Nátresk v Slovenskom raji a v Tatrách: Turistický semafor už nefunguje!
18. 8. 2023, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:11)
Na Slovensku fungoval jednu sezónu takzvaný turistický semafor. Jeho úlohou bolo informovať ľudí o aktuálnej návštevnosti turistických lokalít na území našej krajiny.
Zdroj: This is Slovakia
Zdroj: This is Slovakia
Zdroj: This is Slovakia
Galéria k článku
Letná turistická sezóna je v Slovenskom raji v plnom prúde a viacerí návštevníci upozorňujú na rady čakajúcich turistov najmä v rokline Suchá Belá. Práve tam sa pred pár rokmi stala bizarná situácia, kedy sa českí turisti bez hanby predbiehali na rebríku. Podobná situácia je aj na turisticky vyhľadávaných Rysoch vo výške 2503 m vo Vysokých Tatrách.
Správa Národného parku (NP) Slovenský raj má preto viacero užitočných rád, ako sa takýmto situáciám vyhnúť. Jednou z nich je vyraziť počas víkendov a v dňoch pracovného voľba na túru v skorých ranných hodinách alebo neskôr popoludní s návratom pred zotmením. V júli tam bola totižto návštevnosť 3500 až 3800 ľudí za deň.

"Pred nástupom do rokliny si v Informačnom centre na Podlesku alebo v Turistickom informačnom centre v Hrabušiciach overte aktuálnu situáciu v rokline," odporúča Správa NP. Slúžia na to obrazovky so zábermi zo živej kamery umiestnenej v problémovej lokalite rokliny pri Misových vodopádoch. Súčasťou obrazovky je semafor, ktorý farbami zjednodušene informuje o množstve turistov a priechodnosti rokliny.
Zelená znamená bez zdržania alebo minimálne zdržanie, oranžová značí zdržanie päť až 30 minút a červená farba upozorňuje na zdržanie viac ako 30 minút. Zábery zo živej kamery a semafor môžu návštevníci sledovať každý deň od 7.00 do 17.00 h aj online na webe Správy NP Slovenský raj.
Turistický semafor fungoval v minulosti na všetky obľúbené slovenské destinácie cez jednoduchú webstránku https://www.turistickysemafor.sk/. Na stránke sa zvykla ukázať veľká mapa Slovenska s vyznačenými 230 turistickými lokalitami.
O návštevnosti informovala tiež farba danej lokality. Semafor však zvykol byť aktualizovaný iba raz denne a to o desiatej ráno. Nevedelo sa ani to, či zamestnanci štátnej ochrany prírody, ktorí web prevádzkovali skutočne lokality kontrolujú, alebo sa dáta ťahajú z ich osobnej skúsenosti. Údaje mali byť len informatívne.
O to väčší šok prišiel, že web dnes už nefunguje. Štátna ochrana prírody nám prezradila, že web fungoval iba jedinú sezónu a v súčasnosti je už dva roky mimo prevádzky. S otázkami nás poslali na ministerstvo životného prostredia.
Čo sa s webom stalo? Čítajte ďalej!
Tam nám vysvetlili, že turistický semafor predstavoval primárne reakciu na pandémiu. "Mnohí ľudia kvôli cestovným obmedzeniam do zahraničia uprednostnili pobyt v slovenskej prírode. Zaznamenaná bola zvýšená návštevnosť v slovenskej prírode o 2,5 milióna návštev oproti roku pred pandémiou Covid-19. Účelom turistického semaforu bolo pomôcť turistom získať informácie o husto navštevovaných lokalitách národných parkov a chránených krajinných oblastiach," vysvetlil Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia s tým, že po skončení prvých vĺn pandémie už nebola stránka aktualizovaná, približne od konca roka 2021.

"Hlavný externý náklad predstavuje 8 159 eur, ktoré počas fungovania boli vyplatené mobilnému operátorovi za dáta. Inak boli práce na webstránke dominantne zastrešené internými personálnymi kapacitami najmä ŠOP SR," dodáva Ferenčák.
Ak si teda v súčasnosti chcete pozrieť aktuálnu návštevnosť zopár turistických lokalít, môžete tak urobiť cez stránku slovenskyraj.sk. Nepríjemne vás môže prekvapiť neprehľadnosť webu a tiež to, že nie všetky webkamery skutočne fungujú. Veď presvedčte sa sami v GALÉRII>>>