FOTO Slovenská družica vyletela do kozmu: Takto ju nafotili ľudia od Michaloviec!
10. 7. 2024, 11:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 16:35)
Štvrtá slovenská družica GRBBeta už vyletela na obežnú dráhu. Do vesmíru ju vyniesla raketa Ariane 6, ktorá štartovala 9. júla z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane. A práve jej let na obežnú dráhu bolo vidieť až z východného Slovenska. Takto ju zachytili fanúšikovia nočnej oblohy.
Zdroj: Stephane Corvaja
Zdroj: fb jk
Zdroj: fb Spacematic
Galéria k článku
"Vyzeralo to ako svetlý bod v strede s dvomi bielymi polkruhovými časťami, ktoré sa od neho vzďaľovali a približovali. Letelo to od cca 23:07 do cca 23:12. Fotené z okresu Michalovce, začalo to na severe a skončilo na východe," napísal Samuel v skupine Severe Weather Slovakia - Foto skupina. Dodal aj fotky a pýtal sa, či to naozaj mohla byť raketa.
"Áno bola to raketa Ariane 6, máme na nej aj družicu GRBBeta, s ktorou sme už aj nadviazali obojsmerný kontakt," odpísal mu Ján.
Zdroj: picture alliance/GettyImages
Po štyroch rokoch odkladov odštartovala v utorok na svoj prvý let nová európska nosná raketa Ariane 6. Štart z kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane sa uskutočnil o 16.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Raketa nesie aj štvrtú slovenskú družicu GRBBeta, informuje TASR na základe správ agentúr AFP a Reuters.
GRBBeta je nástupkyňou družice GRBAlpha, ktorá zaznamenala gama záblesky z hlbokého vesmíru. Cieľom misie je pokračovať v detekcii gama zábleskov. Slovenská družica má, okrem vedeckých aktivít, poskytovať aj služby rádioamatérom.
Takto sa podarilo natočiť Ariane 6 pri Bošácej Adamovi Máčalovi:

Zdroj: Adam Máčal
"GRBBeta je technologická demonštračná misia, ktorej hlavnou úlohou je overenie technologií pre budúcu konšteláciu nanosatelitov CAMELOT, ktorá bude slúžiť pre zaznamenávanie a presné určovanie polohy gamma zábleskov z vesmíru," píše sa na stránke grbbeta.tuke.sk.
Zdroj: grbbeta.tuke.sk
Zloženie nanosatelitu GRBBeta.
"GRBBeta je kolaboratívny projekt, ktorý zahŕňa rôzne technologické inovácie od rôznych partnerov," uviedol Jakub Kapuš, šéf spoločnosti Spacemanic. Tá je podľa Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity hlavným dodávateľom satelitu.