoločnosti. Od roku 2002 udeľujú v rámci festivalu cenu umelkyniam, ktoré svojím prínosom ovplyvnili slovenské divadlo – Kvet Thálie