Slovenské more odkrylo dávny cintorín: Miestni našli kosti aj lebky zosnulých
13. 1. 2025, 16:01 (aktualizované: 13. 1. 2025, 16:06)
Nie je to prvýkrát, keď nízka hladina vody na Domaši odkryla svoje dno a ukázala históriu týchto miest. Okrem starých základov domov však voda odhalila aj pozostatky starého cintorína a zvyšky kostrových pozostatkov.
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Galéria k článku
V 60-tych rokoch minulého storočia skončilo pod hladinou vodného diela Domaša šesť východoslovenských dedín. Veľká Domaša, Dobrá nad Ondavou, Trepec, Kelča, Valkov a Petejovce zmizli úplne pod vodou. A s nimi zanikli aj pôvodné cintoríny. Keď je v nádrži málo vody, ľudia pri prechádzkach nájdu naozaj všeličo.
Kosti a lebky
Cintoríny boli pred zatopením vodou exhumované, no zrejme nie všetky hroby. Na odkrytom dne vodnej nádrže sa preto povaľovali ľudské kosti i lebky. Pre TV JOJ to potvrdila aj pôvodná obyvateľka zatopenej obce Valkov Anna Guziová.
"Keď vody Domaše opadli tak, že sa dalo chodiť po miestach, kde voľakedy stáli domy, tak sme s manželom zašli na dolný koniec dediny a aj my sme tam videli kosti," hovorí. Videli však aj lebku, ktorej sa trochu zľakli.
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Na odkrytom dne sa povaľovali ľudské kosti i lebky. Potvrdila to pôvodná obyvateľka zatopenej obce Valkov Anna Guziová.
Kostrové nálezy zaevidovala aj polícia a boli zaslané na expertízu. Historik Juraj Kasarda, ktorý mapuje zatopené dediny, si však myslí, že to je pôvodný cintorín starý stovky rokov. "Domnievam sa, že cintorín slúžil vlastne od počiatkov tejto obce. História je datovaná približne do štrnásteho storočia. Po zániku starobylého dreveného chrámu bol postavený tento kamenný, ktorý má približne dvesto rokov," hovorí.
Cintoríny, na ktoré sa zabudlo?
Výstavba vodnej nádrže Domaša pripravila o svoje pôvodne domovy viac ako dvetisíc obyvateľov, čo bolo spolu 480 rodín. V tom čase mala pani Anna desať rokov a dobre si spomína na to, keď sa museli vysťahovať aj obyvatelia dediny Valkov. O pôvodnom cintoríne však ona už nevedela nič. "Až teraz vody Domaše odhalili to, čo sme my nikdy nevedeli," povedala Anna Guziová.
Zdroj: Reprofoto TV JOJ
Zo zatopenej dediny Kelča sa ako jediný zachoval kostolík svätého Štefana.
Ako potvrdil historik, boli tu aj cintoríny, ktoré sa nachádzali na brehu a neboli ohrozené vodnou hladinou Domaše. "Niekoľko cintorínov bolo exhumovaných. V prípade dedín Trepec alebo Dobrá nad Ondavou boli cintoríny zaliate pod vodnú hladinu," dodal Kasarda.
Veľká Domaša
Veľká Domaša je viacúčelové vodné dielo – vodná nádrž v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov. Ľudovo je označovaná za Slovenské more. Týmto názvom sa však označuje napríklad i Iľmenské jazero. Výstavba vodného diela Veľká Domaša sa začala vo februári 1962 a ukončená bola v decembri 1967. Hydroelektráreň bola dokončená v decembri 1966 a o rok neskôr, v decembri 1967, bola ukončená výstavba celého vodného diela.
Technické parametre:
Vodná plocha: 1 422 ha Dĺžka: 14 km Najväčšia hĺbka: 35 m Plavebné hĺbky: 8 - 15 m Max. šírka: 4 km Objem: 187,5 mil. m3 Nadmorská výška: 162,4 m n. m.
Anketa
Kúpali ste sa už v Domaši?
- Áno76%
- Nie23%
Hlasovanie bolo ukončené